• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Berger Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

89 products

Show as table
Berger Paint Berger Pure Silk Emulsion Wall Paint Pure Brilliant White 5L
Berger Pure Silk Emulsion Wall Paint Pure Brilliant White 5L
Silk Matte
£17.99
£3.60/L
6 stores
Berger Paint Berger Matt Emulsion Pure Brilliant Pure Wall Paint Pure Brilliant White 5L
Berger Matt Emulsion Pure Brilliant Pure Wall Paint Pure Brilliant White 5L
Top Coating, Matte
£15.99
£3.20/L
5 stores
Berger Paint Berger Undercoat Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Berger Undercoat Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Primer, Top Coating, Wood, Metal
£11.66
£15.55/L
5 stores
Berger Paint Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Top Coating, Wood, Metal, Glossy
£13.75
£18.33/L
5 stores
Berger Paint Berger Drip Gloss Holly 0.75L
Berger Drip Gloss Holly 0.75L
Wood
£13.75
£18.33/L
5 stores
Berger Paint Berger Satin Paint Brilliant 1.25L
Berger Satin Paint Brilliant 1.25L
Wood
£11.38
4 stores
Berger Paint Berger Matt Emulsion Paint 2.5L
Berger Matt Emulsion Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£11.75
£4.70/L
4 stores
Berger Paint Berger Non Drip Gloss Metal Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Metal Paint 0.75L
Top Coating, Wood, Metal, Glossy
£13.31
£17.75/L
4 stores
Berger Non Drip Gloss Wood Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint 0.75L
Oil-based, Wood, Metal, Glossy
£13.75
£18.33/L
4 stores
Berger Quick Dry Satin Pure Pure Wood Paint
Berger Quick Dry Satin Pure Pure Wood Paint
Wood, Metal
£14.32
4 stores
Berger Satin Finish Sweet Duck Egg Metal Paint 0.75L
Berger Satin Finish Sweet Duck Egg Metal Paint 0.75L
Top Coating, Wood, Metal, Satin
£14.99
£19.99/L
4 stores
Berger Berger Matt Emulsion Cafe Classic 2.5L
Trending
Berger Berger Matt Emulsion Cafe Classic 2.5L
Top Coating, Matte
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Berger Matt Emulsion Paint 2.5L
Berger Berger Matt Emulsion Paint 2.5L
Matte
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Silk Emulsion Paint Toffee Sauce 2.5L
Berger Silk Emulsion Paint Toffee Sauce 2.5L
Top Coating
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Satin Finish Interior Wood Metal 0.75L
Berger Satin Finish Interior Wood Metal 0.75L
Wood, Metal, Satin
£14.99
£19.99/L
4 stores
Berger Berger Silk Emulsion Paint Berry Boost 2.5L
Berger Berger Silk Emulsion Paint Berry Boost 2.5L
Top Coating
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Satin Finish Interior Metal Paint 0.75L
Berger Satin Finish Interior Metal Paint 0.75L
Top Coating, Wood, Metal, Satin
£14.99
£19.99/L
4 stores
Berger Emulsion Sugar Spoon 2.5L
Berger Emulsion Sugar Spoon 2.5L
Matte
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Berger Matt Emulsion Slice 2.5L
Trending
Berger Berger Matt Emulsion Slice 2.5L
Matte
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Silk Wall Paint 2.5L
Berger Silk Wall Paint 2.5L
Top Coating
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Berger Emulsion Soft Clay 2.5L
Trending
Berger Berger Emulsion Soft Clay 2.5L
Top Coating, Matte
£14.99
£6.00/L
4 stores
Berger Berger Quick Dry Gloss Wood Paint 2.5L
Berger Berger Quick Dry Gloss Wood Paint 2.5L
Wood
£24.26
£9.70/L
4 stores
Berger Quick Dry Gloss Pure Wood Paint 0.75L
Berger Quick Dry Gloss Pure Wood Paint 0.75L
Wood
£11.90
£15.87/L
3 stores
Berger Silk Emulsion Paint
Berger Silk Emulsion Paint
£10.77
£11.22
3 stores
Berger pure brilliant silk tiin Wall Paint
Berger pure brilliant silk tiin Wall Paint
Top Coating
£11.10
3 stores
Berger Silk Emulsion Paint Apple Slice 2.5L
Berger Silk Emulsion Paint Apple Slice 2.5L
Top Coating
£14.99
£6.00/L
3 stores
Berger Berger Silk Emulsion Paint Cafe Classic 2.5L
Berger Berger Silk Emulsion Paint Cafe Classic 2.5L
Top Coating
£14.99
£6.00/L
3 stores
Berger Matt Emulsion Magnolia Wall Paint 2.5L
Berger Matt Emulsion Magnolia Wall Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£14.99
£6.00/L
3 stores
Berger Berger Emulsion Sweet Duck Egg 2.5L
Berger Berger Emulsion Sweet Duck Egg 2.5L
Top Coating, Matte
£14.99
£6.00/L
3 stores
Berger Matt Emulsion Chalk Hill 2.5L
Berger Matt Emulsion Chalk Hill 2.5L
Top Coating, Matte
£14.99
£6.00/L
3 stores
Berger Berger Matt Emulsion Marble Moon 2.5L
Berger Berger Matt Emulsion Marble Moon 2.5L
Top Coating, Matte
£14.99
£6.00/L
3 stores
Berger Matt Emulsion 3L Pure Wall Paint
Berger Matt Emulsion 3L Pure Wall Paint
Matte
£16
4 stores
Berger Drip Gloss Pure Wood Paint Pure Brilliant White 0.75L
Berger Drip Gloss Pure Wood Paint Pure Brilliant White 0.75L
Oil-based, Wood, Metal, Glossy
£10.69
£14.25/L
3 stores
Berger Berger Silk Emulsion Paint Double Date Wall Paint 2.5L
Berger Berger Silk Emulsion Paint Double Date Wall Paint 2.5L
Top Coating
£16.77
£6.71/L
3 stores
Berger Matt Emulsion Toffee Sauce 2.5L
Trending
Berger Matt Emulsion Toffee Sauce 2.5L
Top Coating, Matte
£18.48
£7.39/L
3 stores
Berger Silk Emulsion Paint Pot 2.5L
Trending
Berger Silk Emulsion Paint Pot 2.5L
Top Coating
£20.86
£8.34/L
3 stores
Berger Berger Matt Emulsion Pot 2.5L
Berger Berger Matt Emulsion Pot 2.5L
Top Coating, Matte
£20.90
£8.36/L
3 stores
Berger Non Drip Gloss Paint
Berger Non Drip Gloss Paint
Metal, Wood
£10.70
2 stores
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Top Coating, Wood, Metal, Glossy
£13.75
£18.33/L
2 stores
Berger Non Drip Gloss - Pure Brilliant White
Berger Non Drip Gloss - Pure Brilliant White
£14.95
2 stores
Berger Berger Silk Emulsion Paint Frosted Cream 2.5L
Berger Berger Silk Emulsion Paint Frosted Cream 2.5L
Top Coating
£14.99
£6.00/L
2 stores
Berger Vinyl Pure 5L
Berger Vinyl Pure 5L
Top Coating, Wood, Matte
£18.60
£3.72/L
2 stores
Berger Vinyl Silk Pure Wall Paint 5L
Berger Vinyl Silk Pure Wall Paint 5L
Top Coating
£20.64
£4.13/L
2 stores
Berger Undercoat Wood Paint, Metal Paint Brilliant White 2.5L
Berger Undercoat Wood Paint, Metal Paint Brilliant White 2.5L
Top Coating, Wood, Metal
£21.40
£8.56/L
2 stores
Berger Kitchen & Bathroom Wall Paint, Ceiling Paint Pure Brilliant White 2.5L
Berger Kitchen & Bathroom Wall Paint, Ceiling Paint Pure Brilliant White 2.5L
Wood, Metal, Semi-glossy
£23.10
£9.24/L
2 stores
Berger Drip Gloss Pure Wood Paint Pure Brilliant White 2.5L
Berger Drip Gloss Pure Wood Paint Pure Brilliant White 2.5L
Wood, Metal, Glossy
£24.70
£9.88/L
2 stores
Berger Satin Paint 2.5L
Trending
Berger Satin Paint 2.5L
Top Coating, Wood
£25.90
£10.36/L
2 stores
Berger Berger Non Drip Gloss 2.5L
Berger Berger Non Drip Gloss 2.5L
Top Coating, Water-borne, Wood, Glossy
£31.83
£12.73/L
2 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 89 products

1

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.