• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Owatrol Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

14 products

Show as table
Owatrol Paint Owatrol Floetrol Conditioner Base 1L
Owatrol Floetrol Conditioner Base 1L
Water-borne, Wood, Metal
£22.99
£22.99/L
3 stores
Owatrol Paint Owatrol Floetrol Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
Owatrol Floetrol Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
Spray Paint, Water-borne, Wood
£50.93
£20.37/L
2 stores
Owatrol Paint Owatrol Dilunett Water Based Paint Stripper 1L
Owatrol Dilunett Water Based Paint Stripper 1L
Wood, Metal
£22.99
£22.99/L
2 stores
Owatrol Paint Owatrol E-B Emulsa-Bond Bonding Primer Wall Paint
Owatrol E-B Emulsa-Bond Bonding Primer Wall Paint
Primer
£85.67
2 stores
Owatrol Paint Owatrol Oxid Vernis Clear Varnish
Owatrol Oxid Vernis Clear Varnish
Satin
£30.10
1 store
Owatrol Paint Owatrol Seasonite Wood Protector 1L 2.5L 1L
Owatrol Seasonite Wood Protector 1L 2.5L 1L
£32.27
£32.27/L
1 store
Owatrol Paint Owatrol primall blocking primer for difficult surfaces
Owatrol primall blocking primer for difficult surfaces
£37.03
1 store
Owatrol Paint Owatrol Blocking Primer For Sensitive Surfaces
Owatrol Blocking Primer For Sensitive Surfaces
Wood
£40.37
1 store
Owatrol Oxid Vernis Clear Protective Varnish 2.5L
Owatrol Oxid Vernis Clear Protective Varnish 2.5L
Satin
£73.41
£29.36/L
1 store
Owatrol Cip Primer for Extreme Conditions 2.5 Litre
Owatrol Cip Primer for Extreme Conditions 2.5 Litre
£113.39
1 store
Owatrol Blocking Primer for Sensitive Surfaces
Owatrol Blocking Primer for Sensitive Surfaces
£122.05
1 store
Owatrol Rustol Galva ATO 300 ml
Owatrol Rustol Galva ATO 300 ml
Metal
£15.49
1 store
Owatrol PID60 Quick-Drying Anti-Corrosive Primer - Transparent/Grey 0.76L
Owatrol PID60 Quick-Drying Anti-Corrosive Primer - Transparent/Grey 0.76L
Primer
£21.99
£28.93/L
1 store
Owatrol Interi Oil Xylokote 1 L - Transparent
Owatrol Interi Oil Xylokote 1 L - Transparent
Semi-glossy
£32.99
1 store

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.