• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Superfresco Easy Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

56 products

Show as table
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Stay Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Stay Multi-Surface Wall Paint 2.5L
£25.99
£10.40/L
8 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Superfresco Easy Snuggle Buddy Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Snuggle Buddy Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£26.99
£10.80/L
8 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Superfresco Easy Make A Wish Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Make A Wish Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Tuscan Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Tuscan Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Superfresco Easy Together Forever Multi-Surface 2.5L
Trending
Superfresco Easy Superfresco Easy Together Forever Multi-Surface 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Moon & Back Multi-Surface Emulsion 2.5L
Superfresco Easy Moon & Back Multi-Surface Emulsion 2.5L
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Superfresco Easy Sunshine Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Sunshine Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Paint Superfresco Easy Love You More Multi-Surface 2.5L
Superfresco Easy Love You More Multi-Surface 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Let's Stay Multi-Surface 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Let's Stay Multi-Surface 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Blush Crush Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Trending
Superfresco Easy Blush Crush Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy It's A Jungle Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy It's A Jungle Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Easy Moonlit Waves Multi-Surface 2.5L
Trending
Superfresco Easy Easy Moonlit Waves Multi-Surface 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Nap Time Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Nap Time Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Little Spoon Multisurface Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Little Spoon Multisurface Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Chase The Clouds Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Chase The Clouds Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Drywall, Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Sanctuary Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Sanctuary Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Up All Night Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Up All Night Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Drywall, Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Vacay Mode Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Vacay Mode Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Picnic In The Multi-Surface Matt Emulsion 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Picnic In The Multi-Surface Matt Emulsion 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Dream Big Matte Emulsion Paint - 2.5L
Superfresco Easy Dream Big Matte Emulsion Paint - 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
7 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Regal Retreat Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Regal Retreat Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Evening Attire Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Evening Attire Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Oh Darling Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Oh Darling Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Up To No Good Multi-Surface Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Up To No Good Multi-Surface Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Every Cloud Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Every Cloud Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Say What Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Say What Multi-Surface Wall Paint 2.5L
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Madame Mustard Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Madame Mustard Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£25.99
£10.40/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Comfort Zone Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Comfort Zone Multi-Surface Wall Paint 2.5L
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Let's Sleep In Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Let's Sleep In Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Easy Adventure Awaits Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Easy Adventure Awaits Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Silk 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Silk 2.5L
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Queen Bee Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Queen Bee Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Me Time Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Me Time Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Stay Classy Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Stay Classy Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Easy Making Memories Multi-Surface 2.5L
Superfresco Easy Easy Making Memories Multi-Surface 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Just Right Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Just Right Multi-Surface Wall Paint 2.5L
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Brunch Date Multi-Surface 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Brunch Date Multi-Surface 2.5L
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Beach Please Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Beach Please Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Cosy Club Multi-Surface 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Cosy Club Multi-Surface 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Take It Easy Multi-Surface Matte Emulsion Paint - Grey 2.5L
Superfresco Easy Take It Easy Multi-Surface Matte Emulsion Paint - Grey 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Less Is Multi-Surface 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Less Is Multi-Surface 2.5L
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy In The City Multi-Surface Emulsion 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy In The City Multi-Surface Emulsion 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Simple Things Multisurface Emulsion Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Simple Things Multisurface Emulsion Wall Paint 2.5L
Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Wish You Were Here Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Wish You Were Here Multi-Surface Wall Paint 2.5L
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Ella Bella Multi-Surface Paint - Grey - 2.5L
Superfresco Easy Ella Bella Multi-Surface Paint - Grey - 2.5L
Wood, Matte
£26.99
£10.80/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Weekend Club Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Weekend Club Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£30
£12.00/L
6 stores
Superfresco Easy Superfresco Easy Bucket List Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Superfresco Easy Bucket List Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£30
£12.00/L
6 stores
Superfresco Easy Vintage Chic Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Superfresco Easy Vintage Chic Multi-Surface Wall Paint 2.5L
Matte
£30
£12.00/L
6 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 56 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.