• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Leyland Trade Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

1000+ products

Show as table
Leyland Trade Paint Leyland Trade Granocryl Smooth Masonry Paint Brilliant White 2.5L
Leyland Trade Granocryl Smooth Masonry Paint Brilliant White 2.5L
Concrete, Matte
£13.79
£5.52/L
6 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Satin Metal & Wood Paint 2.5L - One Size Wood Paint Brilliant White 2.5L
Trending
Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Satin Metal & Wood Paint 2.5L - One Size Wood Paint Brilliant White 2.5L
Wood, Metal, Satin
£24
£9.60/L
3 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Acrylic Eggshell 10L Brilliant
Leyland Trade Acrylic Eggshell 10L Brilliant
£64.99
4 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Leyland Trade Contract Brilliant Wall Paint Brilliant White 10L
-24%
Leyland Trade Leyland Trade Contract Brilliant Wall Paint Brilliant White 10L
Concrete, Matte
£16
£1.60/L
3 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint Concrete Paint Grey Skies 5L
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint Concrete Paint Grey Skies 5L
Concrete, Matte
£20.99
£4.20/L
8 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Matt Emulsion Wall Paint Brilliant White 10L
Leyland Trade Matt Emulsion Wall Paint Brilliant White 10L
Plaster, Matte
£16
£1.60/L
2 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Fast Dry Plus Gloss 2.5L - Brilliant White Wood Paint
Leyland Trade Fast Dry Plus Gloss 2.5L - Brilliant White Wood Paint
Top Coating, Wood, Metal
£22.15
6 stores
Leyland Trade Paint Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Gloss Metal & Wood Paint 2.5L - One Size Wood Paint Brilliant White 2.5L
Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Gloss Metal & Wood Paint 2.5L - One Size Wood Paint Brilliant White 2.5L
Wood, Metal, Glossy
£24
£9.60/L
3 stores
Leyland Trade Matt Emulsion Wall Paint Magnolia 10L
Trending
Leyland Trade Matt Emulsion Wall Paint Magnolia 10L
Matte
£16
£1.60/L
2 stores
Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Satin Metal & 750 ml Wood Paint Brilliant White 0.75L
Trending
Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Satin Metal & 750 ml Wood Paint Brilliant White 0.75L
Wood, Metal, Satin
£15
£20.00/L
3 stores
Leyland Trade Granocryl Textured Exterior Masonry Paint 5L
Leyland Trade Granocryl Textured Exterior Masonry Paint 5L
£20.99
£4.20/L
6 stores
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint 5L
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint 5L
£20.99
£4.20/L
9 stores
Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Gloss Metal & 750 ml - One Size Wood Paint Brilliant White 0.75L
Leyland Trade Fast Dry Plus Brilliant Gloss Metal & 750 ml - One Size Wood Paint Brilliant White 0.75L
Wood, Metal, Glossy
£15
£20.00/L
3 stores
Leyland Trade Heavy Duty Floor Paint Tile Red 5L
Trending
Leyland Trade Heavy Duty Floor Paint Tile Red 5L
Top Coating, Concrete, Wood, Satin
£29.99
£6.00/L
6 stores
Leyland Trade Acrylic Primer Undercoat Paint Wood Paint 0.75L
Leyland Trade Acrylic Primer Undercoat Paint Wood Paint 0.75L
Wood, Metal
£12.95
£17.27/L
5 stores
Leyland Trade Fast Drying Plus Water Based Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.76L
Trending
Leyland Trade Fast Drying Plus Water Based Gloss Wood Paint, Metal Paint 0.76L
Top Coating, Wood, Metal
£14.49
£19.07/L
4 stores
Leyland Trade Granocryl Smooth Exterior Masonry Paint - 2.5L
Leyland Trade Granocryl Smooth Exterior Masonry Paint - 2.5L
£14.79
7 stores
Leyland Trade Truguard Pliolite Concrete Paint Brilliant White 5L
Leyland Trade Truguard Pliolite Concrete Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Concrete, Cement, Matte
£39.99
£8.00/L
5 stores
Leyland Trade Heavy Duty Floor Paint Slate 5L
Leyland Trade Heavy Duty Floor Paint Slate 5L
Top Coating, Concrete, Wood, Satin
£45.99
£9.20/L
5 stores
Leyland Trade Granocryl Smooth Concrete Paint Brilliant White 5L
Leyland Trade Granocryl Smooth Concrete Paint Brilliant White 5L
Concrete, Matte
£20.95
£4.19/L
7 stores
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint 5L Brick
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint 5L Brick
£20.99
6 stores
Leyland Trade Granocryl Smooth Exterior Masonry Paint
Leyland Trade Granocryl Smooth Exterior Masonry Paint
£22.73
6 stores
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint 5L Concrete Paint Black 5L
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint 5L Concrete Paint Black 5L
Concrete, Matte
£20.99
£4.20/L
8 stores
Leyland Trade 236030 Wall Paint Pure Brilliant White 2.5L
Leyland Trade 236030 Wall Paint Pure Brilliant White 2.5L
Top Coating, Wood, Plaster
£20
£8.00/L
3 stores
Leyland Trade Hardwearing Brilliant White Matt Emulsion 10l Wall Paint
Leyland Trade Hardwearing Brilliant White Matt Emulsion 10l Wall Paint
Water-borne, Drywall, Matte
£48.49
2 stores
Leyland Trade Granocryl Smooth Masonry Paint Mushroom 5L
Leyland Trade Granocryl Smooth Masonry Paint Mushroom 5L
Top Coating, Concrete
£20.99
£4.20/L
5 stores
Leyland Trade Hardwearing Acrylic Eggshell - White
Leyland Trade Hardwearing Acrylic Eggshell - White
Top Coating, Wood
£36
3 stores
Leyland Trade Hardwearing Acrylic Eggshell Paint 0.75L
Leyland Trade Hardwearing Acrylic Eggshell Paint 0.75L
Wood
£12.95
£17.27/L
5 stores
Leyland Trade Granocryl Smooth Exterior Masonry Paint 5L
Trending
Leyland Trade Granocryl Smooth Exterior Masonry Paint 5L
£22.99
£4.60/L
4 stores
Leyland Trade Undercoat Wood Paint, Metal Paint 5L
Leyland Trade Undercoat Wood Paint, Metal Paint 5L
Top Coating, Wood, Metal, Matte
£37.43
£7.49/L
4 stores
Leyland Trade Walls and Ceilings Matt Brilliant 10L Wall Paint Brilliant White 10L
Trending
Leyland Trade Walls and Ceilings Matt Brilliant 10L Wall Paint Brilliant White 10L
Plaster, Matte
£19.50
£1.95/L
1 store
Leyland Trade Super Leytex High Opacity
Trending
Leyland Trade Super Leytex High Opacity
Top Coating, Matte
£19.99
5 stores
Leyland Trade Smart Multi Surface Paint Dark 0.75L
Trending
Leyland Trade Smart Multi Surface Paint Dark 0.75L
£13.98
£18.64/L
4 stores
Leyland Trade Granocryl Textured Exterior Masonry Magnolia 5L
Leyland Trade Granocryl Textured Exterior Masonry Magnolia 5L
£20.99
£4.20/L
4 stores
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint - 5L Fern
Trending
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint - 5L Fern
£20.99
4 stores
Leyland Trade Fast Drying Plus Undercoat Brilliant White 2.5L Metal Paint, Wood Paint 2.5L
Trending
Leyland Trade Fast Drying Plus Undercoat Brilliant White 2.5L Metal Paint, Wood Paint 2.5L
Wood
£22.15
£8.86/L
4 stores
Leyland Trade Acrylic Eggshell Ceiling Paint, Wall Paint White 2.5L
Trending
Leyland Trade Acrylic Eggshell Ceiling Paint, Wall Paint White 2.5L
Top Coating, Cement, Concrete, Wood, Metal, Plaster, Semi-glossy
£24.99
£10.00/L
4 stores
Leyland Trade Vinyl Silk Wall Paint, Ceiling Paint Brilliant White 5L
Leyland Trade Vinyl Silk Wall Paint, Ceiling Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Concrete, Plaster, Cement
£27.99
£5.60/L
4 stores
Leyland Trade Acrylic Primer Undercoat Paint White 750ml
Trending
Leyland Trade Acrylic Primer Undercoat Paint White 750ml
Water-borne
£15
3 stores
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint - 5L
Leyland Trade Smooth Exterior Masonry Paint - 5L
£20.99
7 stores
Leyland Trade Truguard Smooth Masonry Paint
Leyland Trade Truguard Smooth Masonry Paint
£42.60
7 stores
Leyland Trade acrylic eggshell magnolia 5ltr Wall Paint 2.5L
Leyland Trade acrylic eggshell magnolia 5ltr Wall Paint 2.5L
Top Coating, Water-borne, Wood, Cement, Satin, Semi-glossy
£39.99
£16.00/L
6 stores
Leyland Trade Specialist Coating Heavy Empire
Leyland Trade Specialist Coating Heavy Empire
Top Coating
£45.99
5 stores
Leyland Trade White Wood Primer 750 ml
Leyland Trade White Wood Primer 750 ml
Water-borne
£15
3 stores
Leyland Trade Eggshell Wood Paint 0.75L
Leyland Trade Eggshell Wood Paint 0.75L
Water-borne, Wood
£12.99
£17.32/L
4 stores
Leyland Trade Super Leytex Brilliant Matt Bare Plaster Paint 10L - One Size Wall Paint Brilliant White 10L
-15%
Leyland Trade Super Leytex Brilliant Matt Bare Plaster Paint 10L - One Size Wall Paint Brilliant White 10L
Concrete, Plaster, Matte
£22
£2.20/L
3 stores
Leyland Trade Acrylic Eggshell Ceiling Paint, Wall Paint Magnolia 2.5L
Trending
Leyland Trade Acrylic Eggshell Ceiling Paint, Wall Paint Magnolia 2.5L
Top Coating, Cement, Concrete, Wood, Metal, Plaster, Semi-glossy
£25.99
£10.40/L
4 stores
Leyland Trade Vinyl Matt Emulsion Wall Paint, Ceiling Paint
Leyland Trade Vinyl Matt Emulsion Wall Paint, Ceiling Paint
Plaster, Matte
£14.99
3 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 10002 products

1

3

...

106

...

209
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.