• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Sandtex Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

200+ products

Show as table
Sandtex Paint Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Plymouth Grey 5L
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Plymouth Grey 5L
Top Coating, Concrete
£19.99
£4.00/L
9+ stores
Sandtex Paint Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Cornish Cream 5L
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Cornish Cream 5L
Top Coating, Concrete
£28
£5.60/L
9+ stores
Sandtex Paint Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Brilliant White 10L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Brilliant White 10L
Top Coating, Concrete
£40
£4.00/L
7 stores
Sandtex Paint Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Black 2.5L
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Black 2.5L
Top Coating, Concrete
£16.49
£6.60/L
7 stores
Sandtex Paint Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Cotton Belt
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Cotton Belt
Matte
£28
9 stores
Sandtex Paint Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Magnolia 5L
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Magnolia 5L
Top Coating, Concrete
£29.97
£5.99/L
7 stores
Sandtex Paint Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Black 1L
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Black 1L
Top Coating, Concrete
£14
£14.00/L
3 stores
Sandtex Paint Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Pure Brilliant White 10L
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Pure Brilliant White 10L
Concrete
£39.99
£4.00/L
6 stores
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Country Stone 5L
Trending
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint Country Stone 5L
Top Coating, Concrete
£28
£5.60/L
9 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint French Grey 5L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint French Grey 5L
Top Coating, Concrete, Matte
£26.85
£5.37/L
9+ stores
Sandtex Microseal Fine Textured Weatherproof Masonry 15 Year Exterior Concrete Paint Sandstone 5L
Sandtex Microseal Fine Textured Weatherproof Masonry 15 Year Exterior Concrete Paint Sandstone 5L
Concrete
£29.97
£5.99/L
6 stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint Bay 2.5L
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint Bay 2.5L
£39.77
9+ stores
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint, Wall Paint Brick Red 5L
Sandtex Fine Textured Masonry Concrete Paint, Wall Paint Brick Red 5L
Water-borne, Concrete, Plaster, Semi-glossy
£28
£5.60/L
9 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Mid Stone Wall Paint 2.5L
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Mid Stone Wall Paint 2.5L
Water-borne
£21
£8.40/L
7 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Brilliant White 5L
-60%
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Concrete
£8.46
£1.69/L
9+ stores
Sandtex 10 Year Surface Satin Paint Pure Brilliant
Trending
Sandtex 10 Year Surface Satin Paint Pure Brilliant
Top Coating
£29.37
9+ stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Magnolia 7.5L
-64%
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Magnolia 7.5L
Top Coating, Concrete
£9.63
£1.28/L
6 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Cornish Cream 10L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Cornish Cream 10L
Top Coating, Concrete
£40
£4.00/L
3 stores
Sandtex 10 Year Surface Satin Pure Brilliant Wood Paint 0.75L
Sandtex 10 Year Surface Satin Pure Brilliant Wood Paint 0.75L
£12.49
£16.65/L
9+ stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Magnolia
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Magnolia
£22.99
5 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Olive 5L
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Olive 5L
Concrete, Matte
£28
£5.60/L
8 stores
Sandtex One Coat Metal Paint, Wood Paint White 0.75L
Sandtex One Coat Metal Paint, Wood Paint White 0.75L
Metal, Wood, Glossy
£16.19
£21.59/L
7 stores
Sandtex 10 Year Exterior Multi Surface Satin
Trending
Sandtex 10 Year Exterior Multi Surface Satin
Top Coating, Wood, Satin
£37.61
£37.99
9+ stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Metal Paint 0.76L
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Metal Paint 0.76L
Metal, Satin
£17.47
£22.99/L
9+ stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint
£37.61
£39.77
9+ stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint 5 Concrete Paint Slate Grey 5L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint 5 Concrete Paint Slate Grey 5L
Concrete, Matte
£26.72
£5.34/L
8 stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin 0.76L
Trending
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin 0.76L
Satin
£17.47
£22.99/L
9+ stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint 0.75L
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint 0.75L
£17.47
£23.29/L
9+ stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Tester
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Tester
£3.49
4 stores
Sandtex Microseal Smooth Concrete Paint Pure Brilliant White 2.5L
Trending
Sandtex Microseal Smooth Concrete Paint Pure Brilliant White 2.5L
Concrete, Matte
£16.49
£6.60/L
6 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Black 5L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Black 5L
Top Coating, Concrete
£28
£5.60/L
9 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Magnolia 5L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Concrete Paint Magnolia 5L
Top Coating, Concrete
£26.78
£5.36/L
8 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Somerset
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Somerset
£28
8 stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint Bay
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint Bay
£14.40
9+ stores
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint Vintage 0.75L
Sandtex 10 Year Multi Surface Satin Paint Vintage 0.75L
£17.47
£23.29/L
9+ stores
Sandtex Microseal Smooth Masonry Wall Paint, Concrete Paint Mid Stone 5L
Sandtex Microseal Smooth Masonry Wall Paint, Concrete Paint Mid Stone 5L
Top Coating, Water-borne, Concrete
£28
£5.60/L
9+ stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Slate Concrete Paint Slate Grey 10L
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Slate Concrete Paint Slate Grey 10L
Concrete, Matte
£40
£4.00/L
3 stores
Sandtex Sandtex Trade High Cover Smooth Masonry Concrete Paint
-13%
Sandtex Sandtex Trade High Cover Smooth Masonry Concrete Paint
Top Coating, Concrete
£35.99
£41.38
4 stores
Sandtex Magnolia Masonry Concrete Paint 1.5L
Sandtex Magnolia Masonry Concrete Paint 1.5L
Concrete, Glossy
£3
£2.00/L
5 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Mid Stone
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Mid Stone
£3
4 stores
Sandtex Microseal Ultra Smooth Weatherproof Masonry Wall Paint Cornish Cream 0.15L
Trending
Sandtex Microseal Ultra Smooth Weatherproof Masonry Wall Paint Cornish Cream 0.15L
Matte
£3
£20.00/L
4 stores
Sandtex 10 Year Multi Surface QD Gloss Classic Burgundy 750ml
Sandtex 10 Year Multi Surface QD Gloss Classic Burgundy 750ml
£17.47
4 stores
Sandtex Dulux Weathershield All Weather Smooth Masonry Paint Cornish Cream Wall Paint 2.5L
Trending
Sandtex Dulux Weathershield All Weather Smooth Masonry Paint Cornish Cream Wall Paint 2.5L
£28
£11.20/L
7 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Brick
Trending
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Brick
£11.77
6 stores
Sandtex Microseal Ultra Smooth Weatherproof Concrete Paint Ivory Stone 5L
Trending
Sandtex Microseal Ultra Smooth Weatherproof Concrete Paint Ivory Stone 5L
Concrete
£28
£5.60/L
6 stores
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Morning Sky Wall Paint 5L
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint Morning Sky Wall Paint 5L
Water-borne, Plaster, Semi-glossy
£29.19
£5.84/L
6 stores
Sandtex Sandtex Microseal Exterior Smooth
Sandtex Sandtex Microseal Exterior Smooth
£13.95
5 stores
Sandtex SKIP20A Concrete Paint Brilliant White 5L
Trending
Sandtex SKIP20A Concrete Paint Brilliant White 5L
Top Coating, Water-borne, Concrete
£24.47
£4.89/L
8 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 238 products

1

3

...

5
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.