• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Nitromors Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

22 products

Show as table
Nitromors Paint Nitromors Original All Purpose Paint & Varnish Remover 2L
Nitromors Original All Purpose Paint & Varnish Remover 2L
£36.95
8 stores
Nitromors Paint Nitromors Original All Purpose Paint & Varnish Remover 4L
Nitromors Original All Purpose Paint & Varnish Remover 4L
£62.44
£62.45
7 stores
Nitromors Paint Nitromors Anti-Rust Smooth Metal
Nitromors Anti-Rust Smooth Metal
£10.14
£10.42
3 stores
Nitromors Paint Nitromors Anti-Rust Smooth Metal Paint
Nitromors Anti-Rust Smooth Metal Paint
Metal
£20.39
£7.18/L
3 stores
Nitromors Paint Nitromors Anti-Rust Metal Paint - Satin Black, 0.75L Metal Paint 0.75L
Nitromors Anti-Rust Metal Paint - Satin Black, 0.75L Metal Paint 0.75L
Top Coating, Metal
£20.39
£27.19/L
3 stores
Nitromors Paint Nitromors Anti-Rust Satin Metal Paint
Nitromors Anti-Rust Satin Metal Paint
Top Coating, Metal
£10.19
2 stores
Nitromors Paint Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint 0.25L
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint 0.25L
Metal
£10.19
£40.76/L
2 stores
Nitromors Paint Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint
Trending
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint
Top Coating, Metal
£10.19
2 stores
Nitromors Anti-Rust Hammered Finish Metal Paint
Nitromors Anti-Rust Hammered Finish Metal Paint
Metal
£12.99
2 stores
Nitromors NOG500 Metal Paint Gold 0.5L
Nitromors NOG500 Metal Paint Gold 0.5L
Metal
£12.99
£25.98/L
2 stores
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint
Trending
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint
Metal
£12.99
2 stores
Nitromors Anti-Rust Smooth Gloss Metal Paint
Nitromors Anti-Rust Smooth Gloss Metal Paint
Metal, Glossy
£20.39
2 stores
Nitromors Anti-Rust Smooth Finish Metal Paint, Wood Paint 0.75L
Nitromors Anti-Rust Smooth Finish Metal Paint, Wood Paint 0.75L
Metal, Glossy
£20.39
£27.19/L
2 stores
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint 2.5L
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint 2.5L
Top Coating, Metal
£45.20
£18.08/L
2 stores
Nitromors Anti-Rust Smooth Metal Paint, Wood Protection 2.5L
Nitromors Anti-Rust Smooth Metal Paint, Wood Protection 2.5L
Top Coating, Metal
£45.20
£18.08/L
2 stores
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint 2.5L
Nitromors Anti-Rust Hammered Metal Paint 2.5L
Top Coating, Metal
£45.20
£18.08/L
2 stores
Nitromors Anti-Rust Satin Metal Paint
Nitromors Anti-Rust Satin Metal Paint
Spray Paint, Metal, Satin
£12.99
1 store
Nitromors - Wood Cleaning, Paint Cleaning Green 0.375L
Trending
Nitromors - Wood Cleaning, Paint Cleaning Green 0.375L
Metal, Wood, Concrete
£13.44
£35.84/L
1 store
Nitromors Matt Black Metal Spray Paint 500 ml 0.5L
-24%
Nitromors Matt Black Metal Spray Paint 500 ml 0.5L
£16.02
£32.04/L
1 store
Nitromors Anti-Rust Smooth Finish Metal Spray Paint 500 ml
-14%
Nitromors Anti-Rust Smooth Finish Metal Spray Paint 500 ml
£18.04
£21
1 store
Nitromors Smooth Metal Finish Anti Rust Corrosion White Paint Spray 500ml X3
Nitromors Smooth Metal Finish Anti Rust Corrosion White Paint Spray 500ml X3
£28.74
£15.17/L
1 store
Nitromors 2 Litre All-Purpose Paint and Varnish Remover
Nitromors 2 Litre All-Purpose Paint and Varnish Remover
£39.89
£5.27/L
1 store

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.