• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Laura Mercier Cosmetics

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Cosmetics
  • Eye Makeup
  • Base Makeup
  • Lip Products
  • Eyebrow Products
  • Cosmetic Tools
  • Gift Boxes & Sets

1000+ products

Show as table
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Translucent
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Translucent
Powder, Oil Free, Long-Lasting, Fragrance Free, Dermatologically Tested, Matte
£18.64
9+ stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Ultra-Blur Translucent Honey
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Ultra-Blur Translucent Honey
Powder, Matte, Non-Comedogenic, Paraben Free, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Sulfate Free
£30.99
9+ stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Translucent Medium Deep
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Translucent Medium Deep
Powder, Dermatologically Tested, Matte, Non-Comedogenic
£28.88
£29.11
9+ stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Translucent Honey
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Translucent Honey
Powder, Fragrance Free, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Vitamins, Matte
£27.95
£30.80
9+ stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Ultra-Blur Pressed Setting Powder - Medium Deep
Laura Mercier Ultra-Blur Pressed Setting Powder - Medium Deep
Powder, Paraben Free, Dermatologically Tested
£35.20
9+ stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Caviar Stick Eye Color Rosegold
Laura Mercier Caviar Stick Eye Color Rosegold
Long-Lasting
£12.44
8 stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Ultra Blur - Translucent
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Ultra Blur - Translucent
Powder, Alcohol Free, Dermatologically Tested, Paraben Free, Non-Comedogenic, Matte, Sulfate Free, Fragrance Free
£18.45
8 stores
Laura Mercier Cosmetics Laura Mercier Translucent Hydrating Setting Spray Ultra Blur 100ml
Laura Mercier Translucent Hydrating Setting Spray Ultra Blur 100ml
Setting Spray, 1pcs, Long-Lasting, Moisturizing
£24.95
£249.60/L
7 stores
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30
BB Cream, 1pcs, Fragrance Free, SPF, Moisturizing
£29
£644.44/L
9+ stores
Laura Mercier Caviar Stick Eye Shadow Shimmer Roseglow
Laura Mercier Caviar Stick Eye Shadow Shimmer Roseglow
Shimmer, Waterproof
£17
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Foundation 30ML CASHMERE
Laura Mercier Real Flawless Foundation 30ML CASHMERE
Foundation, 1pcs, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Long-Lasting, Matte, Moisturizing
£22.50
£750.00/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 1C1 Cool Vanille
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 1C1 Cool Vanille
Foundation, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Waterproof, Fragrance Free, Long-Lasting
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Concealer 5.4Ml 1N0
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Concealer 5.4Ml 1N0
Concealer, Fragrance Free, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Vitamins
£23.50
9+ stores
Laura Mercier Caviar Extravagant Mascara - Black
Laura Mercier Caviar Extravagant Mascara - Black
2pcs, Volumizing, Curling, Lengthening, Long-Lasting, Nourishing
£12.95
9+ stores
Laura Mercier Caviar Tightline Eyeliner
Laura Mercier Caviar Tightline Eyeliner
Waterproof
£22
8 stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2W2 Warm Linen
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2W2 Warm Linen
Foundation, 1pcs, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Waterproof, Long-Lasting, Fragrance Free
£25.80
£860.00/L
9+ stores
Laura Mercier Flawless Lumière Radiance-Perfecting Foundation 1N2 Vanille
Laura Mercier Flawless Lumière Radiance-Perfecting Foundation 1N2 Vanille
Foundation, 1pcs, Moisturizing, Nourishing, Long-Lasting, Fragrance Free, Non-Comedogenic, Vitamins, Luster, Dermatologically Tested, Anti-Age
£31.30
£1,043.33/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3N1 Buff
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3N1 Buff
Foundation, Long-Lasting, Moisturizing, Mineral Oil Free, Alcohol Free, Anti-Age, Dermatologically Tested, Paraben Free, Non-Comedogenic, Gluten Free, Fragrance Free, Sulfate Free, Waterproof
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Secret Brightening Colour Correcting Under Eye Setting Powder - Golden
Laura Mercier Secret Brightening Colour Correcting Under Eye Setting Powder - Golden
Powder
£24.80
£25.20
7 stores
Laura Mercier Pure Canvas Primer Hydrating - 30ml
Laura Mercier Pure Canvas Primer Hydrating - 30ml
Face Primer, Paraben Free, Fragrance Free, Long-Lasting, Moisturizing
£30.40
£1,013.33/L
7 stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2W1 Macadamia
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2W1 Macadamia
Foundation, 1pcs, Dermatologically Tested, Paraben Free, Fragrance Free, Vitamins, Mineral Oil Free, Non-Comedogenic, Waterproof, Long-Lasting
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Foundation 0C1 Opal
Laura Mercier Real Flawless Foundation 0C1 Opal
Foundation, 1pcs, Anti-Age, Fragrance Free, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Waterproof, Moisturizing
£33.60
£1,120.00/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 0W1 Satin
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 0W1 Satin
Foundation, 1pcs, Dermatologically Tested, Paraben Free, Non-Comedogenic, Mineral Oil Free, Waterproof, Long-Lasting, Fragrance Free
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30 - 1W Blonde
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30 - 1W Blonde
BB Cream, 1pcs, SPF, Luster, Moisturizing
£29
£644.44/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2N1 Cashew
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2N1 Cashew
Foundation, 1pcs, Fragrance Free, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Mineral Oil Free, Dermatologically Tested, Paraben Free, Waterproof, Moisturizing
£30
£1,000.00/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 1N2 Vanille
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 1N2 Vanille
Foundation, 1pcs, Fragrance Free, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Waterproof, Moisturizing
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Pure Canvas Primer Blurring 30ml
Laura Mercier Pure Canvas Primer Blurring 30ml
Face Primer, Moisturizing, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Fragrance Free, Oil Free
£29.25
£975.00/L
9+ stores
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30 - 3N Sand
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30 - 3N Sand
BB Cream, SPF, Moisturizing
£29
£644.44/L
9+ stores
Laura Mercier Tinted Moisturizer Natural Dewy SPF 30 - Travel Size
Laura Mercier Tinted Moisturizer Natural Dewy SPF 30 - Travel Size
BB Cream, 1pcs, SPF, Moisturizing
£16
4 stores
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Tone Up Rose
Trending
Laura Mercier Translucent Loose Setting Powder Tone Up Rose
Powder, Vitamins, Fragrance Free
£28.88
£29.11
9 stores
Laura Mercier Tinted Moisturiser Light Revealer SPF25 2W1 Natural
Laura Mercier Tinted Moisturiser Light Revealer SPF25 2W1 Natural
BB Cream, Sulfate Free, Fragrance Free, SPF, Moisturizing, Vitamins, Luster
£32
£640.00/L
9 stores
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30
BB Cream, Non-Comedogenic, Paraben Free, Moisturizing, SPF
£29
£644.44/L
9+ stores
Laura Mercier Eye Brow Pencil Ash Blonde
Laura Mercier Eye Brow Pencil Ash Blonde
Eyebrow Pencil
£20
£22
8 stores
Laura Mercier Artist Eyelash Curler
Trending
Laura Mercier Artist Eyelash Curler
Eyelash Curler, Mechanical
£20
6 stores
Laura Mercier Caviar Stick Eye Shadow Matte Vanilla Kiss
Laura Mercier Caviar Stick Eye Shadow Matte Vanilla Kiss
Matte, Moisturizing, Waterproof, Long-Lasting, Dermatologically Tested
£22.45
9+ stores
Laura Mercier Loose Setting Powder Translucent
Laura Mercier Loose Setting Powder Translucent
Powder, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Long-Lasting
£17.20
£17.25
6 stores
Laura Mercier Real Flawless Foundation 30Ml 0N1 Silk
Laura Mercier Real Flawless Foundation 30Ml 0N1 Silk
Foundation, Dermatologically Tested, Paraben Free, Non-Comedogenic, Waterproof, Moisturizing, Long-Lasting, Fragrance Free
£22.50
£750.00/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Concealer 5.4Ml 1C1
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Concealer 5.4Ml 1C1
Concealer, Vitamins
£23.50
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3W0 Sandstone
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3W0 Sandstone
Foundation, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Waterproof, Fragrance Free, Long-Lasting
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2N2 Linen
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 2N2 Linen
Foundation, Moisturizing, Fragrance Free, Dermatologically Tested, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Waterproof
£30
£1,000.00/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3W1 Dusk
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3W1 Dusk
Foundation, Fragrance Free, Waterproof, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested
£26.95
£898.33/L
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3N2 Camel
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Foundation 3N2 Camel
Foundation, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Waterproof, Fragrance Free, Long-Lasting
£30
£1,000.00/L
9+ stores
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30 - 45ml
Laura Mercier Tinted Moisturiser Natural Dewy SPF 30 - 45ml
BB Cream, 1pcs, SPF, Moisturizing, Paraben Free, Long-Lasting
£29
£644.44/L
9+ stores
Laura Mercier Pure Canvas Primer Illuminating 30ml
Laura Mercier Pure Canvas Primer Illuminating 30ml
Face Primer, Long-Lasting, Fragrance Free, Paraben Free, Non-Comedogenic, Luster, Moisturizing
£29.25
£975.00/L
9+ stores
Laura Mercier Caviar Stick Eyeshadow Matte - Caramel
Laura Mercier Caviar Stick Eyeshadow Matte - Caramel
Dermatologically Tested, Matte
£20.99
9+ stores
Laura Mercier 3c2 Toffee Real Flawless Foundation 30ml
Laura Mercier 3c2 Toffee Real Flawless Foundation 30ml
Foundation, Moisturizing, Fragrance Free, Dermatologically Tested, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Waterproof
£30
£1,000.00/L
9+ stores
Laura Mercier Caviar Tightline Eyeliner
-18%
Laura Mercier Caviar Tightline Eyeliner
Waterproof
£17.95
£21.95
9+ stores
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Concealer 5.4 ml 4N2
Laura Mercier Real Flawless Weightless Perfecting Concealer 5.4 ml 4N2
Concealer, Vitamins
£23.50
9 stores

Cosmetics: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting cosmetics. Oily skin benefits from oil-free products, while dry skin needs hydrating formulas. If you have sensitive skin, look for hypoallergenic or fragrance-free options. By matching cosmetics to your skin type, you can enhance your complexion and avoid irritation.

Always examine the ingredients list before purchasing cosmetics. Look for natural ingredients if you prefer eco-friendly options or have sensitive skin. Avoid products with potentially harmful chemicals like parabens and sulfates. Being informed about what goes into your cosmetics helps you make healthier choices and ensures they align with your personal values.

Your lifestyle and personal preferences play a significant role in choosing the right cosmetics. If you're always on-the-go, consider multi-purpose products that save time, such as a BB cream with SPF. For those who enjoy experimenting with makeup, opt for brands that offer a wide range of colors and textures. Tailoring your cosmetics to suit your daily routine ensures they work efficiently for you.

COSMETICS

FAQ

Cosmetics are products used to enhance or alter the appearance of the face, fragrance, or texture of the body. They include items like lipstick, mascara, and foundation. Choosing the right cosmetics involves considering your skin type, desired look, and any allergies you may have.

Cosmetics are available in various shades to match different skin tones. To choose the right foundation shade, test it on your jawline in natural light. Consider your undertone: warm, cool, or neutral. Many brands offer guides to help you find your perfect match.

Cosmetics like lipstick and lip gloss enhance lips but differ in texture and finish. Lipstick is typically more pigmented and long-lasting, while lip gloss offers a shiny finish with less color intensity. Choose based on your desired look: bold or subtle.

You’ve viewed 48 out of 1115 products

1

3

...

14

...

24
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

A beginners guide to Korean beauty and skincare

A beginners guide to Korean beauty and skincare

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Gift Ideas for a Beauty Lover

Gift Ideas for a Beauty Lover

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.