• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Sleek Makeup Cosmetics

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Cosmetics
  • Eye Makeup
  • Base Makeup
  • Eyebrow Products
  • Lip Products
  • Cosmetic Tools
  • Gift Boxes & Sets

100+ products

Show as table
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup I-Divine Eyeshadow Palette Level Up
Sleek Makeup I-Divine Eyeshadow Palette Level Up
Shimmer
£6.29
5 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Friend Zone
Trending
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Friend Zone
Lip Liner
£4.99
4 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup Lifeproof 12Hr Wear Metallic Eyeliner Part Time Lover
Sleek Makeup Lifeproof 12Hr Wear Metallic Eyeliner Part Time Lover
Waterproof
£4.99
3 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Just Say Nothing
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Just Say Nothing
Lip Liner
£4.99
3 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup I-Divine Eyeshadow Palette Royal Flush
Sleek Makeup I-Divine Eyeshadow Palette Royal Flush
Shimmer, Matte
£9.99
3 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup Fierce Felt Liner Zodiac Black
Sleek Makeup Fierce Felt Liner Zodiac Black
£5.99
£5,990.00/L
2 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup Micro Fine Brow Pencil Medium Brown
Trending
Sleek Makeup Micro Fine Brow Pencil Medium Brown
Eyebrow Pencil, Waterproof
£6.99
2 stores
Sleek Makeup Cosmetics Sleek Makeup Matte Me XXL Birthday Suit-Pink
Trending
Sleek Makeup Matte Me XXL Birthday Suit-Pink
Lipstick, Matte
£6.49
3 stores
Sleek Makeup In Your Tone longwear concealer #7N
Trending
Sleek Makeup In Your Tone longwear concealer #7N
Concealer, Long-Lasting
£3.10
£442.86/L
2 stores
Sleek Makeup Lip V.I.P Lipstick Steal the Limelight
Sleek Makeup Lip V.I.P Lipstick Steal the Limelight
Lipstick, Vitamins, Nourishing, Matte, Moisturizing
£3.49
2 stores
Sleek Makeup Lip Volve Gloss Transforming Lip Topper Clear
Sleek Makeup Lip Volve Gloss Transforming Lip Topper Clear
Lip Gloss, Gloss
£3.69
2 stores
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Hot Damn
Trending
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Hot Damn
Lip Liner
£4.99
2 stores
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Blindfolded
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Blindfolded
Lip Liner
£4.99
2 stores
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Just Because
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Just Because
Lip Liner, Long-Lasting
£4.99
2 stores
Sleek Makeup Dip It Eyeliner Black
-23%
Sleek Makeup Dip It Eyeliner Black
1pcs, Long-Lasting
£5.99
£1,497.50/L
2 stores
Sleek Makeup Micro-Fine Brow Pencil Ash Brown
Sleek Makeup Micro-Fine Brow Pencil Ash Brown
Eyebrow Pencil
£6.97
2 stores
Sleek Makeup Lifeproof Colour Corrector, Ditch Dark Circles, 7.4ml
Sleek Makeup Lifeproof Colour Corrector, Ditch Dark Circles, 7.4ml
Concealer, 1pcs
£6.99
£944.59/L
2 stores
Sleek Makeup I-Divine Palette Making Waves
Trending
Sleek Makeup I-Divine Palette Making Waves
Shimmer
£9.99
2 stores
Sleek Makeup I-Divine Eyeshadow Palette Grounded
Sleek Makeup I-Divine Eyeshadow Palette Grounded
Shimmer, Matte
£9.99
2 stores
Sleek Makeup IYT 24 Hour Foundation 10N 30ml 10N
Sleek Makeup IYT 24 Hour Foundation 10N 30ml 10N
Foundation
£9.99
£333.00/L
2 stores
Sleek Makeup Matte Me XXL Shabby Chic-Pink
-12%
Sleek Makeup Matte Me XXL Shabby Chic-Pink
Lipstick, Matte
£11.44
£12.98
2 stores
Sleek Makeup Matte Me XXL Mauvin' On Up-Red
Sleek Makeup Matte Me XXL Mauvin' On Up-Red
Lipstick, Matte
£6.49
2 stores
Sleek Makeup IYT 24 Hour Foundation 7W 30ml 7W
Sleek Makeup IYT 24 Hour Foundation 7W 30ml 7W
Foundation, Long-Lasting
£6.84
£228.00/L
2 stores
Sleek Makeup highlighting elixir sun lit Sun.lit
Trending
Sleek Makeup highlighting elixir sun lit Sun.lit
Highlighter, Shimmer, Luster
£7.99
2 stores
Sleek Makeup Pore Blurring Primer 20ml
Trending
Sleek Makeup Pore Blurring Primer 20ml
Face Primer, Matte
£9.99
£499.50/L
1 store
Sleek Makeup Define Glow Face Form Contour Highlight Stick
Trending
Sleek Makeup Define Glow Face Form Contour Highlight Stick
Contouring
£10.99
1 store
Sleek Makeup Mat Lipstick Fandango Purple
Sleek Makeup Mat Lipstick Fandango Purple
Lipstick, Matte
£1.99
2 stores
Sleek Makeup Brow Intensity #216 Medium
Sleek Makeup Brow Intensity #216 Medium
Eyebrow Gel
£4.95
£1,650.00/L
2 stores
Sleek Makeup New Skin Revive SPF 15 624 Bamboo 35 ml
Sleek Makeup New Skin Revive SPF 15 624 Bamboo 35 ml
Foundation, SPF
£2.25
£64.29/L
1 store
Sleek Makeup Full Fat Lash Mascara 9ml
-46%
Sleek Makeup Full Fat Lash Mascara 9ml
Long-Lasting
£4.06
£7.56
1 store
Sleek Makeup Lip Vip Semi Matte Lipstick Ready To Rock 1021
Sleek Makeup Lip Vip Semi Matte Lipstick Ready To Rock 1021
Lipstick, Matte
£4.45
1 store
Sleek Makeup Mono Eyeshadow About Last Nite
Sleek Makeup Mono Eyeshadow About Last Nite
1pcs, Mineral, Matte
£4.45
1 store
Sleek Makeup Vitality Foundation VF22 30ml
Sleek Makeup Vitality Foundation VF22 30ml
Foundation, Matte, Moisturizing
£4.50
£150.00/L
1 store
Sleek Makeup Vip Lipstick Name In Lights - Fast Free Shipping
Sleek Makeup Vip Lipstick Name In Lights - Fast Free Shipping
Lipstick, Long-Lasting
£4.59
1 store
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Baby You're Bad
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Baby You're Bad
Lip Liner
£4.99
1 store
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner No Words
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner No Words
Lip Liner
£4.99
1 store
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Don't Slow Me Down
Sleek Makeup Locked Up Super Precise Lip Liner Don't Slow Me Down
Lip Liner
£4.99
1 store
Sleek Makeup Hair Highlighting Palette Midas Touch
Sleek Makeup Hair Highlighting Palette Midas Touch
Highlighter
£5.49
1 store
Sleek Makeup I Divine Eyeshadow Palette Spirit Animal
Sleek Makeup I Divine Eyeshadow Palette Spirit Animal
12pcs
£5.95
1 store
Sleek Makeup Lip Shot Gloss Impact High Shine Lip Gloss - Uk Delivery
Sleek Makeup Lip Shot Gloss Impact High Shine Lip Gloss - Uk Delivery
Lip Gloss, 1pcs, Gloss
£5.97
£28.08/kg
1 store
Sleek Makeup Singapore False Reusable Eyelash Extensions Adhesive Fixx
Sleek Makeup Singapore False Reusable Eyelash Extensions Adhesive Fixx
False Eyelash
£5.98
1 store
Sleek Makeup Highlighting Palette Distorted Dreams - 5 Shades
Sleek Makeup Highlighting Palette Distorted Dreams - 5 Shades
Highlighter, Long-Lasting
£5.99
1 store
Sleek Makeup Lip Shot Gloss Impact Game Player - Sealed
Sleek Makeup Lip Shot Gloss Impact Game Player - Sealed
Lip Gloss, 3pcs
£5.99
1 store
Sleek Makeup Matte Me XXL Peached N Cream-Orange
Trending
Sleek Makeup Matte Me XXL Peached N Cream-Orange
Lipstick, Matte
£6.49
£1,298.00/L
1 store
Sleek Makeup Matte Me XXL Left On Red
Sleek Makeup Matte Me XXL Left On Red
Lipstick, Matte
£6.49
1 store
Sleek Makeup Tone Longwear Concealer Vegan - 8c
Sleek Makeup Tone Longwear Concealer Vegan - 8c
Concealer, 1pcs, Long-Lasting
£6.95
1 store
Sleek Makeup Longwear Concealer Vegan 5w In Your Tone - 7ml
Sleek Makeup Longwear Concealer Vegan 5w In Your Tone - 7ml
Concealer, 1pcs, Long-Lasting
£6.95
£35.02/kg
1 store
Sleek Makeup Brow Getter Fibre Gel 5ml
Sleek Makeup Brow Getter Fibre Gel 5ml
Eyebrow Gel, Long-Lasting
£6.95
£49.03/kg
1 store

Cosmetics: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting cosmetics. Oily skin benefits from oil-free products, while dry skin needs hydrating formulas. If you have sensitive skin, look for hypoallergenic or fragrance-free options. By matching cosmetics to your skin type, you can enhance your complexion and avoid irritation.

Always examine the ingredients list before purchasing cosmetics. Look for natural ingredients if you prefer eco-friendly options or have sensitive skin. Avoid products with potentially harmful chemicals like parabens and sulfates. Being informed about what goes into your cosmetics helps you make healthier choices and ensures they align with your personal values.

Your lifestyle and personal preferences play a significant role in choosing the right cosmetics. If you're always on-the-go, consider multi-purpose products that save time, such as a BB cream with SPF. For those who enjoy experimenting with makeup, opt for brands that offer a wide range of colors and textures. Tailoring your cosmetics to suit your daily routine ensures they work efficiently for you.

COSMETICS

FAQ

Cosmetics are products used to enhance or alter the appearance of the face, fragrance, or texture of the body. They include items like lipstick, mascara, and foundation. Choosing the right cosmetics involves considering your skin type, desired look, and any allergies you may have.

Cosmetics are available in various shades to match different skin tones. To choose the right foundation shade, test it on your jawline in natural light. Consider your undertone: warm, cool, or neutral. Many brands offer guides to help you find your perfect match.

Cosmetics like lipstick and lip gloss enhance lips but differ in texture and finish. Lipstick is typically more pigmented and long-lasting, while lip gloss offers a shiny finish with less color intensity. Choose based on your desired look: bold or subtle.

You’ve viewed 48 out of 134 products

1

3
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

A beginners guide to Korean beauty and skincare

A beginners guide to Korean beauty and skincare

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Gift Ideas for a Beauty Lover

Gift Ideas for a Beauty Lover

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.