• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

The Body Shop Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

300+ products

Show as table
The Body Shop Skincare The Body Shop Hemp Hand Protector 100ml 100ml
The Body Shop Hemp Hand Protector 100ml 100ml
Hand Cream, Nourishing, Softening, Moisturising
£14.99
£149.90/L
5 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Peppermint Invigorating Foot Cream 100 ml 100ml
-17%
The Body Shop Peppermint Invigorating Foot Cream 100 ml 100ml
Foot Cream, Moisturising, Cooling, Softening
£10
£100.00/L
4 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Tea Tree Oil 20ml
The Body Shop Tea Tree Oil 20ml
Body Oil, Anti-Blemish, Smoothing, Dermatologically Tested, Tea Tree Oil
£13.99
£699.50/L
5 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Vitamin E Gentle Face Wash
The Body Shop Vitamin E Gentle Face Wash
Face Cleanser, Vitamin E
£13
£104.00/L
6 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Mango Body Butter 200ml
The Body Shop Mango Body Butter 200ml
Body Lotion, Exfoliating, Nourishing, Moisturising, Smoothing, Glow, Softening, Regenerating, Scented, Dermatologically Tested, Vitamins, Vitamin A, Vitamin E, Shea Butter
£12.99
£64.95/L
3 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Coconut Body Butter 200ml
The Body Shop Coconut Body Butter 200ml
Body Lotion, Glow, Softening, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Dermatologically Tested, Scented, Shea Butter
£15.99
£79.95/L
3 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Edelweiss Daily Serum Concentrate 30ml
The Body Shop Edelweiss Daily Serum Concentrate 30ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Glow, Hyaluronic Acid
£20
£666.67/L
4 stores
The Body Shop Skincare The Body Shop Vitamin E Bi-Phase Serum 30ml
The Body Shop Vitamin E Bi-Phase Serum 30ml
Day Serum, Night Serum, Moisturising, Softening, Smoothing, Dermatologically Tested, Vitamins, Vitamin E, Hyaluronic Acid
£22
£733.33/L
6 stores
The Body Shop Hand Protector Hemp 30 ml
The Body Shop Hand Protector Hemp 30 ml
Hand Cream
£7.47
4 stores
The Body Shop Vitamin E night nourishing cream 50ml
The Body Shop Vitamin E night nourishing cream 50ml
Night Cream, Glow, Moisturising, Smoothing, Vitamin E
£18
£360.00/L
4 stores
The Body Shop Vitamin C Glow Boosting Moisturiser 50ml
The Body Shop Vitamin C Glow Boosting Moisturiser 50ml
Body Lotion, Glow, Softening, Anti-Pollution, Smoothing, Moisturising, Dermatologically Tested, Vitamin C, Vitamins
£22
£440.00/L
3 stores
The Body Shop Oils Of Life Intensely Revitalising Cream 50ml
The Body Shop Oils Of Life Intensely Revitalising Cream 50ml
Facial Cream, Nourishing
£26.78
£535.60/L
3 stores
The Body Shop Exclusive Butter Vanilla 200ml
-20%
The Body Shop Exclusive Butter Vanilla 200ml
Body Lotion, Moisturising, Scented, Coconut Oil
£15.20
£76.00/L
2 stores
The Body Shop Vitamin E Moisturising Toner 250 ml 250ml
The Body Shop Vitamin E Moisturising Toner 250 ml 250ml
Toner, Glow, Moisturising, Antioxidants, Vitamins
£13
£52.00/L
4 stores
The Body Shop White Musk Scented Lotion 400ml 400ml
Trending
The Body Shop White Musk Scented Lotion 400ml 400ml
Body Lotion, Softening, Moisturising
£17.09
£42.73/L
4 stores
The Body Shop Vitamin C Glow Revealing Serum 30ml
The Body Shop Vitamin C Glow Revealing Serum 30ml
Serum & Face Oil, Glow, Moisturising, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Retinol, Antioxidants, Vitamins, Vitamin C, Bakuchiol
£28.50
£950.00/L
4 stores
The Body Shop Coconut Hand Balm 30ml
The Body Shop Coconut Hand Balm 30ml
Hand Cream, Moisturising, Calming, Nourishing
£5.60
£186.67/L
3 stores
The Body Shop Aloe Soothing Night Cream 50ml 50ml
The Body Shop Aloe Soothing Night Cream 50ml 50ml
Night Cream, Moisturising, Calming
£17.10
£342.00/L
3 stores
The Body Shop Vitamin C Face Polish 100ml
The Body Shop Vitamin C Face Polish 100ml
Exfoliating, Dermatologically Tested
£15
£150.00/L
2 stores
The Body Shop Vitamin E Barrier Boost Cream 50ml
The Body Shop Vitamin E Barrier Boost Cream 50ml
Moisturiser, Moisturising, Vitamin E
£22
£440.00/L
2 stores
The Body Shop Charcoal Pore-Minimising Mask 75ml
The Body Shop Charcoal Pore-Minimising Mask 75ml
Mud Mask, Deep Cleansing, Exfoliating, Activated Charcoal
£20
£266.67/L
5 stores
The Body Shop Edelweiss Cleansing Concentrate 100ml
The Body Shop Edelweiss Cleansing Concentrate 100ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Smoothing, Anti-Pollution, Glow, Repairing, Dermatologically Tested, Scented, Antioxidants
£15
£150.00/L
3 stores
The Body Shop Edelweiss Liquid Peel 100ml
The Body Shop Edelweiss Liquid Peel 100ml
Glow, Anti-Pollution, Exfoliating, Smoothing, Dermatologically Tested, Antioxidants, Retinol, Hyaluronic Acid
£16.99
£169.90/L
5 stores
The Body Shop Moisturizing Almond Milk Lotion 200ml 200ml
The Body Shop Moisturizing Almond Milk Lotion 200ml 200ml
Body Lotion, Moisturising, Nourishing, Softening, Scented
£10.50
£52.50/L
4 stores
The Body Shop Coconut Body Lotion 200ml
The Body Shop Coconut Body Lotion 200ml
Body Lotion, Smoothing, Calming, Nourishing, Moisturising, Dermatologically Tested, Scented
£10.50
£52.50/L
4 stores
The Body Shop Moringa Body Yogurt 200ml
The Body Shop Moringa Body Yogurt 200ml
Body Lotion, Moisturising, Smoothing, Glow, Softening, Nourishing, Scented, Hyaluronic Acid, Vitamin E, Shea Butter, Vitamins
£13.30
£66.50/L
4 stores
The Body Shop Almond Milk Yogurt 200 ml 200ml
The Body Shop Almond Milk Yogurt 200 ml 200ml
Body Lotion, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Scented
£13.99
£69.95/L
4 stores
The Body Shop hand balm 30ml
The Body Shop hand balm 30ml
Hand Cream, Moisturising, Softening, Nourishing, Shea Butter
£5.60
£186.67/L
3 stores
The Body Shop Aloe Soothing Day Cream 50ml
The Body Shop Aloe Soothing Day Cream 50ml
Day Cream, Calming, Softening, Moisturising, Smoothing, Nourishing, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Aloe Vera
£12.99
£259.80/L
3 stores
The Body Shop Coconut Scrub 240 ml 240ml
The Body Shop Coconut Scrub 240 ml 240ml
Body Scrub, Exfoliating, Softening, Smoothing
£19.50
£81.25/L
3 stores
The Body Shop Vanilla Hand Balm 30ml
The Body Shop Vanilla Hand Balm 30ml
Hand Cream, Softening, Moisturising, Scented, Shea Butter
£7
£233.33/L
2 stores
The Body Shop Vitamin E Moisture Cream 50ml
The Body Shop Vitamin E Moisture Cream 50ml
Day Cream, Moisturising, Vitamin E
£18
£360.00/L
2 stores
The Body Shop Vitamin C Glow Revealing Serum 30ml
The Body Shop Vitamin C Glow Revealing Serum 30ml
Serum & Face Oil, 1pcs, Glow, Vitamin C
£30
£1,000.00/L
2 stores
The Body Shop Body Butter Almond Milk & Honey 200ml
The Body Shop Body Butter Almond Milk & Honey 200ml
Body Lotion, Glow, Softening, Nourishing, Moisturising, Calming, Scented, Dermatologically Tested, Vitamin E, Shea Butter
£22.99
£114.95/L
3 stores
The Body Shop butter
The Body Shop butter
Body Lotion, Scented
£8.99
2 stores
The Body Shop hand balm 100ml
The Body Shop hand balm 100ml
Hand Cream, Moisturising, Nourishing
£17
£170.00/L
2 stores
The Body Shop Shea Body Butter 200ml
The Body Shop Shea Body Butter 200ml
Body Lotion, Glow, Softening, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Dermatologically Tested, Scented, Shea Butter
£18.50
£92.50/L
2 stores
The Body Shop Oils of Life Sleeping Cream 80ml
Trending
The Body Shop Oils of Life Sleeping Cream 80ml
Facial Cream, Softening, Nourishing, Moisturising
£32.30
2 stores
The Body Shop Satsuma Butter 50ml
Trending
The Body Shop Satsuma Butter 50ml
Body Lotion, Moisturising
£3.49
3 stores
The Body Shop Skin Clearing Facial Wash
The Body Shop Skin Clearing Facial Wash
Face Cleanser
£4.99
3 stores
The Body Shop Strawberry Hand Cream 30ml
The Body Shop Strawberry Hand Cream 30ml
Hand Cream, Moisturising, Softening, Nourishing, Smoothing, Scented, Shea Butter, Salicylic Acid
£7
£233.33/L
3 stores
The Body Shop Coconut Exfoliating Cream Scrub 50ml Small 50ml
The Body Shop Coconut Exfoliating Cream Scrub 50ml Small 50ml
Body Scrub, Smoothing, Softening, Exfoliating
£7
£140.00/L
3 stores
The Body Shop Cuidado Manos Bálsamo de Manos de Leche de Almendras
The Body Shop Cuidado Manos Bálsamo de Manos de Leche de Almendras
Hand Cream, Softening, Nourishing, Moisturising
£7
3 stores
The Body Shop Yehwadam Silky Smooth Body Peeling Gel 300ml
The Body Shop Yehwadam Silky Smooth Body Peeling Gel 300ml
Body Scrub, Moisturising, Anti-Age, Glow, Softening, Exfoliating, Nourishing, Smoothing, Scented
£7.60
£25.33/L
3 stores
The Body Shop Pink Grapefruit Yogurt 200ml
The Body Shop Pink Grapefruit Yogurt 200ml
Body Lotion, Nourishing, Moisturising, Scented
£9.80
£49.00/L
3 stores
The Body Shop Guarana & Coffee Energizing Cleanser For Men
The Body Shop Guarana & Coffee Energizing Cleanser For Men
Face Cleanser
£10.40
3 stores
The Body Shop Shea Body Lotion 200ml
The Body Shop Shea Body Lotion 200ml
Body Lotion, Moisturising, Softening, Nourishing, Scented
£10.50
£52.50/L
3 stores
The Body Shop Moringa lotion 200ml
The Body Shop Moringa lotion 200ml
Body Lotion, Calming, Softening, Nourishing, Moisturising, Scented
£10.50
£52.50/L
3 stores

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 397 products

1

3

...

6

...

9
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.