• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Paula's Choice Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

200+ products

Show as table
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 118ml
100+
100+ watching
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 118ml
Moisturising, Glow, Calming, Anti-Age, Anti-Blemish, Exfoliating, Smoothing, Alcohol Free, BHA Acid, Salicylic Acid, Antioxidants
£14.50
£122.88/L
8 stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Resist Retinol Skin-Smoothing Body Treatment 118ml
-18%
Paula's Choice Resist Retinol Skin-Smoothing Body Treatment 118ml
Body Lotion, Softening, Regenerating, Repairing, Moisturising, Smoothing, Firming, Anti-Age, Glow, Shea Butter, Vitamin C, Retinol, Antioxidants
£28
£237.29/L
6 stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice 10% Azelaic Acid Booster 30ml
Paula's Choice 10% Azelaic Acid Booster 30ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Anti-Blemish, Exfoliating, Moisturising, Calming, Glow, Salicylic Acid, BHA Acid, Azelaic Acid, Antioxidants
£35.20
£1,173.33/L
9+ stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 30ml
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 30ml
Day Serum, 1pcs,Travel Size, Moisturising, Anti-Age, Anti-Blemish, Exfoliating, Smoothing, Calming, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Salicylic Acid, BHA Acid, Antioxidants
£10.40
£346.67/L
7 stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Clinical 1% Retinol Treatment 30ml
Paula's Choice Clinical 1% Retinol Treatment 30ml
Night Serum, 1pcs, Anti-Age, Nourishing, Firming, Moisturising, Glow, Calming, Retinol, Antioxidants, Vitamins
£52
£1,733.33/L
5 stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 118 ml 118ml
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 118 ml 118ml
Exfoliating
£28.80
£244.07/L
4 stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Plumping Moisturizer 50ml
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Plumping Moisturizer 50ml
Moisturiser, 1pcs, Moisturising, Anti-Age, Smoothing, Firming, Paraben Free, SPF, Peptides
£39.20
£784.00/L
6 stores
Paula's Choice Skincare Paula's Choice Skin Perfecting 6% Mandelic Acid + 2% Lactic Acid Liquid Exfoliant 88ml
Paula's Choice Skin Perfecting 6% Mandelic Acid + 2% Lactic Acid Liquid Exfoliant 88ml
Smoothing, Softening, Exfoliating, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, AHA Acid
£28.80
£327.27/L
7 stores
Paula's Choice 2% BHA Body Smoothing Spot Exfoliant 210ml
Paula's Choice 2% BHA Body Smoothing Spot Exfoliant 210ml
Body Scrub, Exfoliating, Smoothing, Moisturising, Calming, Glow, Softening, Anti-Age, BHA Acid, Salicylic Acid, Vitamin E, Antioxidants, Vitamins
£28
£133.33/L
7 stores
Paula's Choice Clinical Pro Retinaldehyde Dual-Retinoid Treatment 30ml 30ml
-38%
Paula's Choice Clinical Pro Retinaldehyde Dual-Retinoid Treatment 30ml 30ml
Serum & Face Oil, 2pcs, Smoothing, Glow, Anti-Age, Dermatologically Tested, Retinal, Antioxidants
£27.99
£45
8 stores
Paula's Choice 25% Vitamin C+ Glutathione Clinical Serum 30ml
Paula's Choice 25% Vitamin C+ Glutathione Clinical Serum 30ml
Night Serum, Day Serum, Anti-Age, Exfoliating, Smoothing, Firming, Glow, Paraben Free, Antioxidants, Vitamins, Vitamin C, Hyaluronic Acid, Vitamin E, Ceramides, Collagen
£52
£1,733.33/L
5 stores
Paula's Choice Clear Pore Normalizing Cleanser 177ml
Paula's Choice Clear Pore Normalizing Cleanser 177ml
Face Cleanser, Softening, Moisturising, Deep Cleansing, Calming, Paraben Free, Vitamin B, Salicylic Acid, Vitamins
£20.80
£117.51/L
6 stores
Paula's Choice Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF50 60ml
Paula's Choice Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF50 60ml
Day Cream, Firming, Anti-Age, Anti-Pollution, Calming, Moisturising, SPF, UVA Protection, UVB Protection, Vitamin E, Antioxidants
£31.20
£520.00/L
6 stores
Paula's Choice Multi-Level Exfoliation Trial Kit
Trending
Paula's Choice Multi-Level Exfoliation Trial Kit
£22
6 stores
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Gel Exfoliant 100ml
-18%
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Gel Exfoliant 100ml
Exfoliating, Smoothing, Firming, Moisturising, Calming, Glow, Softening, Anti-Age, BHA Acid, Salicylic Acid, Antioxidants
£28.80
£288.00/L
8 stores
Paula's Choice Calm Ultra-Gentle Cleanser 198ml
Paula's Choice Calm Ultra-Gentle Cleanser 198ml
Face Cleanser, Smoothing, Calming, Softening, Moisturising, Repairing, Dermatologically Tested, Antioxidants
£22.40
£113.13/L
7 stores
Paula's Choice Clear Oil-Free Moisturiser 60ml
-20%
Paula's Choice Clear Oil-Free Moisturiser 60ml
Moisturiser, Moisturising, Calming, Softening, Anti-Blemish, Niacinamide, Antioxidants, Vitamins
£10.40
£173.33/L
2 stores
Paula's Choice Clinical 1% Retinol Treatment 5ml
-20%
Paula's Choice Clinical 1% Retinol Treatment 5ml
Night Serum,Travel Size, Smoothing, Firming, Moisturising, Calming, Glow, Repairing, Nourishing, Anti-Age, Anti-Blemish, Retinol, Antioxidants
£12
£2,400.00/L
3 stores
Paula's Choice Vitamin C Sheer Moisturiser SPF 50 60ml 60ml
Paula's Choice Vitamin C Sheer Moisturiser SPF 50 60ml 60ml
Moisturiser, Whitening, Glow, Anti-Pollution, Anti-Age, Moisturising, SPF, Shea Butter, Vitamin C, Antioxidants
£23
£383.33/L
7 stores
Paula's Choice Clinical Niacinamide 20% Treatment 20ml
Paula's Choice Clinical Niacinamide 20% Treatment 20ml
Day Serum, Smoothing, Exfoliating, Anti-Age, Regenerating, Paraben Free, Vitamin B, Antioxidants, Niacinamide, Vitamin C, Vitamins
£44.80
£2,240.00/L
8 stores
Paula's Choice The Breakout Fighting Kit
Paula's Choice The Breakout Fighting Kit
Gift Box / Set, Anti-Blemish, Azelaic Acid
£22
5 stores
Paula's Choice Calm Nourishing Milky Toner 118ml
Paula's Choice Calm Nourishing Milky Toner 118ml
Toner, Calming, Softening, Moisturising
£23.20
£196.61/L
5 stores
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Lotion Exfoliant 100ml
-18%
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Lotion Exfoliant 100ml
Anti-Age, Exfoliating, Smoothing, Moisturising, Glow, Softening, Calming, Antioxidants, BHA Acid, Salicylic Acid
£28.80
£288.00/L
4 stores
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Gloss Balm 15ml 15ml
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Gloss Balm 15ml 15ml
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Firming, Nourishing, Scented, Tinted, Hyaluronic Acid, Peptides, Collagen, Shea Butter, Antioxidants
£20.80
£1,386.67/L
6 stores
Paula's Choice The Plump & Glow Kit
Paula's Choice The Plump & Glow Kit
Gift Box / Set, Anti-Age, Smoothing, Firming, Glow, Moisturising, Hyaluronic Acid
£26
6 stores
Paula's Choice 10% Niacinamide Booster 20ml
Paula's Choice 10% Niacinamide Booster 20ml
Day Serum, Smoothing, Anti-Age, Calming, Glow, Niacinamide, Antioxidants, Vitamins
£41.60
£2,080.00/L
5 stores
Paula's Choice Pro Collagen Multi-Peptide Booster 20ml
Paula's Choice Pro Collagen Multi-Peptide Booster 20ml
Day Serum, Exfoliating, Smoothing, Firming, Moisturising, Repairing, Anti-Age, Paraben Free, Mineral Oil Free, Hyaluronic Acid, Peptides, Collagen
£46.40
£2,320.00/L
8 stores
Paula's Choice Resist Skin Restoring Moisturizer SPF50 60ml
Paula's Choice Resist Skin Restoring Moisturizer SPF50 60ml
Moisturiser, Moisturising, Softening, Anti-Age, UVB Protection, Alcohol Free, SPF, UVA Protection, Shea Butter, Niacinamide, Antioxidants, Vitamins
£13
£216.67/L
6 stores
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Gloss Balm Lip Treatment
Trending
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Gloss Balm Lip Treatment
Lip balm, Moisturising
£20.80
£22.10
6 stores
Paula's Choice Defense Essential Glow Moisturizer SPF30 60ml
Paula's Choice Defense Essential Glow Moisturizer SPF30 60ml
Moisturiser, Glow, Repairing, Moisturising, Anti-Age, Anti-Pollution, Paraben Free, Gluten Free, SPF, Vitamin C, Vitamin E, Antioxidants, Peptides, Niacinamide
£31.20
£520.00/L
6 stores
Paula's Choice CellularYouth Longevity Serum 10.1ml
Paula's Choice CellularYouth Longevity Serum 10.1ml
Day Serum, Anti-Age, Firming, Peptides
£65
£6,461.23/L
5 stores
Paula's Choice Resist Intensive Repair Cream 50ml
-14%
Paula's Choice Resist Intensive Repair Cream 50ml
Night Cream, Moisturiser, Anti-Age, Moisturising, Smoothing, Firming, Glow, Softening, Regenerating, Repairing, Calming, Antioxidants
£33.60
£672.00/L
3 stores
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 30 ml
Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant 30 ml
£13
£433.33/L
2 stores
Paula's Choice Resist Super-Light Wrinkle Defense SPF30 15ml
-20%
Paula's Choice Resist Super-Light Wrinkle Defense SPF30 15ml
Moisturiser,Travel Size, Glow, Calming, Anti-Age, Anti-Pollution, UVA Protection, SPF, UVB Protection, Tinted, Alcohol Free, Vitamin E, Antioxidants, Collagen
£11.20
£746.67/L
2 stores
Paula's Choice Calm Rescue & Repair Intensive Moisturizer 60Ml 60ml
-14%
Paula's Choice Calm Rescue & Repair Intensive Moisturizer 60Ml 60ml
Moisturiser, Night Cream, Anti-Age, Calming, Repairing, Moisturising, Antioxidants
£33.60
£560.00/L
4 stores
Paula's Choice The Protect & Glow Kit
Trending
Paula's Choice The Protect & Glow Kit
Gift Box / Set, 2pcs, Glow, Smoothing
£22
3 stores
Paula's Choice Resist Advanced Replenishing Toner 118ml
Trending
Paula's Choice Resist Advanced Replenishing Toner 118ml
Toner, Smoothing, Firming, Anti-Age, Exfoliating, Nourishing, Calming, Glow, Moisturising, Antioxidants, Hyaluronic Acid
£23.20
£196.61/L
2 stores
Paula's Choice Clinical 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment 30ml
-50%
Paula's Choice Clinical 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment 30ml
Serum & Face Oil, Firming, Anti-Age, Repairing, Paraben Free, Mineral Oil Free, Vitamins, Bakuchiol, Antioxidants, Collagen, Peptides, Retinol, Ceramides, Hyaluronic Acid, Vitamin E, Vitamin C
£26.99
£899.67/L
6 stores
Paula's Choice Defense Hydrating Gel-to-Cream Cleanser 198ml
-14%
Paula's Choice Defense Hydrating Gel-to-Cream Cleanser 198ml
Face Cleanser, Moisturising, Smoothing, Glow, Softening, Calming, Anti-Age, Deep Cleansing, Aloe Vera
£22.40
£113.13/L
5 stores
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Firming Eye Serum 15 ml
Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Firming Eye Serum 15 ml
Eye Serum, Anti-Age, Firming, Peptides
£33.60
£2,240.00/L
4 stores
Paula's Choice The Dew Renew Kit
Trending
Paula's Choice The Dew Renew Kit
Gift Box / Set
£34
4 stores
Paula's Choice C15 Super Booster 20ml
Paula's Choice C15 Super Booster 20ml
Day Serum, Anti-Age, Glow, Vitamin C
£44.80
£2,240.00/L
4 stores
Paula's Choice Resist Optimal Results Hydrating Cleanser 190ml
Paula's Choice Resist Optimal Results Hydrating Cleanser 190ml
Face Cleanser, Smoothing, Moisturising, Calming, Softening, Anti-Age, Paraben Free, Dermatologically Tested, Hyaluronic Acid
£22.40
£117.89/L
3 stores
Paula's Choice Skin Balancing Pore-Reducing Toner 190ml
Paula's Choice Skin Balancing Pore-Reducing Toner 190ml
Toner, Moisturising, Smoothing, Calming, Repairing, Alcohol Free, Vitamin B, Vitamin C, Niacinamide, Antioxidants
£25.60
£134.74/L
3 stores
Paula's Choice Barrier Repair Advanced Moisturiser 50ml
Paula's Choice Barrier Repair Advanced Moisturiser 50ml
Night Cream, Moisturiser, Nourishing, Repairing, Smoothing, Firming, Moisturising, Anti-Age, Paraben Free, Alcohol Free, Dermatologically Tested, Retinol, Ceramides, Peptides
£33.60
£672.00/L
3 stores
Paula's Choice CALM Barrier Protect Mineral Sunscreen SPF 30 60ml
-20%
Paula's Choice CALM Barrier Protect Mineral Sunscreen SPF 30 60ml
Sun Protection, SPF, Antioxidants
£31.20
£520.00/L
3 stores
Paula's Choice C15 Super Booster 20ml
Paula's Choice C15 Super Booster 20ml
Day Serum, Smoothing, Anti-Pollution, Glow, Firming, Softening, Anti-Age, Vitamins, Antioxidants
£54
£2,700.00/L
2 stores
Paula's Choice Omega+ Complex Cleansing Balm 103ml
Paula's Choice Omega+ Complex Cleansing Balm 103ml
Face Cleanser, Calming, Softening, Moisturising, Smoothing, Nourishing
£24.80
£240.78/L
3 stores

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 214 products

1

3

...

5
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.