• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

St. Tropez Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

81 products

Show as table
St. Tropez Skincare St. Tropez Self Tan Express Advanced Bronzing Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Express Advanced Bronzing Mousse 200ml
Self Tan, Glow, Moisturising, Bronzing, Tinted, Scented, Aloe Vera
£15.99
£79.95/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Gradual Tan Lotion Medium/Dark 200ml
St. Tropez Gradual Tan Lotion Medium/Dark 200ml
Self Tan, Moisturising, Calming, Glow, Smoothing, Firming, Dermatologically Tested, Tinted, Scented, Antioxidants, Hyaluronic Acid
£12.60
£63.00/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Self Tan Purity Bronzing Water Face Mist 80ml
St. Tropez Self Tan Purity Bronzing Water Face Mist 80ml
Self Tan, Moisturising, Glow, Anti-Pollution, Bronzing, Nourishing, Non-Comedogenic, Scented, Paraben Free, Mineral Oil Free, Hyaluronic Acid, Antioxidants
£18
£225.00/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Self Tan Classic Bronzing Mousse 240ml
St. Tropez Self Tan Classic Bronzing Mousse 240ml
Self Tan, Bronzing, Nourishing, Paraben Free, Scented, Jojoba Oil
£18.50
£77.08/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Gradual Tan Tinted Everyday Body Lotion 200ml
St. Tropez Gradual Tan Tinted Everyday Body Lotion 200ml
Self Tan, Calming, Glow, Softening, Bronzing, Smoothing, Firming, Moisturising, Nourishing, Tinted, Dermatologically Tested, Hyaluronic Acid, Antioxidants
£13.33
£66.65/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Self Tan Ultra Dark Violet Bronzing Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Ultra Dark Violet Bronzing Mousse 200ml
Self Tan, Glow, Moisturising, Nourishing, Bronzing, Tinted, Scented, Paraben Free
£16.90
£84.50/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Self Tan Bronzing Mousse 120ml
St. Tropez Self Tan Bronzing Mousse 120ml
Self Tan, Bronzing, Moisturising, Tinted, Scented
£12
£100.00/L
9+ stores
St. Tropez Skincare St. Tropez Self Tan Dark Bronzing Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Dark Bronzing Mousse 200ml
Self Tan, Glow, Bronzing, Moisturising, Tinted, Paraben Free, Gluten Free, Mineral Oil Free
£16.99
£84.95/L
9+ stores
St. Tropez Gradual Tan Classic Daily Firming Lotion Light/Medium 200ml
St. Tropez Gradual Tan Classic Daily Firming Lotion Light/Medium 200ml
Self Tan, Glow, Bronzing, Smoothing, Firming, Moisturising, Calming, Dermatologically Tested, Scented, Antioxidants, Hyaluronic Acid
£12.60
£63.00/L
9+ stores
St. Tropez Gradual Tan Watermelon Firming Lotion 200ml
St. Tropez Gradual Tan Watermelon Firming Lotion 200ml
Body Lotion, Glow, Softening, Smoothing, Firming, Moisturising, Calming, Dermatologically Tested, Scented, Antioxidants, Hyaluronic Acid
£12.07
£60.35/L
9+ stores
St. Tropez Self Tan Express Bronzing Mist 200ml
St. Tropez Self Tan Express Bronzing Mist 200ml
Self Tan, Glow, Bronzing, Smoothing, Paraben Free, Tinted, Mineral Oil Free
£14.93
£74.65/L
9+ stores
St. Tropez Dual Sided Luxe Applicator Mitt
St. Tropez Dual Sided Luxe Applicator Mitt
Self Tan Applicator, Smoothing, Softening
£4.99
9+ stores
St. Tropez Luxe Tan Tonic Drops 30ml
St. Tropez Luxe Tan Tonic Drops 30ml
Self Tan, Glow, Anti-Age, Smoothing, Bronzing, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Niacinamide, Hyaluronic Acid, Vitamins, Vitamin C, Vitamin E
£8.39
£279.67/L
9+ stores
St. Tropez Self Tan Classic Bronzing Lotion 240ml
St. Tropez Self Tan Classic Bronzing Lotion 240ml
Self Tan, Exfoliating, Moisturising, Glow, Repairing, Smoothing, Bronzing, Tinted, Scented, Aloe Vera, Vitamin E
£15.23
£63.46/L
9+ stores
St. Tropez Expert Tantour and Application Face Brush
Trending
St. Tropez Expert Tantour and Application Face Brush
Self Tan Applicator
£14.12
9+ stores
St. Tropez Self Tan Purity Bronzing Water Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Purity Bronzing Water Mousse 200ml
Self Tan, Bronzing, Moisturising, Paraben Free, Scented
£22.48
£112.40/L
9 stores
St. Tropez St. Tropez Gradual Tan Classic Spray 200ml
St. Tropez St. Tropez Gradual Tan Classic Spray 200ml
Self Tan, Glow, Bronzing
£17.99
£89.95/L
9+ stores
St. Tropez Tan Build Up Remover Mitt
Trending
St. Tropez Tan Build Up Remover Mitt
Self Tan Applicator, 1pcs
£4.80
9 stores
St. Tropez Self Tan Purity Vitamins Bronzing Water Face Serum 50ml
St. Tropez Self Tan Purity Vitamins Bronzing Water Face Serum 50ml
Self Tan,Travel Size, Glow, Anti-Pollution, Bronzing, Moisturising, Paraben Free, Mineral Oil Free, Scented, Dermatologically Tested, Hyaluronic Acid, Vitamin D, Vitamin C
£9.15
£183.00/L
8 stores
St. Tropez Self Tan Berry Sorbet Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Berry Sorbet Mousse 200ml
Self Tan, Glow, Anti-Age, Bronzing, Scented, Tinted, Vitamin E
£13.99
£69.95/L
6 stores
St. Tropez Purity Tanning Mini Kit
St. Tropez Purity Tanning Mini Kit
Self Tan
£11.99
£12
5 stores
St. Tropez Tan Remover Mousse 200ml
St. Tropez Tan Remover Mousse 200ml
Sun Protection & Self Tan, Paraben Free, Mineral Oil Free
£9.99
£49.95/L
7 stores
St. Tropez Self Tan Express Dark Whipped Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Express Dark Whipped Mousse 200ml
Self Tan, Bronzing, Moisturising
£26.57
£132.85/L
7 stores
St. Tropez Self Tan Cherry Macaron Kit
St. Tropez Self Tan Cherry Macaron Kit
Self Tan
£29.65
7 stores
St. Tropez Ultimate Tan Body Brush
St. Tropez Ultimate Tan Body Brush
Self Tan Applicator, 1pcs
£14
7 stores
St. Tropez Instant Glow Body Bronzing Mousse 200 ml 200ml
St. Tropez Instant Glow Body Bronzing Mousse 200 ml 200ml
Self Tan
£20
£100.00/L
6 stores
St. Tropez Award Winning Kit
-15%
St. Tropez Award Winning Kit
Gift Box / Set, 5pcs, Bronzing, Moisturising
£31.20
£36.49
6 stores
St. Tropez Self Tan Purity Vitamins Bronzing Water Mist 200ml
St. Tropez Self Tan Purity Vitamins Bronzing Water Mist 200ml
Self Tan, Bronzing, Glow, Moisturising, Scented, Vitamins, Vitamin C, Vitamin D, Hyaluronic Acid
£13.99
£69.95/L
5 stores
St. Tropez Self Tan Luxe Body Serum 200ml
St. Tropez Self Tan Luxe Body Serum 200ml
Self Tan, Moisturising, Calming, Glow, Smoothing, Firming, Dermatologically Tested, Vitamin B, Niacinamide, Vitamin E, Hyaluronic Acid
£19.99
£99.95/L
4 stores
St. Tropez Skin Express Bronzing Tint Self Tan 30ml
St. Tropez Skin Express Bronzing Tint Self Tan 30ml
Self Tan
£44.10
£1,470.00/L
4 stores
St. Tropez Ultimate Tan Kit Medium Golden 8hr 200ml
St. Tropez Ultimate Tan Kit Medium Golden 8hr 200ml
Self Tan, Moisturising
£35.99
£179.95/L
3 stores
St. Tropez Self Tan Classic Bronzing Mousse 50ml
St. Tropez Self Tan Classic Bronzing Mousse 50ml
Self Tan, Nourishing, Bronzing, Moisturising
£7.99
£159.80/L
2 stores
St. Tropez Prep & Maintain Tan Enhancing Moisturiser 200ml
St. Tropez Prep & Maintain Tan Enhancing Moisturiser 200ml
Body Lotion, Nourishing, Softening, Moisturising, Scented, Aloe Vera
£20.66
£103.30/L
2 stores
St. Tropez Luxe Whipped Crème Mousse 200ml
St. Tropez Luxe Whipped Crème Mousse 200ml
Self Tan, Glow, Softening, Nourishing, Moisturising, Dermatologically Tested, Scented, Niacinamide, Hyaluronic Acid, Vitamins
£7.19
£35.95/L
4 stores
St. Tropez Self Tan Express Advanced Bronzing Mousse 50ml
St. Tropez Self Tan Express Advanced Bronzing Mousse 50ml
Self Tan, Bronzing
£11.99
£239.80/L
3 stores
St. Tropez Self Tan Dark Bronzing Lotion 200 ml
St. Tropez Self Tan Dark Bronzing Lotion 200 ml
Self Tan
£19.77
2 stores
St. Tropez Sunlit Skin Self Tan Express 30 ml
St. Tropez Sunlit Skin Self Tan Express 30 ml
Self Tan
£28.64
£28.90
2 stores
St. Tropez Ultimate Tan Face Brush Flawless Streak-Free
St. Tropez Ultimate Tan Face Brush Flawless Streak-Free
Self Tan Applicator
£30.12
2 stores
St. Tropez Self Tan Classic Bronzer Mousse Foam 240 ml 240ml
St. Tropez Self Tan Classic Bronzer Mousse Foam 240 ml 240ml
Self Tan, Paraben Free
£33.72
£140.50/L
2 stores
St. Tropez Self Tan Berry Sorbet Mousse 200 ml 200ml
St. Tropez Self Tan Berry Sorbet Mousse 200 ml 200ml
Self Tan, Scented, Vitamin E
£34.88
£174.40/L
2 stores
St. Tropez Self Tan Glow and Go Kit 200ml
St. Tropez Self Tan Glow and Go Kit 200ml
Self Tan, Bronzing, Moisturising
£39.56
£197.80/L
2 stores
St. Tropez Self Tan Purity Vitamins Face Serum 50 ml 50ml
St. Tropez Self Tan Purity Vitamins Face Serum 50 ml 50ml
Self Tan, Bronzing, Vitamin C
£22.02
£440.40/L
1 store
St. Tropez Self Tan Luxury Dry Oil 100ml
St. Tropez Self Tan Luxury Dry Oil 100ml
Self Tan, Moisturising
£16
£160.00/L
1 store
St. Tropez Self Tan Purity Bronzing Water Gel 200ml
Trending
St. Tropez Self Tan Purity Bronzing Water Gel 200ml
Self Tan, Bronzing, Exfoliating, Smoothing, Firming, Moisturising, Cooling, Calming, Glow, Softening, Regenerating, Nourishing, Scented, Aloe Vera, Shea Butter, Antioxidants, Hyaluronic Acid
£27.50
£137.50/L
2 stores
St. Tropez Self Tan Purity Face Mist 80 ml
Trending
St. Tropez Self Tan Purity Face Mist 80 ml
Facial Mist, Moisturising
£19.99
1 store
St. Tropez Express Bronzing Mousse 200ml
St. Tropez Express Bronzing Mousse 200ml
Self Tan, Bronzing
£20.40
1 store
St. Tropez Self Tan Suprme Violet Bronzing Mousse 200ml
St. Tropez Self Tan Suprme Violet Bronzing Mousse 200ml
Self Tan
£35.94
2 stores
St. Tropez Instant Tan Gloss 30 ml 30ml
St. Tropez Instant Tan Gloss 30 ml 30ml
Self Tan
£4.99
£166.33/L
1 store

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 81 products

1

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.