• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

The Ordinary Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

300+ products

Show as table
The Ordinary Skincare The Ordinary Glycolic Acid 7% Exfoliating Toner 240ml
-13%
The Ordinary Glycolic Acid 7% Exfoliating Toner 240ml
Toner, Calming, Glow, Smoothing, Firming, Anti-Age, Exfoliating, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, AHA Acid, Aloe Vera, Antioxidants, Glycolic Acid
£9.52
£39.67/L
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary Multi-Peptide Eye Serum 15ml
The Ordinary Multi-Peptide Eye Serum 15ml
Eye Serum, Smoothing, Anti-Age, Alcohol Free, Gluten Free, Glycolic Acid, Caffeine, Peptides, Niacinamide
£10.79
£719.33/L
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 30ml
50+
50+ watching
The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 30ml
Night Serum, Day Serum, Anti-Age, Smoothing, Moisturising, Softening, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Paraben Free, Gluten Free, Vitamin B, Hyaluronic Acid, Ceramides
£6.50
£216.67/L
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary Retinal 0.2% Emulsion 15ml
-13%
The Ordinary Retinal 0.2% Emulsion 15ml
Night Serum, Smoothing, Firming, Calming, Glow, Anti-Age, Gluten Free, Alcohol Free, Retinol, Vitamin A, Squalane, Retinal
£12.16
£810.67/L
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary Multi-Peptide + Copper Peptides 1% Serum 30ml
-13%
The Ordinary Multi-Peptide + Copper Peptides 1% Serum 30ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Firming, Paraben Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid, Peptides, Collagen, Antioxidants
£23.12
£770.67/L
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary The Clear Set
The Ordinary The Clear Set
Gift Box / Set, 3pcs, Moisturising, Glow, Softening, Exfoliating, Mineral Oil Free, Paraben Free, Hyaluronic Acid, Ceramides, Niacinamide, Salicylic Acid
£13.89
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10% 177ml
-19%
The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10% 177ml
Day Cream, Night Cream, Moisturiser, 1pcs, Moisturising, Calming, Exfoliating, Alcohol Free, Gluten Free, Azelaic Acid, Antioxidants
£8.88
£50.17/L
9+ stores
The Ordinary Skincare The Ordinary Multi-Peptide + HA Serum 30ml
The Ordinary Multi-Peptide + HA Serum 30ml
Day Serum, Anti-Age, Smoothing, Firming, Repairing, Paraben Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid, Peptides
£14.31
£477.00/L
9+ stores
The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 60ml
50+
50+ watching
The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 60ml
Day Serum, Softening, Nourishing, Smoothing, Firming, Moisturising, Anti-Age, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Vitamins, Hyaluronic Acid, Vitamin B, Ceramides
£14
£233.33/L
9+ stores
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA 30ml
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA 30ml
Moisturiser, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid, Ceramides, Squalane
£6.10
£203.33/L
9+ stores
The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% 60ml
50+
50+ watching
The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% 60ml
Day Serum, 1pcs, Anti-Blemish, Alcohol Free, Gluten Free, Vitamins, Niacinamide
£8.27
£137.83/L
9+ stores
The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% 30ml
-13%
The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% 30ml
Blemish Treatment, Glow, Moisturising, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Niacinamide, Vitamins
£4
£133.33/L
9+ stores
The Ordinary Squalane Cleanser 150ml
The Ordinary Squalane Cleanser 150ml
Face Cleanser, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Non-Comedogenic, Alcohol Free, Gluten Free, Macadamia Oil, Squalane, Antioxidants
£13.70
£91.33/L
9+ stores
The Ordinary Alpha Arbutin 2% HA Serum 30ml 30ml
The Ordinary Alpha Arbutin 2% HA Serum 30ml 30ml
Night Serum, Day Serum, Glow, Whitening, Alcohol Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid
£9.65
£321.67/L
9 stores
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + PhytoCeramides 100ml
-13%
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + PhytoCeramides 100ml
Moisturiser, Moisturising, Nourishing, Gluten Free, Alcohol Free, Ceramides
£16
£160.00/L
9+ stores
The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10% 100ml
The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10% 100ml
Facial Cream, Smoothing, Anti-Blemish, Anti-Pollution, Exfoliating, Glow, Non-Comedogenic, Gluten Free, Alcohol Free, Salicylic Acid, Antioxidants, Azelaic Acid
£25.90
£259.00/L
9+ stores
The Ordinary The Skin Support Set
The Ordinary The Skin Support Set
Gift Box / Set, 2pcs, Moisturising, Glow, Softening, Smoothing, Anti-Age, Anti-Blemish, Paraben Free, Mineral Oil Free, Ceramides, Vitamin B, Hyaluronic Acid, Niacinamide
£10.11
9+ stores
The Ordinary Glycolic Acid 7% Exfoliating Toner 100ml
-18%
The Ordinary Glycolic Acid 7% Exfoliating Toner 100ml
Toner, Anti-Age, Anti-Blemish, Anti-Pollution, Exfoliating, Smoothing, Glow, Calming, Non-Comedogenic, Alcohol Free, Gluten Free, Retinol, Vitamin C, Glycolic Acid, AHA Acid, Peptides, Aloe Vera, Niacinamide
£6
£60.00/L
9+ stores
The Ordinary Retinol 1% in Squalane 30ml
-13%
The Ordinary Retinol 1% in Squalane 30ml
Night Serum, Smoothing, Firming, Glow, Regenerating, Anti-Age, Alcohol Free, Gluten Free, Retinol, Squalane
£7.20
£240.00/L
9+ stores
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution 30ml
50+
50+ watching
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution 30ml
Glow, Repairing, Smoothing, Anti-Age, Anti-Blemish, Exfoliating, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, BHA Acid, Salicylic Acid, Antioxidants, Hyaluronic Acid, Vitamins, AHA Acid, Glycolic Acid
£8.01
£267.00/L
9+ stores
The Ordinary Soothing & Barrier Support Serum 30ml
-13%
The Ordinary Soothing & Barrier Support Serum 30ml
Day Serum, Night Serum, Calming, Regenerating, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Paraben Free, Alcohol Free, Gluten Free, Vitamins, Vitamin B, Ceramides, Niacinamide
£13.84
£461.33/L
9+ stores
The Ordinary Glucoside Foaming Cleanser 150ml
-14%
The Ordinary Glucoside Foaming Cleanser 150ml
Face Cleanser, Moisturising, Calming, Glow, Softening, Smoothing, Dermatologically Tested, Paraben Free, Antioxidants, Vitamins
£8.80
£58.67/L
9+ stores
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA 100ml
-13%
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA 100ml
Moisturiser, 1pcs, Moisturising, Non-Comedogenic, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Hyaluronic Acid
£9.12
£91.20/L
9+ stores
The Ordinary GF 15% Solution 30ml
-13%
The Ordinary GF 15% Solution 30ml
Night Serum, Day Serum, Repairing, Smoothing, Firming, Anti-Age, Regenerating, Moisturising, Gluten Free, Alcohol Free, Vitamin C, Peptides
£10.80
£360.00/L
9+ stores
The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG 30ml
The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG 30ml
Eye Serum, Moisturising, Regenerating, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Caffeine, Hyaluronic Acid
£7.72
£257.33/L
9+ stores
The Ordinary Multi-Peptide + HA Serum 60ml
The Ordinary Multi-Peptide + HA Serum 60ml
Day Serum, Smoothing, Firming, Anti-Age, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Hyaluronic Acid, Peptides
£23.71
£395.17/L
9 stores
The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution 30ml
The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution 30ml
Serum & Face Oil, Exfoliating, Alcohol Free, Gluten Free, Squalane, Salicylic Acid
£6.12
£204.00/L
9+ stores
The Ordinary 100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil 30ml
-13%
The Ordinary 100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil 30ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Glow, Softening, Anti-Age, Nourishing, Alcohol Free, Scented, Gluten Free, Antioxidants, Vitamins
£7.76
£258.67/L
9+ stores
The Ordinary The Daily Set
The Ordinary The Daily Set
Gift Box / Set, 3pcs, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Vitamin B, Hyaluronic Acid
£17.11
9+ stores
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + Beta Glucan 100ml
-13%
The Ordinary Natural Moisturizing Factors + Beta Glucan 100ml
Moisturiser, Moisturising, Gluten Free, Alcohol Free, Ceramides
£9.60
£96.00/L
9+ stores
The Ordinary Saccharomyces Ferment 30% Milky Toner 100ml
-13%
The Ordinary Saccharomyces Ferment 30% Milky Toner 100ml
Toner, 1pcs, Moisturising, Smoothing, Glow, Exfoliating, Alcohol Free, Gluten Free, Squalane
£9.92
£99.20/L
9+ stores
The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane 30ml
-13%
The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane 30ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Moisturising, Smoothing, Softening, Regenerating, Gluten Free, Alcohol Free, Vitamins, Squalane, Retinol
£5.92
£197.33/L
9+ stores
The Ordinary Alpha Arbutin 2% + HA 60ml
-20%
The Ordinary Alpha Arbutin 2% + HA 60ml
Day Serum, Night Serum, Paraben Free, Alcohol Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid
£14.80
£246.67/L
9+ stores
The Ordinary Glycolipid Cream Cleanser 150ml
The Ordinary Glycolipid Cream Cleanser 150ml
Face Cleanser, Alcohol Free, Gluten Free
£10.21
£68.07/L
9+ stores
The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane 30ml
The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane 30ml
Serum & Face Oil, Firming, Anti-Age, Anti-Pollution, Alcohol Free, Gluten Free, Retinol, Vitamin A, Squalane, Antioxidants
£7.56
£252.00/L
9+ stores
The Ordinary Mandelic Acid 10% + HA 30ml
-15%
The Ordinary Mandelic Acid 10% + HA 30ml
Serum & Face Oil, Exfoliating, Gluten Free, Alcohol Free, Glycolic Acid, Hyaluronic Acid, AHA Acid
£5.92
£197.33/L
9+ stores
The Ordinary Niacinamide 5% Face & Body Emulsion 100ml
The Ordinary Niacinamide 5% Face & Body Emulsion 100ml
Night Serum, Day Serum, 1pcs, Anti-Blemish, Smoothing, Moisturising, Whitening, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Vitamins, Vitamin C, Niacinamide
£10.76
£107.60/L
9+ stores
The Ordinary Volufiline 92% Pal-Isoleucine 1% Plumping Serum 15ml 15ml
Trending
The Ordinary Volufiline 92% Pal-Isoleucine 1% Plumping Serum 15ml 15ml
Day Serum, Firming
£19.50
£1,300.00/L
7 stores
The Ordinary Matrixyl 10% + HA 30ml
-13%
The Ordinary Matrixyl 10% + HA 30ml
Day Serum, Night Serum, Anti-Age, Moisturising, Smoothing, Firming, Glow, Alcohol Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid, Peptides
£8.32
£277.33/L
9+ stores
The Ordinary Lactic Acid 10% + HA 30ml
The Ordinary Lactic Acid 10% + HA 30ml
Exfoliating, Moisturising, Smoothing, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, AHA Acid, Hyaluronic Acid
£8.09
£269.67/L
9+ stores
The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution 30ml
-13%
The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution 30ml
Blemish Treatment, Deep Cleansing, Exfoliating, Smoothing, Gluten Free, Alcohol Free, BHA Acid, Salicylic Acid
£4.88
£162.67/L
9+ stores
The Ordinary Argireline Solution 10% 30ml
-13%
The Ordinary Argireline Solution 10% 30ml
Day Serum, Moisturising, Glow, Smoothing, Anti-Age, Alcohol Free, Gluten Free, Peptides
£7.36
£245.33/L
9+ stores
The Ordinary Multi-Antioxidant Radiance Serum 30ml
The Ordinary Multi-Antioxidant Radiance Serum 30ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Smoothing, Glow, Anti-Age, Anti-Pollution, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Peptides, Vitamin C, Vitamin E
£13.06
£435.33/L
9+ stores
The Ordinary Lacto PDRN 4% B9 Eye Cream
Trending
The Ordinary Lacto PDRN 4% B9 Eye Cream
Eye Cream, PDRN
£8.70
8 stores
The Ordinary Squalane + Amino Acids Lip Balm 15ml
The Ordinary Squalane + Amino Acids Lip Balm 15ml
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Paraben Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Squalane
£7.81
£520.67/L
9+ stores
The Ordinary Multi-Active Delivery Essence Toner 100ml 100ml
The Ordinary Multi-Active Delivery Essence Toner 100ml 100ml
Day Serum, 2pcs, Moisturising, Glow, Softening, Repairing, Smoothing, Nourishing, Alcohol Free, Gluten Free, Glycolic Acid, Activated Charcoal, Antioxidants, Niacinamide, Peptides
£8.48
9+ stores
The Ordinary Sulfur 10% Powder-To-Cream Concentrate 5G
Trending
The Ordinary Sulfur 10% Powder-To-Cream Concentrate 5G
Blemish Treatment, Anti-Blemish
£8.27
9+ stores
The Ordinary Salicylic Acid 0.5% Body Serum 240ml
The Ordinary Salicylic Acid 0.5% Body Serum 240ml
Body Lotion, Exfoliating, Smoothing, Anti-Blemish, Alcohol Free, Gluten Free, Salicylic Acid
£13.15
£54.79/L
9+ stores

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 326 products

1

3

...

7
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.