• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Farmacy Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

55 products

Show as table
Farmacy Skincare Farmacy Brighten Up 3% TXA Dark Spot Toner 120ml
Farmacy Brighten Up 3% TXA Dark Spot Toner 120ml
Toner, Moisturising, Smoothing, Glow, Anti-Blemish, Exfoliating, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Paraben Free, Gluten Free, Azelaic Acid
£31
£258.33/L
3 stores
Farmacy Skincare Farmacy Honey Halo Ultra-Hydrating Ceramide Moisturiser 50ml
Farmacy Honey Halo Ultra-Hydrating Ceramide Moisturiser 50ml
Moisturiser, Glow, Softening, Nourishing, Regenerating, Calming, Smoothing, Moisturising, Paraben Free, Gluten Free, Mineral Oil Free, Ceramides, Shea Butter, Antioxidants, Vitamins
£44
£880.00/L
3 stores
Farmacy Skincare Farmacy Green Clean Cleanser + Makeup Remover Balm 50ml
Farmacy Green Clean Cleanser + Makeup Remover Balm 50ml
Face Cleanser, Moisturising, Smoothing, Calming, Glow, Anti-Pollution, Deep Cleansing, Exfoliating, Paraben Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Enzymes
£16.90
£338.00/L
6 stores
Farmacy Skincare Farmacy Honey Halo Ceramide Face Moisturizer 100ml
Farmacy Honey Halo Ceramide Face Moisturizer 100ml
Moisturiser, Smoothing, Anti-Age, Nourishing, Calming, Glow, Softening, Moisturising, Paraben Free, Gluten Free, Mineral Oil Free, Vitamin E, Shea Butter, Antioxidants, Vitamins, Ceramides
£75
£750.00/L
5 stores
Farmacy Skincare Farmacy Honey Grail Ultra-Hydrating Face Oil 30ml
Farmacy Honey Grail Ultra-Hydrating Face Oil 30ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Anti-Pollution, Nourishing, Moisturising, Smoothing, Glow, Softening, Calming, Paraben Free, Gluten Free, Mineral Oil Free, Non-Comedogenic, Vitamins, Antioxidants
£48
£1,600.00/L
5 stores
Farmacy Skincare Farmacy Green Clean Cleansing Balm
Trending
Farmacy Green Clean Cleansing Balm
Face Cleanser, Calming, Paraben Free
£38
4 stores
Farmacy Skincare Farmacy Deep Sweep 2% BHA Pore Cleansing Toner 120ml
Farmacy Deep Sweep 2% BHA Pore Cleansing Toner 120ml
Toner, Calming, Anti-Pollution, Deep Cleansing, Exfoliating, Nourishing, Paraben Free, Gluten Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, BHA Acid, Antioxidants, Enzymes, Salicylic Acid
£31
£258.33/L
6 stores
Farmacy Skincare Farmacy Lip Smoothie Vitamin C and Peptide Lip Balm
Farmacy Lip Smoothie Vitamin C and Peptide Lip Balm
Lip balm, 1pcs, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Paraben Free, Gluten Free, Peptides, Shea Butter, Antioxidants, Vitamins
£20
4 stores
Farmacy Green Clean Cleansing Balm 100ml
Trending
Farmacy Green Clean Cleansing Balm 100ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Calming, Paraben Free
£38
4 stores
Farmacy 10% Waterless Vitamin C Serum 30ml
-20%
Farmacy 10% Waterless Vitamin C Serum 30ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Glow, Smoothing, Firming, Whitening, Paraben Free, Gluten Free, Mineral Oil Free, Vitamins, Vitamin C
£40
£1,333.33/L
4 stores
Farmacy Wake Up Honey Eye Cream with Brightening Vitamin C
Farmacy Wake Up Honey Eye Cream with Brightening Vitamin C
Eye Cream, Moisturising, Paraben Free, Vitamin C, Caffeine
£42
4 stores
Farmacy Honey Cloud Lightweight Barrier Repair Moisturizer 50 ml 50ml
Farmacy Honey Cloud Lightweight Barrier Repair Moisturizer 50 ml 50ml
Moisturiser, Moisturising, Hyaluronic Acid
£44
£880.00/L
4 stores
Farmacy Filling Good Hyaluronic Acid Plumping Serum 30ml
Farmacy Filling Good Hyaluronic Acid Plumping Serum 30ml
Day Serum, Moisturising, Smoothing, Firming, Calming, Glow, Softening, Anti-Age, Paraben Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Hyaluronic Acid, Peptides, Collagen, Antioxidants
£48
£1,600.00/L
4 stores
Farmacy Honey Glow 17% Resurfacing Acid Serum 30ml
Farmacy Honey Glow 17% Resurfacing Acid Serum 30ml
Night Serum, Nourishing, Moisturising, Calming, Glow, Anti-Age, Exfoliating, Smoothing, Paraben Free, Mineral Oil Free, Antioxidants, AHA Acid, Glycolic Acid, Salicylic Acid, BHA Acid
£56
£1,866.67/L
4 stores
Farmacy Green Clean Cleansing Balm 30 Ml 30ml
Farmacy Green Clean Cleansing Balm 30 Ml 30ml
Face Cleanser, Paraben Free, Scented, SPF, Antioxidants
£18
£600.00/L
4 stores
Farmacy Honey Potion Ceramide HM 117g
-12%
Farmacy Honey Potion Ceramide HM 117g
Facial Mask, Smoothing, Moisturising, Ceramides
£30
£33.95
4 stores
Farmacy Lip Smoothie Vitamin C + Peptide Lip Balm 10g - Honey Vanilla
Farmacy Lip Smoothie Vitamin C + Peptide Lip Balm 10g - Honey Vanilla
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Nourishing, Softening, Paraben Free, Mineral Oil Free, Scented
£20
3 stores
Farmacy Green Clean Whipped Foaming Cleanser 150ml 150ml
Farmacy Green Clean Whipped Foaming Cleanser 150ml 150ml
Face Cleanser, 1pcs, Moisturising, Smoothing, Deep Cleansing, Paraben Free
£31
£206.67/L
3 stores
Farmacy Honey Milk Hydrating Essence with Chamomile + Ceramides 120ml
Farmacy Honey Milk Hydrating Essence with Chamomile + Ceramides 120ml
Moisturiser, Moisturising, Calming, Paraben Free, Ceramides, Antioxidants, Squalane
£31
£258.33/L
3 stores
Farmacy 10% Niacinamide Night Mask 50ml
Farmacy 10% Niacinamide Night Mask 50ml
Facial Mask, Paraben Free, Niacinamide
£42
£840.00/L
3 stores
Farmacy Favorites Kit
Farmacy Favorites Kit
Gift Box / Set, Moisturising, Glow
£44
3 stores
Farmacy Green Clean Cleansing Balm Fragrance 30 Ml
Farmacy Green Clean Cleansing Balm Fragrance 30 Ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Paraben Free, Antioxidants
£18
£634.93/kg
3 stores
Farmacy Daily Greens Oil-Free Gel Moisturiser 50ml
Farmacy Daily Greens Oil-Free Gel Moisturiser 50ml
Moisturiser, 1pcs, Softening, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Exfoliating, Calming, Alcohol Free, Gluten Free, Paraben Free, Niacinamide, Hyaluronic Acid
£37.48
£749.60/L
3 stores
Farmacy Green Clean Cleanser + Makeup Remover Balm 100ml
-53%
Farmacy Green Clean Cleanser + Makeup Remover Balm 100ml
Face Cleanser, Moisturising, Smoothing, Glow, Exfoliating, Dermatologically Tested, Scented, Paraben Free, Mineral Oil Free, Antioxidants, Enzymes
£15.99
£159.90/L
2 stores
Farmacy Deep Sweep 2% BHA Pore Cleaning Toner 50ml
Farmacy Deep Sweep 2% BHA Pore Cleaning Toner 50ml
Toner, Anti-Pollution, Deep Cleansing, Nourishing, Exfoliating, Moisturising, Calming, Alcohol Free, Paraben Free, Gluten Free, Salicylic Acid, BHA Acid, Antioxidants, Enzymes
£16
£320.00/L
2 stores
Farmacy Lip Smoothie Peptide Lip Balm 10g
Farmacy Lip Smoothie Peptide Lip Balm 10g
Lip balm, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Paraben Free, Non-Comedogenic, Flavoured, Peptides
£20
2 stores
Farmacy Lip Smoothie Vitamin C Peptide Lip Balm
Farmacy Lip Smoothie Vitamin C Peptide Lip Balm
Lip balm, Softening, Nourishing, Smoothing, Moisturising, Paraben Free, Gluten Free, Antioxidants, Peptides, Vitamins, Shea Butter
£20
2 stores
Farmacy Deep Double Cleanse Kit
Farmacy Deep Double Cleanse Kit
Face Cleanser, 2pcs, Deep Cleansing, Paraben Free, Antioxidants
£27
2 stores
Farmacy Whipped Greens OilFree Foaming Cleanser 150ml
Farmacy Whipped Greens OilFree Foaming Cleanser 150ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Exfoliating, Paraben Free, Mineral Oil Free, Enzymes
£28
£186.67/L
2 stores
Farmacy Green Clean Juicy Gel Cleanser
Farmacy Green Clean Juicy Gel Cleanser
Face Cleanser, Coconut Oil
£31
2 stores
Farmacy Green Clean Gentle Creamy Cleanser 150 ml 150ml
Farmacy Green Clean Gentle Creamy Cleanser 150 ml 150ml
Face Cleanser, Moisturising, Calming, Paraben Free, Vitamin E, Aloe Vera, Antioxidants
£31
£206.67/L
2 stores
Farmacy Bright On Daily Aha Foam Exfoliator 100ml
Farmacy Bright On Daily Aha Foam Exfoliator 100ml
Exfoliating, AHA Acid
£36
£360.00/L
2 stores
Farmacy Deep Double Cleanse Skincare Gift Set
Farmacy Deep Double Cleanse Skincare Gift Set
Gift Box / Set, Deep Cleansing
£60.50
2 stores
Farmacy Daily Greens Oil Free Gel Face Moisturizer
Farmacy Daily Greens Oil Free Gel Face Moisturizer
Moisturiser, Moisturising, Hyaluronic Acid
£60.88
£62.32
2 stores
Farmacy 10% Vitamin C Waterless Serum 30 ml 30ml
Farmacy 10% Vitamin C Waterless Serum 30 ml 30ml
Day Serum, Whitening, Vitamin C
£65.49
£2,183.00/L
2 stores
Farmacy Beauty Deep Double Cleanse Kit 30ml
Farmacy Beauty Deep Double Cleanse Kit 30ml
Face Cleanser, 2pcs, Moisturising, Deep Cleansing
£27
2 stores
Farmacy Gentle Double Cleanse Skincare Gift Set
Farmacy Gentle Double Cleanse Skincare Gift Set
Gift Box / Set, 2pcs
£45.77
2 stores
Farmacy Melt And Moisturise Mini
Farmacy Melt And Moisturise Mini
Gift Box / Set, 2pcs,Travel Size, Glow, Moisturising
£24
1 store
Farmacy Ceramide Face Moisturizer Honey Halo Hydrating
Farmacy Ceramide Face Moisturizer Honey Halo Hydrating
Moisturiser, Moisturising, Ceramides
£37.55
£2,649.08/kg
1 store
Farmacy Honey Cloud Face Moisturizer Cream Lightweight Face Lotion
Farmacy Honey Cloud Face Moisturizer Cream Lightweight Face Lotion
Facial Cream
£37.55
1 store
Farmacy Antioxidant Rich Hydration Mask 117g Pack of 1
Farmacy Antioxidant Rich Hydration Mask 117g Pack of 1
Sheet Mask, 1pcs, Moisturising, Antioxidants
£44
1 store
Farmacy Honey Butter Beeswax Lip Balm 3.4g
Farmacy Honey Butter Beeswax Lip Balm 3.4g
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Calming, Softening, Nourishing, Paraben Free, Gluten Free, Mineral Oil Free, Antioxidants, Vitamins
£47.63
1 store
Farmacy Gentle Creamy Face Cleanser
Farmacy Gentle Creamy Face Cleanser
Face Cleanser, Moisturising, Aloe Vera
£52.41
1 store
Farmacy Honey Vanilla Clean Makeup Meltaway Cleansing Balm 100 Ml
Farmacy Honey Vanilla Clean Makeup Meltaway Cleansing Balm 100 Ml
Face Cleanser, Paraben Free, Waterproof
£55.87
1 store
Farmacy 1% Vitamin A Advanced Retinol Serum 30ml
Farmacy 1% Vitamin A Advanced Retinol Serum 30ml
Serum & Face Oil, Paraben Free, Vitamin A
£58
£1,933.33/L
1 store
Farmacy Honey Halo Ceramide Face Moisturizer Cream 50ml 50ml
Farmacy Honey Halo Ceramide Face Moisturizer Cream 50ml 50ml
Facial Cream, Moisturising
£64.71
£1,294.20/L
1 store
Farmacy Brightening Toner for Face 120ml 120ml
Farmacy Brightening Toner for Face 120ml 120ml
Toner, Whitening, AHA Acid
£77.56
£646.33/L
1 store
Farmacy Beauty Filling Good Hyaluronic Acid Serum
Farmacy Beauty Filling Good Hyaluronic Acid Serum
Serum & Face Oil, Anti-Age, Hyaluronic Acid
£78.48
1 store

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 55 products

1

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.