• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Plum Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

59 products

Show as table
Plum Skincare Plum 15% Vitamin C Face Serum 10 Ml
Plum 15% Vitamin C Face Serum 10 Ml
Serum & Face Oil, Glow, Vitamin C
£9.58
1 store
Plum Skincare Plum 2% Encapsulated Salicylic Acid Face Serum 10ml
Plum 2% Encapsulated Salicylic Acid Face Serum 10ml
Serum & Face Oil, Anti-Blemish, Salicylic Acid
£10.01
1 store
Plum Skincare Plum Retinol Face Serum 1% With Bakuchiol 20ml
Plum Retinol Face Serum 1% With Bakuchiol 20ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Retinol
£10.38
£519.00/L
1 store
Plum Skincare Plum Niacinamide Face Serum 15 ml With Rice Water Glowing
Plum Niacinamide Face Serum 15 ml With Rice Water Glowing
Day Serum, Moisturising, Niacinamide
£10.78
1 store
Plum Skincare Plum 2% Niacinamide Rice Water Sunscreen SPF 50 PA++++
Plum 2% Niacinamide Rice Water Sunscreen SPF 50 PA++++
Sun Protection Face, Whitening, Niacinamide
£10.94
1 store
Plum Skincare Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water Provides Clear Glowing 15ml
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water Provides Clear Glowing 15ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Niacinamide
£11.34
1 store
Plum Skincare Plum Candy Melts Berry Feast Lip Balm 12 Gm
Plum Candy Melts Berry Feast Lip Balm 12 Gm
Lip balm, 1pcs, Moisturising
£11.94
£12
1 store
Plum Skincare Plum Niacinamide Face Serum 15ml
Plum Niacinamide Face Serum 15ml
Day Serum, Glow
£12.54
£836.00/L
1 store
Plum Niacinamide Face Wash With Rice Water Brightens Skin 50 Ml 50ml
Plum Niacinamide Face Wash With Rice Water Brightens Skin 50 Ml 50ml
Face Cleanser, Niacinamide
£12.96
£259.20/L
1 store
Plum Super Matte Gel Sunscreen SPF 50 Pa +++++ 50gm
Plum Super Matte Gel Sunscreen SPF 50 Pa +++++ 50gm
Sun Protection Face, SPF
£13.18
1 store
Plum 2% Niacinamide Rice Water Sunscreen SPF 50 PA+++ 50g Non-Sticky
Plum 2% Niacinamide Rice Water Sunscreen SPF 50 PA+++ 50g Non-Sticky
Sun Protection Face, Anti-Blemish, SPF, Niacinamide
£13.64
1 store
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 15ml
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 15ml
Day Serum, Niacinamide
£13.99
1 store
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 15 Ml
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 15 Ml
Day Serum, Niacinamide
£14.14
£942.67/L
1 store
Plum Niacinamide Face Serum 15 ml With Rice Water Glowing 15ml
Plum Niacinamide Face Serum 15 ml With Rice Water Glowing 15ml
Day Serum, Niacinamide
£14.21
£947.33/L
1 store
Plum 2% Niacinamide Sunscreen Spf 50 Pa++++ Rice Water 50gm
Plum 2% Niacinamide Sunscreen Spf 50 Pa++++ Rice Water 50gm
Sun Protection Face, Moisturising, SPF, Niacinamide
£14.23
1 store
Plum Rice Water & Niacinamide 10% Face Serum 15 ml
Plum Rice Water & Niacinamide 10% Face Serum 15 ml
Day Serum, Niacinamide
£14.48
1 store
Plum Sunscreen - Spf 50 Pa+++ 2% Niacinamide & Rice Water Sunscreen 50g Free Shp
Plum Sunscreen - Spf 50 Pa+++ 2% Niacinamide & Rice Water Sunscreen 50g Free Shp
Sun Protection Face, Dermatologically Tested, Niacinamide
£14.62
1 store
Plum Vitamin C Calendula Barrier Boosting Glow Serum 30ml
Plum Vitamin C Calendula Barrier Boosting Glow Serum 30ml
Serum & Face Oil, 1pcs, Glow, Hyaluronic Acid
£14.93
£497.67/L
1 store
Plum Valley Rose Water Face Toner 100ml
Plum Valley Rose Water Face Toner 100ml
Toner, Moisturising, Alcohol Free
£15.14
£151.40/L
1 store
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 15ml
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 15ml
Serum & Face Oil, Niacinamide
£15.46
£1,030.67/L
1 store
Plum 3% Niacinamide Rice Water Face Toner Glowing Skin 150ml
Plum 3% Niacinamide Rice Water Face Toner Glowing Skin 150ml
Toner, Alcohol-Free, Niacinamide
£15.70
£104.67/L
1 store
Plum Chamomile White Tea Revival Face Wash 75 Ml 75ml
Plum Chamomile White Tea Revival Face Wash 75 Ml 75ml
Face Cleanser
£15.85
£211.33/L
1 store
Plum Spf 50 Pa+++++ Sunscreen 50g
Plum Spf 50 Pa+++++ Sunscreen 50g
Sun Protection Face, Moisturising, SPF
£15.93
1 store
Plum Niacinamide Face Serum Oil Control 15ml
Plum Niacinamide Face Serum Oil Control 15ml
Serum & Face Oil, Anti-Blemish, Niacinamide
£16.15
£1,076.67/L
1 store
Plum Retinol Serum For Face With Bakuchiol Pack 2 20ml
Plum Retinol Serum For Face With Bakuchiol Pack 2 20ml
Serum & Face Oil, Retinol
£16.82
£841.00/L
1 store
Plum 2% Niacinamide Sunscreen White Cast 50g
Plum 2% Niacinamide Sunscreen White Cast 50g
Sun Protection
£17.03
1 store
Plum Niacinamide Serum With Rice Water Provide Glowing Brightening Skin 30ml
Plum Niacinamide Serum With Rice Water Provide Glowing Brightening Skin 30ml
Day Serum, Moisturising, Niacinamide
£17.20
1 store
Plum 3% Niacinamide Rice Water Face Toner 150ml
Plum 3% Niacinamide Rice Water Face Toner 150ml
Toner, Alcohol Free, Niacinamide
£17.29
£115.27/L
1 store
Plum 2% Hyaluronic Acid Serum 30ml With Rose Hydrating
Plum 2% Hyaluronic Acid Serum 30ml With Rose Hydrating
Serum & Face Oil, Hyaluronic Acid
£17.74
£591.33/L
1 store
Plum Saffron Kumkumadi Oil 50g Glow Bright Moisturizer with SPF 35
Plum Saffron Kumkumadi Oil 50g Glow Bright Moisturizer with SPF 35
Moisturiser, Moisturising, SPF, Niacinamide
£17.87
1 store
Plum 2% Niacinamide Rice Water Gel Cream Moisturizer 50g
Plum 2% Niacinamide Rice Water Gel Cream Moisturizer 50g
Moisturiser, Moisturising, Niacinamide
£17.94
1 store
Plum Serum With Rice Water 15ml
Plum Serum With Rice Water 15ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Niacinamide
£17.98
1 store
Plum Vitamin C 3% Peptide Caffeine Eye Cream 15 Gm
Plum Vitamin C 3% Peptide Caffeine Eye Cream 15 Gm
Vitamin C
£18.72
1 store
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 30ml
Plum 10% Niacinamide Serum With Rice Water 30ml
Day Serum, Niacinamide
£18.98
1 store
Plum Alpha Arbutin Fluid Sunscreen Spf 50 Pa++++++ 50g Pack of 2
Plum Alpha Arbutin Fluid Sunscreen Spf 50 Pa++++++ 50g Pack of 2
Sun Protection Face, 2pcs, Moisturising, SPF, Ceramides
£19.52
1 store
Plum 3% Niacinamide Toner Rice Water Vitaminb3 150ml
Plum 3% Niacinamide Toner Rice Water Vitaminb3 150ml
Toner, 1pcs, Niacinamide
£20.81
£138.73/L
1 store
Plum 3% Niacinamide Rice Water Face Toner 150ml
Plum 3% Niacinamide Rice Water Face Toner 150ml
Toner, Calming, Alcohol Free, Niacinamide
£21.80
£145.33/L
1 store
Plum Vitamin C Calendula Barrier Boosting Glow Serum 30ml
Plum Vitamin C Calendula Barrier Boosting Glow Serum 30ml
Day Serum, Glow, Vitamin C
£22.20
1 store
Plum Vitamin C Face Serum Glowing Skin 30ml
Plum Vitamin C Face Serum Glowing Skin 30ml
Day Serum, Vitamin C
£22.63
£754.33/L
1 store
Plum 10% Night Clarity Jelly Serum 25ml
Plum 10% Night Clarity Jelly Serum 25ml
Serum & Face Oil
£22.73
1 store
Plum Vanilla Caramello Body Lotion 400ml
Plum Vanilla Caramello Body Lotion 400ml
Body Lotion
£22.93
£57.33/L
1 store
Plum Moisturizing Creme With Ceramides Peptides 50g
Plum Moisturizing Creme With Ceramides Peptides 50g
Facial Cream, Repairing, Ceramides
£25.21
1 store
Plum Cerasense Moisturizing Creme Pack Of 2 25g
Plum Cerasense Moisturizing Creme Pack Of 2 25g
Moisturiser, 2pcs, Moisturising, Dermatologically Tested, Ceramides
£25.32
1 store
Plum Rice Water 5% Niacinamide Cloud Whip Face Mask 50
Plum Rice Water 5% Niacinamide Cloud Whip Face Mask 50
Sheet Mask, Niacinamide
£27.76
1 store
Plum Rice Water Gel Cream Pack Of 2
Plum Rice Water Gel Cream Pack Of 2
Facial Cream, Moisturising, Dermatologically Tested, Niacinamide
£28.25
1 store
Plum Plum Green Tea Pore Cleansing Face Wash 75 ml 75ml
Plum Plum Green Tea Pore Cleansing Face Wash 75 ml 75ml
Face Cleanser
£30
£400.00/L
1 store
Plum Green Tea Face Toner Pack 2 200ml
Plum Green Tea Face Toner Pack 2 200ml
Toner, 2pcs, Alcohol-Free
£41.02
1 store
Plum Saffron And Papaya Glow Face Wash 3.38 Fl Oz Pack of 1
Plum Saffron And Papaya Glow Face Wash 3.38 Fl Oz Pack of 1
Face Cleanser
£6.49
Out of stock

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 59 products

1

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.