• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Eau Fraiche

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists

58 products

Show as table
Eau Fraiche Chanel Chance Eau Fraiche 150ml
Chanel Chance Eau Fraiche 150ml
Eau Fraiche, Woman, 150ml
£76
£506.67/L
9 stores
Eau Fraiche Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraiche 100ml
Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£58.40
£584.00/L
9+ stores
Eau Fraiche Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraiche 50ml
Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraiche 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£34.95
£699.00/L
9+ stores
Eau Fraiche Caudalie Thé des Vignes Fresh Fragrance 50ml
Caudalie Thé des Vignes Fresh Fragrance 50ml
Eau Fraiche, 50ml
£24.50
£490.00/L
5 stores
Eau Fraiche Roger & Gallet Fleur D'Osmanthus Eau Fraîche 100ml
Roger & Gallet Fleur D'Osmanthus Eau Fraîche 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, Man, 100ml
£22.32
£223.20/L
9+ stores
Eau Fraiche Roger & Gallet Cédrat Beneficial Perfumed Water 100ml
Roger & Gallet Cédrat Beneficial Perfumed Water 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, 100ml
£19.76
£197.60/L
9+ stores
Eau Fraiche Roger & Gallet Gingembre Rouge Fragrant Water 100ml
Roger & Gallet Gingembre Rouge Fragrant Water 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, 100ml
£19.76
£197.60/L
9+ stores
Eau Fraiche Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraîche 10ml Travel Spray 10ml
Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraîche 10ml Travel Spray 10ml
Eau Fraiche, Woman, 10ml
£13.50
£1,350.00/L
7 stores
Roger & Gallet Gingembre Rouge Fragrant Water 30ml
Roger & Gallet Gingembre Rouge Fragrant Water 30ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, 30ml
£11.93
£397.67/L
9+ stores
Roger & Gallet Shiso Eau Fraiche 100ml
Roger & Gallet Shiso Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, 100ml
£21.25
£212.50/L
8 stores
Lacoste L.12.12 Rose Eau Fraîche EdT 50ml
Lacoste L.12.12 Rose Eau Fraîche EdT 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£26.07
£521.40/L
8 stores
Elizabeth Arden White Tea Eau Fraiche 30ml
-12%
Elizabeth Arden White Tea Eau Fraiche 30ml
Eau Fraiche, Woman, 30ml
£16.91
£563.67/L
3 stores
Chanel Chance Eau Fraiche 150ml
Chanel Chance Eau Fraiche 150ml
Eau Fraiche, Woman, 150ml
£107.50
£716.67/L
3 stores
Kilian Good Girl Gone Bad Eau Fraiche EdP 50ml
Kilian Good Girl Gone Bad Eau Fraiche EdP 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£139.75
£2,795.00/L
5 stores
Kilian Princess Eau Fraiche 50ml
Kilian Princess Eau Fraiche 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£100
£2,000.00/L
3 stores
EISENBERG Eau Fraîche Délicate 100ml
EISENBERG Eau Fraîche Délicate 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£129
£1,290.00/L
3 stores
Lacoste L.12.12 Blanc Eau Fraîche EdT 100ml
Lacoste L.12.12 Blanc Eau Fraîche EdT 100ml
Eau Fraiche, Man, 100ml
£29.06
£290.60/L
4 stores
Caudalie Rose De Vigne 50ml
Caudalie Rose De Vigne 50ml
Eau Fraiche, 50ml
£23.20
£464.00/L
4 stores
Caudalie Eau des Vignes Fresh Fragrance 50ml
Caudalie Eau des Vignes Fresh Fragrance 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£23.20
£464.00/L
4 stores
Kilian Love Eau Fraiche Refill 100ml
Trending
Kilian Love Eau Fraiche Refill 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£258
£2,580.00/L
2 stores
Kilian Good Girl Gone Bad Eau Fraiche 100ml
Kilian Good Girl Gone Bad Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£258
£2,580.00/L
2 stores
Kilian Love Dont Be Shy Eau Fraiche 50ml
Kilian Love Dont Be Shy Eau Fraiche 50ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, Man, 50ml
£202.10
£4,042.00/L
3 stores
Lacoste L.12.12 Blanc Eau Fraîche EdT 50ml
Lacoste L.12.12 Blanc Eau Fraîche EdT 50ml
Eau Fraiche, Man, 50ml
£20.50
£410.00/L
6 stores
Caudalie Thé Des Vignes Eau Fraiche 50ml
Caudalie Thé Des Vignes Eau Fraiche 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£29
£580.00/L
Out of stock
Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraiche 10ml
-22%
Estée Lauder Bronze Goddess Eau Fraiche 10ml
Eau Fraiche, 10ml
£13.99
£1,399.00/L
1 store
Caudalie Thé des Vignes Eau Fraîche 100ml
Caudalie Thé des Vignes Eau Fraîche 100ml
Eau Fraiche, 100ml
£31.60
£316.00/L
3 stores
Revlon Charlie White Eau Fraiche Eau de Toilette 100ml
Revlon Charlie White Eau Fraiche Eau de Toilette 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£6.32
£63.20/L
1 store
Roger & Gallet Gingembre Rouge Eau Fraiche 100ml
Roger & Gallet Gingembre Rouge Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£27.14
£271.40/L
3 stores
Caudalie Rose de Vigne Eau Fraiche 50ml
Caudalie Rose de Vigne Eau Fraiche 50ml
Eau Fraiche, Woman, 50ml
£23.90
£478.00/L
3 stores
Roger & Gallet Cedrat Eau Fraiche 100ml
Roger & Gallet Cedrat Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, Man, 100ml
£26.33
£263.30/L
3 stores
Roger & Gallet Rose Eau Fraiche 100ml
Roger & Gallet Rose Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£27.14
£271.40/L
3 stores
Dior Baby Bonne Étoile Scented Water 100ml
Trending
Dior Baby Bonne Étoile Scented Water 100ml
Eau Fraiche, 100ml
£230
£2,300.00/L
1 store
Kilian Love Don't Be Shy Eau Fraiche Refill 100ml
Kilian Love Don't Be Shy Eau Fraiche Refill 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, Man, 100ml
£260
£2,600.00/L
1 store
Versace Mens Eau Fraîche Extrême 100ml
Versace Mens Eau Fraîche Extrême 100ml
Eau Fraiche, Man, 100ml
£80.75
£807.50/L
1 store
Alvarez Gomez Unisex Set Agua de Colonia Concentrada Eau Fraîche 2 Pieces 300ml
Alvarez Gomez Unisex Set Agua de Colonia Concentrada Eau Fraîche 2 Pieces 300ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, Man, 300ml
£28.07
2 stores
Elizabeth Arden Eau Fraiche 100ml
Elizabeth Arden Eau Fraiche 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£52.49
£524.90/L
2 stores
Jean Paul Gaultier Classique Classic Eau Fraiche EdP 100ml
Jean Paul Gaultier Classique Classic Eau Fraiche EdP 100ml
Eau Fraiche, Woman, 100ml
£87
£870.00/L
1 store
Nuxe Rêve De Thé Exalting Fragrant Water
Nuxe Rêve De Thé Exalting Fragrant Water
Eau Fraiche
£36.85
1 store
Clarins Eau des Jardins Soins 100ml Spray
Clarins Eau des Jardins Soins 100ml Spray
Eau Fraiche
£46.99
1 store
Nuxe Rêve De Thé Exalting Fragrant Water
Nuxe Rêve De Thé Exalting Fragrant Water
Eau Fraiche
£36.46
1 store
Bronnley Lemon Eau Fraiche 15ml
Bronnley Lemon Eau Fraiche 15ml
Eau Fraiche, 15ml
£11.99
£799.33/L
1 store
Roger & Gallet Shiso Fragrant Water 30ml
Roger & Gallet Shiso Fragrant Water 30ml
Eau Fraiche, Unisex, 30ml
£22.80
£760.00/L
1 store
Clean Summer Escape Eau Fraiche 60 ml 60ml
Clean Summer Escape Eau Fraiche 60 ml 60ml
Eau Fraiche, 60ml
£78.11
£1,301.83/L
1 store
Versace Man Eau Fraiche 1 oz EDT Spray - Pack of 2
Versace Man Eau Fraiche 1 oz EDT Spray - Pack of 2
Eau Fraiche, Man
£97.99
£3,456.50/kg
1 store
Versace Man Eau Fraiche For Men 1 ml
Versace Man Eau Fraiche For Men 1 ml
Eau Fraiche, Man
£4.94
1 store
Roger & Gallet Gingembre Rouge Eau Fraiche 30ml
Roger & Gallet Gingembre Rouge Eau Fraiche 30ml
Eau Fraiche, Woman, 30ml
£25.44
£848.00/L
1 store
Givenchy Ptisenbon Eau de Senteur Spray 100ml
Trending
Givenchy Ptisenbon Eau de Senteur Spray 100ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, 100ml
£35.12
£351.20/L
1 store
Nicolai L'eau Mixte Eau Fraiche 30ml
Trending
Nicolai L'eau Mixte Eau Fraiche 30ml
Eau Fraiche, Woman, Unisex, 30ml
£49.50
£1,650.00/L
1 store

Eau Fraiche: 3 things to consider before buying

When purchasing Eau Fraiche, it's important to know how it differs from other types of fragrances such as Eau de Toilette or Eau de Parfum. Eau Fraiche contains a lower concentration of fragrance oils, usually around 1-3%, making it lighter and more refreshing. This makes it ideal for those who prefer a subtle scent or want something suitable for warmer weather. Understanding this can help you decide if Eau Fraiche suits your personal style and needs.

Before buying an Eau Fraiche, think about the types of scents you enjoy. Citrus, floral, and aquatic notes are common in Eau Fraiche due to their fresh and light characteristics. If you like invigorating and crisp aromas, look for options that highlight these notes. Sampling a few different varieties can help you find one that aligns with your preferences without overwhelming your senses.

Eau Fraiche is known for its subtlety, but this also means it may not last as long on the skin compared to more concentrated fragrances. Consider how often you're willing to reapply throughout the day. If longevity is important to you, look for reviews or descriptions that mention staying power or opt for larger bottles that accommodate frequent use. This way, you'll always have a refreshing scent at hand when needed.

EAU FRAICHE

FAQ

Eau Fraiche is a type of fragrance with a low concentration of aromatic compounds, usually around 1-3%. It offers a subtle scent ideal for daily wear. Unlike stronger perfumes, Eau Fraiche is light and refreshing, making it perfect for those who prefer a gentle fragrance.

Eau Fraiche differs from other fragrances in its low oil concentration and high water content. This makes it less intense than Eau de Toilette or Eau de Parfum. It's an excellent choice if you want a mild scent that won't overpower.

Eau Fraiche is ideal for casual and daytime events due to its light scent. It's perfect for work, gym, or any activity where a subtle fragrance is preferred. Its refreshing quality makes it suitable for warm weather too.

You’ve viewed 48 out of 58 products

1

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.