• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Parfum

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Parfum Azzaro The Most Wanted Parfum 100ml
100+
100+ watching
Azzaro The Most Wanted Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£52.99
£529.90/L
9+ stores
Parfum Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Extrait De Parfum 70ml
-52%
Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 Extrait De Parfum 70ml
Parfum, Woman, Man, Unisex, 70ml
£55.23
£789.00/L
5 stores
Parfum Montblanc Explorer Extreme Parfum 60ml
Montblanc Explorer Extreme Parfum 60ml
Parfum, Man, 60ml
£46.66
£777.67/L
9+ stores
Parfum Dior Sauvage Extrait Parfum 50 ml 50ml
Trending
Dior Sauvage Extrait Parfum 50 ml 50ml
Parfum, Man, 50ml
£122.40
£2,448.00/L
9 stores
Parfum Dior Sauvage Elixir Parfum 150ml
Dior Sauvage Elixir Parfum 150ml
Parfum, Man, 150ml
£210.40
£1,402.67/L
9 stores
Parfum Azzaro The Most Wanted Parfum 50ml
Azzaro The Most Wanted Parfum 50ml
Parfum, Man, 50ml
£43.95
£879.00/L
9+ stores
Parfum Afnan 9PM Night Out Extrait De Parfum 100ml
Afnan 9PM Night Out Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£31.49
£314.90/L
9+ stores
Parfum Chanel Bleu De Chanel Parfum 100ml
Chanel Bleu De Chanel Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£120
£1,200.00/L
9+ stores
Ahmed al maghribi Ahmed Al Maghribi Oud & Roses Extrait De Parfum 60ml Spray
Ahmed al maghribi Ahmed Al Maghribi Oud & Roses Extrait De Parfum 60ml Spray
Parfum, Unisex
£44.99
£793.49/kg
3 stores
Emporio Armani Stronger With You Parfum 100ml
Emporio Armani Stronger With You Parfum 100ml
Parfum, Woman, Man, 100ml
£72.30
£723.00/L
9+ stores
Gucci Guilty Elixir de Parfum Pour Homme 60ml
Gucci Guilty Elixir de Parfum Pour Homme 60ml
Parfum, Man, 60ml
£70.46
£1,174.33/L
9+ stores
Giorgio Armani Armani Code Parfum 125ml
100+
100+ watching
Giorgio Armani Armani Code Parfum 125ml
Parfum, Man, 125ml
£96
£768.00/L
9+ stores
Dior Sauvage Parfum 60ml
Dior Sauvage Parfum 60ml
Parfum, Man, 60ml
£75.65
£1,260.83/L
9+ stores
Tom Ford Ombré Leather Parfume 100ml
50+
50+ watching
Tom Ford Ombré Leather Parfume 100ml
Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£149.50
£1,495.00/L
9+ stores
Mancera Red Tobacco Intense Extrait de Parfum 120ml
Mancera Red Tobacco Intense Extrait de Parfum 120ml
Parfum, Woman, Unisex, Man, 120ml
£94.98
£791.50/L
9+ stores
Rabanne 1 Million Elixir Parfum Intense 50 ml 50ml
Rabanne 1 Million Elixir Parfum Intense 50 ml 50ml
Parfum, Man, 50ml
£56
£1,120.00/L
9+ stores
Dior Sauvage Parfum 100ml
50+
50+ watching
Dior Sauvage Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£119.20
£1,192.00/L
9+ stores
Rabanne Million Gold For Her Parfum 50ml
Rabanne Million Gold For Her Parfum 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£63.92
£1,278.40/L
9+ stores
Rabanne 1 Million Elixir Parfum Intense 100 ml
Rabanne 1 Million Elixir Parfum Intense 100 ml
Parfum, Man
£69
£719.88/kg
9+ stores
Giorgio Armani Acqua di Giò Parfum 100ml
50+
50+ watching
Giorgio Armani Acqua di Giò Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£77.07
£770.70/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Myslf L'Absolu Parfum 100ml
Yves Saint Laurent Myslf L'Absolu Parfum 100ml
Parfum, Man, Unisex, 100ml
£105
£1,050.00/L
9+ stores
Azzaro Forever Wanted Elixir Parfum 100ml
Azzaro Forever Wanted Elixir Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£52.50
£525.00/L
9+ stores
French Avenue Liquid Brun Extrait De Parfum 150ml
Trending
French Avenue Liquid Brun Extrait De Parfum 150ml
Parfum, 150ml
£51.10
£340.67/L
4 stores
HUGO BOSS Bottled Parfum 200ml
HUGO BOSS Bottled Parfum 200ml
Parfum, Man, 200ml
£52.95
£264.75/L
9+ stores
Tom Ford Ombré Leather Parfume 50ml
Tom Ford Ombré Leather Parfume 50ml
Parfum, Woman, Unisex, Man, 50ml
£99.50
£1,990.00/L
9+ stores
Hermès Terre D'Hermes Pure Parfum 75ml
Hermès Terre D'Hermes Pure Parfum 75ml
Parfum, Man, 75ml
£77.58
£1,034.40/L
9+ stores
Jean Paul Gaultier Gaultier Divine Elixir Parfum 50ml
Jean Paul Gaultier Gaultier Divine Elixir Parfum 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£67.14
£1,342.80/L
9+ stores
Prada Luna Rossa Ocean Le Parfum 100ml
Prada Luna Rossa Ocean Le Parfum 100ml
Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£72.50
£725.00/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Myslf L'Absolu Parfum 60ml
Yves Saint Laurent Myslf L'Absolu Parfum 60ml
Parfum, Man, 60ml
£72.87
£1,214.50/L
9+ stores
Rabanne 1 Million Elixir Parfum Intense 200ml
Rabanne 1 Million Elixir Parfum Intense 200ml
Parfum, Man, 200ml
£93.95
£469.75/L
9+ stores
Dior Miss Dior Parfum 35ml
Dior Miss Dior Parfum 35ml
Parfum, Woman, 35ml
£65.60
£1,874.29/L
9 stores
Tom Ford Black Orchid Reserve 50ml
Tom Ford Black Orchid Reserve 50ml
Parfum, Woman, Man, Unisex, 50ml
£89.95
£1,799.00/L
9+ stores
Dior Miss Dior Essence Parfum 50ml
Dior Miss Dior Essence Parfum 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£108
£2,160.00/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Libre Le Parfum 50ml
Yves Saint Laurent Libre Le Parfum 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£82
£1,640.00/L
9+ stores
Tom Ford Noir Extreme Parfum 100ml
Tom Ford Noir Extreme Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£131.96
£1,319.60/L
9+ stores
Orto Parisi Megamare Parfum 50ml
Orto Parisi Megamare Parfum 50ml
Parfum, Woman, Unisex, Man, 50ml
£123.25
£2,465.00/L
7 stores
Yves Saint Laurent Libre Le Parfum 30ml
Yves Saint Laurent Libre Le Parfum 30ml
Parfum, Woman, 30ml
£60
£2,000.00/L
9+ stores
Rabanne 1 Million Parfum 100ml
Rabanne 1 Million Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£69.99
£699.90/L
9+ stores
Valentino Donna Born In Roma Extradose Parfum Spray 100ml
Valentino Donna Born In Roma Extradose Parfum Spray 100ml
Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£119.50
£1,195.00/L
9+ stores
Rabanne 1 Million Royal Parfum 100ml
Rabanne 1 Million Royal Parfum 100ml
Parfum, Woman, Man, 100ml
£74.30
£743.00/L
9+ stores
GoldField & Banks Ingenious Ginger Perfume 100ml
GoldField & Banks Ingenious Ginger Perfume 100ml
Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£154.80
£1,548.00/L
7 stores
Giorgio Armani Acqua Di Gio Homme Parfum 50ml
-16%
Giorgio Armani Acqua Di Gio Homme Parfum 50ml
Parfum, Man, 50ml
£54.38
£1,087.60/L
9+ stores
Giorgio Armani - Armani Code Parfum 50ml
Giorgio Armani - Armani Code Parfum 50ml
Parfum, Man, Unisex, 50ml
£57.20
£1,144.00/L
9+ stores
Dior Miss Dior Parfum 80ml
Dior Miss Dior Parfum 80ml
Parfum, Woman, 80ml
£120
£1,500.00/L
9+ stores
Calvin Klein Euphoria Magnetic Elixir Parfum Spray 50ml
Trending
Calvin Klein Euphoria Magnetic Elixir Parfum Spray 50ml
Parfum, Woman
£44.50
9+ stores
Jean Paul Gaultier Le Male Elixir Absolu Parfum Intense Spray 125ml 125ml
Jean Paul Gaultier Le Male Elixir Absolu Parfum Intense Spray 125ml 125ml
Parfum, Man, 125ml
£84.80
£678.40/L
9+ stores
Emporio Armani Stronger With You Parfum 50ml
Emporio Armani Stronger With You Parfum 50ml
Parfum, Woman, Man, 50ml
£56.44
£1,128.80/L
9+ stores
Byredo Bal d'Afrique Absolu de Parfum 50ml
Byredo Bal d'Afrique Absolu de Parfum 50ml
Parfum, Woman, Unisex, 50ml
£184.90
£3,698.00/L
4 stores

Parfum: 3 things to consider before buying

When choosing a parfum, it's essential to understand the different fragrance notes: top, middle, and base. Top notes are what you smell immediately after application and usually consist of light, fresh scents like citrus or floral. Middle notes, also known as heart notes, emerge after the top notes fade and form the core of the fragrance with richer aromas like spices or herbs. Base notes are the lasting impressions that linger on your skin, often warm and deep like vanilla or musk. By recognizing these layers, you can select a parfum that evolves in a way that suits your personal taste.

Different occasions call for different parfums. For daily wear or office settings, opt for subtle and fresh scents that won't overwhelm those around you. In contrast, evening events or special occasions might be perfect for more intense, bold fragrances with exotic or spicy undertones. If you're unsure, consider purchasing smaller bottles or samples to test how a parfum fits various situations before committing to a full-size bottle.

Testing a parfum on your skin is crucial as it interacts uniquely with each person's body chemistry. Apply a small amount on your wrist and allow it to develop over several hours. This will give you an accurate sense of how the fragrance changes from its initial application through its wearing time. Additionally, avoid testing too many parfums at once; limit yourself to three to ensure you can distinguish between them effectively.

PARFUM

FAQ

Parfum is a highly concentrated fragrance with 15-40% essential oils. It offers a long-lasting scent, ideal for special occasions or when you want a lingering aroma. Parfum is more intense than Eau de Toilette, making it suitable for those who prefer a stronger fragrance.

Choosing the right Parfum involves considering your personal preferences and the occasion. Think about the scent families you like, such as floral or woody, and test a few options on your skin to see how they evolve throughout the day.

Parfum with higher oil concentration lasts longer, typically 6-8 hours. Look for fragrances labeled as 'Extrait de Parfum' or simply 'Parfum' for maximum longevity. These are perfect if you need your scent to stay noticeable throughout the day.

You’ve viewed 48 out of 3829 products

1

3

...

42

...

80
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.