• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

V Canto Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Gift Boxes
  • Parfum
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

66 products

Show as table
V Canto Fragrances V Canto Cianuro EdP 100ml
V Canto Cianuro EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£104.66
£1,046.60/L
9 stores
V Canto Fragrances V Canto Stramonio EdP 100ml
V Canto Stramonio EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£90.85
£908.50/L
5 stores
V Canto Fragrances V Canto Fili Perfume Extract 100ml
V Canto Fili Perfume Extract 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£104.98
£1,049.80/L
7 stores
V Canto Fragrances V Canto Ensis EdP 100ml
V Canto Ensis EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£56.88
£568.80/L
6 stores
V Canto Fragrances V Canto Collections Souls Of The Collection B.B. Extrait 100ml
V Canto Collections Souls Of The Collection B.B. Extrait 100ml
Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£90.87
£908.70/L
6 stores
V Canto Fragrances V Canto Posí EdP 100ml
V Canto Posí EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£125.05
£1,250.50/L
6 stores
V Canto Fragrances V Canto Arsenico EdP 100ml
V Canto Arsenico EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£107.28
£1,072.80/L
5 stores
V Canto Fragrances V Canto Cor Gentile EdP 100ml
V Canto Cor Gentile EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£52.26
£522.60/L
6 stores
V Canto Mirabile Perfume Extract 100ml
V Canto Mirabile Perfume Extract 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, 100ml
£74.76
£747.60/L
6 stores
V Canto Cicuta EdP 100ml
V Canto Cicuta EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£72.70
£727.00/L
5 stores
V Canto Leon Extrait De Parfum 100ml
V Canto Leon Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£83.85
£838.50/L
5 stores
V Canto Pandolfo EdP 100ml
V Canto Pandolfo EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£95.66
£956.60/L
5 stores
V Canto Curaro Unisex 100ml
V Canto Curaro Unisex 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£110.75
£1,107.50/L
5 stores
V Canto Menestrello Extrait de Parfum 100 ml 100ml
V Canto Menestrello Extrait de Parfum 100 ml 100ml
Parfum, Male, Unisex, 100ml
£114.99
£1,149.90/L
5 stores
V Canto Messaggero Extrait De Parfum 100ml
V Canto Messaggero Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Unisex
£135.78
£1,451.36/kg
5 stores
V Canto Amans EdP 100ml
V Canto Amans EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£73.67
£736.70/L
4 stores
V Canto Mastin EdP 100ml
V Canto Mastin EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£82.95
£829.50/L
4 stores
V Canto Sigismondo EdP 100ml
V Canto Sigismondo EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£90.87
£908.70/L
4 stores
V Canto Isotta EdP 100ml
V Canto Isotta EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£93.26
£932.60/L
4 stores
V Canto Stricnina Extrait De Parfum 100ml
V Canto Stricnina Extrait De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£99.73
£997.30/L
4 stores
V Canto Brun EdP 100ml
V Canto Brun EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£109.49
£1,094.90/L
4 stores
V Canto F. Da Montefeltro Extrait de Parfum 100ml
V Canto F. Da Montefeltro Extrait de Parfum 100ml
Parfum, Female, Male, Unisex, 100ml
£111.59
£1,115.90/L
4 stores
V Canto Psiche EdP 100ml
V Canto Psiche EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£125.10
£1,251.00/L
4 stores
V Canto Collections Souls Of The Collection Misiarte Extrait de Parfum 100ml
V Canto Collections Souls Of The Collection Misiarte Extrait de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£140.55
£1,405.50/L
4 stores
V Canto Lucrethia EdP 100ml
V Canto Lucrethia EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£151.11
£1,511.10/L
4 stores
V Canto Mea Culpa Perfume Extract 100ml
V Canto Mea Culpa Perfume Extract 100ml
Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£72.80
£728.00/L
3 stores
V Canto Womens Arkano Extrait Parfum 100ml 100ml
-28%
V Canto Womens Arkano Extrait Parfum 100ml 100ml
Parfum, Female, Unisex, 100ml
£173.65
£1,736.50/L
3 stores
V Canto Unisex Arsenico Arkano Della Fortuna Extrait de Parfum Spray 3.38 oz 3.4 fl oz
-28%
V Canto Unisex Arsenico Arkano Della Fortuna Extrait de Parfum Spray 3.38 oz 3.4 fl oz
Parfum, Female, Unisex, 3.4fl oz
£173.65
£1,736.50/L
3 stores
V Canto Irae EdP 100ml
V Canto Irae EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£74
£740.00/L
2 stores
V Canto Kashimire EdP 100ml
V Canto Kashimire EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£95.40
£954.00/L
2 stores
V Canto Arsenico Extrait de Parfum Spray 100ml
V Canto Arsenico Extrait de Parfum Spray 100ml
Parfum, Female, Male, Unisex, 100ml
£109.89
£1,098.90/L
2 stores
V Canto Anime del Castello Extrait de Parfum 100 ml 100ml
V Canto Anime del Castello Extrait de Parfum 100 ml 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£149.95
£1,499.50/L
2 stores
V Canto Stramonio Extrait Parfum 100ml
V Canto Stramonio Extrait Parfum 100ml
Parfum, 100ml
£202.99
£2,029.90/L
1 store
V Canto Fili Extrait de Parfum Spray 100ml
Trending
V Canto Fili Extrait de Parfum Spray 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£105.99
£1,059.90/L
1 store
V Canto Magnificat EdP 100ml
V Canto Magnificat EdP 100ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 100ml
£69
£690.00/L
1 store
V Canto Womens Cor Gentile Extrait De Parfum 100ml
V Canto Womens Cor Gentile Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Female, 100ml
£72.25
£722.50/L
1 store
V Canto Estée Lauder Beautiful Magnolia Fleur Eau de Parfum 100 ml 1.5ml
V Canto Estée Lauder Beautiful Magnolia Fleur Eau de Parfum 100 ml 1.5ml
Parfum, Unisex, 1.5ml
£76.95
£51,300.00/L
1 store
V Canto Unisex Giambellino Extrait de Parfum 0.05 oz 0 fl oz
V Canto Unisex Giambellino Extrait de Parfum 0.05 oz 0 fl oz
Parfum, Unisex, 0.05fl oz
£78.99
£52,660.00/L
1 store
V Canto Unisex Mandragola Extrait Parfum Rose 100ml
V Canto Unisex Mandragola Extrait Parfum Rose 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£82.45
£824.50/L
1 store
V Canto Ensis Extrait De Parfum Black 100ml
V Canto Ensis Extrait De Parfum Black 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£83.13
£831.30/L
1 store
V Canto Unisex Mea Culpa Extrait Parfum 100ml
V Canto Unisex Mea Culpa Extrait Parfum 100ml
Parfum, Female, Male, Unisex, 100ml
£91.44
£914.40/L
1 store
V Canto Mastin Edp Eau De Parfum 100ml
V Canto Mastin Edp Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£104.28
£1,042.80/L
1 store
V Canto Cicuta Eau de Parfum 100ml Spray 100ml
V Canto Cicuta Eau de Parfum 100ml Spray 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£105.49
£1,054.90/L
1 store
V Canto Unisex Isotta Extrait Parfum Green 100ml
V Canto Unisex Isotta Extrait Parfum Green 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£112.03
£1,120.30/L
1 store
V Canto Unisex Fili Extrait De Parfum 100ml
V Canto Unisex Fili Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£112.66
£1,126.60/L
1 store
V Canto Unisex Curaro Extrait Parfum Rose 100ml
V Canto Unisex Curaro Extrait Parfum Rose 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£113.60
£1,136.00/L
1 store
V Canto Unisex B.B. Extrait De Parfum Orange 100ml
V Canto Unisex B.B. Extrait De Parfum Orange 100ml
Parfum, Female, Male, Unisex, 100ml
£121.86
£1,218.60/L
1 store
V Canto Unisex Sigismondo Extrait Parfum Rose 100ml
V Canto Unisex Sigismondo Extrait Parfum Rose 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£121.86
£1,218.60/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 66 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.