• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Nivea Shaving Accessories

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Shaving Accessories
  • Beard Care
  • Razors & Razor Blades
  • Shaving Foams & Shaving Creams
  • Shaver Cleaners

52 products

Show as table
Nivea Shaving Accessories Nivea Sensitive After Shave Balm 100ml
Nivea Sensitive After Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Vitamins, Moisturizing
£3.50
£35.00/L
9+ stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Men Sensitive Shaving Gel 200ml
Nivea Men Sensitive Shaving Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml, Vitamins, Scented, Nourishing
£2.68
£13.40/L
9+ stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Sensitive Cooling Shaving Gel 200ml
Nivea Sensitive Cooling Shaving Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml, Softening, Vitamins, Moisturizing, Cooling
£2.70
£13.50/L
6 stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Replenishing Post Shave Balm 100ml
Nivea Replenishing Post Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Nourishing, Aloe Vera, Vitamins
£3.89
£38.90/L
8 stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Sensitive Shaving Foam 200ml
Nivea Sensitive Shaving Foam 200ml
Shaving Foam, 200ml, Soothing, Dermatologically Tested, Scented, Vitamins
£2.48
£12.40/L
7 stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Sensitive Cooling After Shave Balm 100ml
-21%
Nivea Sensitive Cooling After Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml
£6.89
£68.90/L
5 stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Protect & Care Moisturising Shaving Foam 200ml
Nivea Protect & Care Moisturising Shaving Foam 200ml
Shaving Foam, 200ml, Softening, Dermatologically Tested, Vitamins, Aloe Vera, Moisturizing, Nourishing
£2.79
£13.95/L
4 stores
Nivea Shaving Accessories Nivea Men Protect & Care Protecting Shaving Cream 100ml
Nivea Men Protect & Care Protecting Shaving Cream 100ml
Shaving Cream, 100ml, Softening, Vitamins, Aloe Vera, Moisturizing, Dermatologically Tested, Soothing
£6.27
£62.70/L
4 stores
Nivea Men Protect Care Replenishing Post Shave Balm 100ml
Nivea Men Protect Care Replenishing Post Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Moisturizing
£3.99
£39.90/L
2 stores
Nivea Men Sensitive Post Shave Balm 100ml
Nivea Men Sensitive Post Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Soothing, Dermatologically Tested, Vitamins, Moisturizing
£6.84
£68.40/L
3 stores
Nivea Men Mini Shave Gel 30ml
Nivea Men Mini Shave Gel 30ml
£2
2 stores
Nivea Protect & Care Protection Shaving Cream 100ml
Nivea Protect & Care Protection Shaving Cream 100ml
Shaving Cream, 100ml
£6.10
£61.00/L
2 stores
Nivea After-Shave Balm 100ml
Nivea After-Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Vitamins, Dermatologically Tested, Aloe Vera, Moisturizing, Soothing
£10.88
£108.80/L
2 stores
Nivea Hydrocare Shaving Gel Normal Skin 200 ml
Nivea Hydrocare Shaving Gel Normal Skin 200 ml
200ml
£5.10
£25.50/L
1 store
Nivea Sensitive Shaving Gel 200 ml
Nivea Sensitive Shaving Gel 200 ml
200ml
£5.50
£27.50/L
1 store
Nivea Men Sensitive Aftershave Water 100 ml
Nivea Men Sensitive Aftershave Water 100 ml
After Shave, 100ml
£6.90
£69.00/L
1 store
Nivea Fresh Kick Aftershave Water 100 ml
Nivea Fresh Kick Aftershave Water 100 ml
£8.40
1 store
Nivea Men Protect & Care moisturising after shave balm 100 ml
Nivea Men Protect & Care moisturising after shave balm 100 ml
After Shave, 100ml
£9.10
£91.00/L
1 store
Nivea Men Protect & Care Shaving Foam 200 ml
Nivea Men Protect & Care Shaving Foam 200 ml
200ml
£9.71
£48.55/L
1 store
Nivea Men Protect Care Aftershave Water 100ml
Nivea Men Protect Care Aftershave Water 100ml
100ml
£11.40
£114.00/L
1 store
Nivea Men Sensitive Post Shave Balm 100 ml
Nivea Men Sensitive Post Shave Balm 100 ml
100ml
£12.56
£125.60/L
1 store
Nivea Men Deep Comforting Post Shave Lotion 3.3 Ounce (100ml)
-69%
Nivea Men Deep Comforting Post Shave Lotion 3.3 Ounce (100ml)
After Shave, 3pcs, 100ml
£10.59
£34.49
2 stores
Nivea Men Sensitive Shaving Gel 200 ml
Nivea Men Sensitive Shaving Gel 200 ml
200ml
£3.25
£16.25/L
1 store
Nivea Men Protect & Care Shaving Foam 200 ml
Nivea Men Protect & Care Shaving Foam 200 ml
200ml
£3.25
£16.25/L
1 store
Nivea Men Sensitive Shaving Cream 3.5 Oz Tube 3 Pack
Nivea Men Sensitive Shaving Cream 3.5 Oz Tube 3 Pack
3pcs
£3.48
1 store
Nivea Men Hydrocare Shaving Gel 200 ml
Nivea Men Hydrocare Shaving Gel 200 ml
200ml
£3.75
£18.75/L
1 store
Nivea Men Sensitive Cool Shaving Gel 200 ml
Nivea Men Sensitive Cool Shaving Gel 200 ml
£6.40
1 store
Nivea Men Sensitive 3 Day Shaving Gel 200ml
Nivea Men Sensitive 3 Day Shaving Gel 200ml
£6.50
1 store
Nivea Protect & Care After Shave Balm
Nivea Protect & Care After Shave Balm
After Shave, 100ml, Moisturizing, Aloe Vera, Dermatologically Tested
£6.75
£67.50/L
1 store
Nivea Men Calm Smooth Sensitive Shave Duo 2pc
Nivea Men Calm Smooth Sensitive Shave Duo 2pc
2pcs, 200ml
£7.01
1 store
Nivea Men Keep It Smooth Sensitive Duo Shaving Set
Nivea Men Keep It Smooth Sensitive Duo Shaving Set
Shaving Set
£8.39
1 store
Nivea Silver Protect After Shave Lotion 100ml
Nivea Silver Protect After Shave Lotion 100ml
After Shave, 100ml
£9.40
£94.00/L
1 store
Nivea Silver Protect After Shave Balm 100ml
Nivea Silver Protect After Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml
£9.50
£95.00/L
1 store
Nivea Men Sensitive Cool Post Shave Balm
Nivea Men Sensitive Cool Post Shave Balm
£9.58
1 store
Nivea Men Sensitive shaving foam 200 ml
Nivea Men Sensitive shaving foam 200 ml
Shaving Foam, 200ml
£9.76
£48.80/L
1 store
Nivea Men Silver Protect Aftershave Water 100ml
Nivea Men Silver Protect Aftershave Water 100ml
100ml
£10
£100.00/L
1 store
Nivea Shaving Cream Men Originals
Nivea Shaving Cream Men Originals
100ml
£10.26
£102.60/L
1 store
Nivea Men Sensitive Aftershave Balm 100ml
Nivea Men Sensitive Aftershave Balm 100ml
100ml
£11
£110.00/L
Nivea Men Sensitive After Shave Balm
Nivea Men Sensitive After Shave Balm
£13.90
1 store
Nivea Men Sensitive Pro Ultra Calming Liquid Shaving Cream
Nivea Men Sensitive Pro Ultra Calming Liquid Shaving Cream
£14
1 store
Nivea 5Pack Travel Shaving Foam 50ml
Nivea 5Pack Travel Shaving Foam 50ml
5pcs, 50ml
£15.07
1 store
Nivea 5Pack Travel Shaving Foam 50ml
Nivea 5Pack Travel Shaving Foam 50ml
5pcs, 50ml
£15.34
1 store
Nivea MEN Sensitive Pro Shaving Balm 100ml
-18%
Nivea MEN Sensitive Pro Shaving Balm 100ml
After Shave, 100ml
£15.56
£155.60/L
1 store
Nivea Men Sensitive Shaving Gel 198g
Nivea Men Sensitive Shaving Gel 198g
Shaving Gel, Softening, Dermatologically Tested, Scented
£18.16
1 store
Nivea Men Sensitive Shaving Cream 100ml Tube 3 Pack
Nivea Men Sensitive Shaving Cream 100ml Tube 3 Pack
3pcs, 100ml
£19.30
1 store
Nivea Men's care Shaving care Men Sensitive Cool After Shave Balm 100 ml
Nivea Men's care Shaving care Men Sensitive Cool After Shave Balm 100 ml
After Shave
£20.35
1 store
Nivea MEN Sensitive Shaving Foam Pack of 4 4 x 200ml Sensitive Skin Shaving Foam, Shave Gel for Men, Shaving Gel for Irritated & Dry Skin with Witch Hazel
Nivea MEN Sensitive Shaving Foam Pack of 4 4 x 200ml Sensitive Skin Shaving Foam, Shave Gel for Men, Shaving Gel for Irritated & Dry Skin with Witch Hazel
£22.32
1 store
Nivea Men Deep Comfort Aftershave Lotion 100ml
Nivea Men Deep Comfort Aftershave Lotion 100ml
100ml
£25.02
£250.20/L
1 store

Shaving Accessories: 3 things to consider before buying

When choosing shaving accessories, it's crucial to consider your skin type. If you have sensitive skin, opt for products labeled as hypoallergenic or designed for sensitive skin to minimize irritation. For oily skin, look for accessories that help control oil and prevent breakouts. Understanding your skin type helps you select the right razors, creams, and aftershaves that will enhance your shaving experience while keeping your skin healthy.

The type of blade you choose can significantly impact your shaving routine. Safety razors offer a close shave and are cost-effective in the long run, but they require some skill to use. Cartridge razors are user-friendly and convenient for quick shaves. Electric shavers provide speed and comfort with minimal risk of cuts. Determine which blade suits your lifestyle and shaving habits best to ensure a smooth and efficient shave.

Investing in quality maintenance products is just as important as choosing the right razor. A good shaving brush helps lift hair and exfoliate the skin, enhancing the effectiveness of your shave. Pre-shave oils can soften hair and protect the skin, reducing friction during shaving. Post-shave balms or lotions soothe the skin and prevent irritation. By incorporating these products into your routine, you improve both the quality of your shave and the health of your skin.

SHAVING ACCESSORIES

FAQ

Shaving accessories are tools and products used to enhance the shaving experience. They include items like razors, brushes, creams, and aftershave. Choosing the right accessories depends on your skin type and shaving preferences. Consider quality materials for durability and comfort.

Shaving accessories are essential for a smooth shave. Razors vary in types such as safety razors, cartridge razors, and electric shavers. Consider your skin sensitivity and hair thickness. Safety razors offer precision, while electric shavers provide convenience.

Shaving accessories are crucial for a quality shave, and a shaving brush helps create a rich lather and exfoliates the skin. It lifts hair for a closer shave. Look for brushes made from high-quality bristles like badger or synthetic fibers for optimal results.

You’ve viewed 48 out of 52 products

1

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.