• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Shoe Care & Accessories

Finding the right shoe care and accessories is crucial for keeping your footwear in top condition. At PriceRunner, we guide you through a vast selection, listing products from many brands and retailers. Whether you need polish, brushes, or insoles, our category filters help you narrow down your options efficiently. You can sort by brand, price, or specific features to find exactly what you need. Compare prices on shoe care and accessories to ensure you get the best deal available. User reviews offer insights into product effectiveness, helping you make the right decision. With our easy-to-use platform, you can quickly find the right products to suit your needs and preferences. Ready to give your shoes the care they deserve? Begin here to explore all offers and find the perfect match for your shoe care needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Shoe Care & Accessories
  • Shoe Care
  • Insoles
  • Shoehorns
  • Shoe Charms
  • Ice Grips & Crampons
  • Shoe Covers
Product Properties
Size

1000+ products

Show as table
Shoe Care & Accessories Gear Aid Aquasure SR Shoe Repair Adhesive 28 g
Gear Aid Aquasure SR Shoe Repair Adhesive 28 g
£8.84
£315.71/L
5 stores
Shoe Care & Accessories Superfeet Active Cushion Arch Grey
Superfeet Active Cushion Arch Grey
Insole
£32
7 stores
Shoe Care & Accessories Scholl Gel Activ Insoles Everyday Heels
Scholl Gel Activ Insoles Everyday Heels
£4.99
5 stores
Shoe Care & Accessories Portwest Gel Cushioning Insole - Grey
Portwest Gel Cushioning Insole - Grey
Insole
£7.64
7 stores
Shoe Care & Accessories Grangers Waterproofing Wax
Trending
Grangers Waterproofing Wax
Waterproofing
£5
£50.00/L
6 stores
Shoe Care & Accessories Peter Storm Boot Bag, Black
Peter Storm Boot Bag, Black
Shoe Bag
£4
5 stores
Shoe Care & Accessories Cherry Blossom Cherry Blossom Shoe Cleaner 200ml
Cherry Blossom Cherry Blossom Shoe Cleaner 200ml
£4.50
£22.50/L
6 stores
Shoe Care & Accessories Boot Bananas Original Shoe Deodorisers One Pair
Boot Bananas Original Shoe Deodorisers One Pair
£14.45
7 stores
Altra Trail Gaiter - Black/Grey
Trending
Altra Trail Gaiter - Black/Grey
Shoe Cover
£21
6 stores
Castelli Toe Thingy 2
Castelli Toe Thingy 2
Shoe Cover
£15.73
6 stores
Ariat Leather Cream Polish 100ml
Ariat Leather Cream Polish 100ml
Shoe Cream
£8.47
£84.70/L
5 stores
KIWI Shoe Polish Black 50ml
KIWI Shoe Polish Black 50ml
Shoe Cream
£3.99
£79.80/L
1 store
Nedis Electric 350W Wall Mounted Shoe Dryer
Nedis Electric 350W Wall Mounted Shoe Dryer
Shoe Dryer
£52.91
2 stores
Shoefresh Opod - Black
Shoefresh Opod - Black
Shoe Dryer
£119
2 stores
Epitact Therapeutic Insoles Light Legs Bleu
Trending
Epitact Therapeutic Insoles Light Legs Bleu
Insole
£31.81
2 stores
Scholl Plantar Fasciitis Pain Relief Insole
Scholl Plantar Fasciitis Pain Relief Insole
Insole
£19.99
2 stores
Sidas Run 3FEET Protect Low Insole
Sidas Run 3FEET Protect Low Insole
Insole
£27.20
2 stores
Dr. Martens Wonder Balsam 85ml
Dr. Martens Wonder Balsam 85ml
Conditioner
£8
£94.12/L
4 stores
Crocs Kids One Piece Jibbitz Charms Multi
Crocs Kids One Piece Jibbitz Charms Multi
Shoe Charm
£9.40
3 stores
Crocs Smurfs 5 Pack
Trending
Crocs Smurfs 5 Pack
Shoe Charm
£9.40
3 stores
Angelus Leather Preparer and Deglazer 29.5ml
Angelus Leather Preparer and Deglazer 29.5ml
£3.95
£131.67/L
3 stores
Trainer Trainer armour repair heel hole self adhesive patches preventer holes shoe white
Trainer Trainer armour repair heel hole self adhesive patches preventer holes shoe white
£7.75
3 stores
FootJoy Deluxe Shoe Bag
Trending
FootJoy Deluxe Shoe Bag
Shoe Bag
£24.50
2 stores
Lock Laces 72" Shoelaces
Trending
Lock Laces 72" Shoelaces
Shoe Lace
£11.99
1 store
Brabantia Sneaker Wash Bag - White
Brabantia Sneaker Wash Bag - White
Shoe Bag
£9.50
3 stores
Snowline Chainsen Pro
-12%
Snowline Chainsen Pro
Ice Grip & Crampon
£32.59
£37.13
3 stores
Crep Protect Sneaker Shields
Trending
Crep Protect Sneaker Shields
Shoe Cover
£3
4 stores
Vivobarefoot Liquiproof Premium Protector
Vivobarefoot Liquiproof Premium Protector
£12.11
3 stores
Vaude Gaiter II Jr
-10%
Vaude Gaiter II Jr
Shoe Cover
£20.13
£22.42
4 stores
Yaktrax Pro Traction Device
Yaktrax Pro Traction Device
Ice Grip & Crampon
£22
6 stores
Jason Markk Travel Shoe Cleaning Kit
Jason Markk Travel Shoe Cleaning Kit
Shoe Care Kit, Cleaning Towel, Shoe Brush, Shoe Cleaning
£19
7 stores
SmellWell Active 2-pack
SmellWell Active 2-pack
Shoe Deodorizer
£7.46
5 stores
Altra AW26 Miscellaneous Black Silver
Altra AW26 Miscellaneous Black Silver
£22.90
7 stores
Ultimate Performance Gel Heel Pads Cushion Support
Ultimate Performance Gel Heel Pads Cushion Support
£6.39
6 stores
Topo Athletic Switchback Gaiters - Noir
Topo Athletic Switchback Gaiters - Noir
Shoe Cover
£28.69
5 stores
Superfeet Active Support Medium Arch Bolt EU 45-46½ Blå
Superfeet Active Support Medium Arch Bolt EU 45-46½ Blå
Sål
£40.49
4 stores
Altra Trail Gaiter L XL - White
Altra Trail Gaiter L XL - White
Shoe Cover
£25.70
6 stores
Superfeet Active Support High Arch Insoles SS26
Superfeet Active Support High Arch Insoles SS26
Insole
£40.49
5 stores
Under Armour Ua Contain Shoe Bag Boot - Black/Gold
-12%
Under Armour Ua Contain Shoe Bag Boot - Black/Gold
Shoe Bag
£22.86
£25.99
7 stores
Crocs Jibbitz UV Changing Sea Animals
Crocs Jibbitz UV Changing Sea Animals
Shoe Charm
£10.40
5 stores
Trekmates Glenmore Gore-Tex Ankle Gaiter
Trekmates Glenmore Gore-Tex Ankle Gaiter
Shoe Cover
£34.99
3 stores
Crocs Set of 5 Jibbitz Cutie Animals - Pink
-13%
Crocs Set of 5 Jibbitz Cutie Animals - Pink
Shoe Charm
£10.40
£12
6 stores
Crocs Jibbitz Pretty Princess Multicolore
Crocs Jibbitz Pretty Princess Multicolore
Shoe Charm
£10.40
4 stores
Superfeet Active Support Medium Arch
Superfeet Active Support Medium Arch
£40.49
5 stores
Crocs Jibbitz Beach Time x5 Blue
Crocs Jibbitz Beach Time x5 Blue
Shoe Charm
£7.98
5 stores
Crocs Jibbitz Spiderman x5 Rouge
Crocs Jibbitz Spiderman x5 Rouge
Shoe Charm
£9.40
5 stores
Shires Moretta Leather Balm 113G
Shires Moretta Leather Balm 113G
£3.60
4 stores
Regatta Replacement Shoe Boot Laces 150cm
Regatta Replacement Shoe Boot Laces 150cm
Shoe Lace
£3.20
4 stores

Shoe Care & Accessories: 3 things to consider before buying

Different shoe materials require specific care products to maintain their quality and extend their lifespan. Leather shoes benefit from a good leather conditioner and polish, while suede shoes need special brushes and sprays to protect against water and stains. For canvas shoes, a gentle cleaner will help keep them looking fresh. Always check the care instructions provided by the manufacturer to ensure you're using the right products for your shoes.

The tools you use play a crucial role in effective shoe care. Investing in high-quality brushes and cloths can make all the difference. Look for soft-bristled brushes for delicate materials like suede, ensuring they won't damage the fabric. For leather, a stiffer brush helps remove dirt effectively. Microfiber cloths are excellent for polishing, as they’re gentle on surfaces yet efficient at removing excess product.

Eco-friendly shoe care products are not only better for the environment but often gentler on your shoes as well. Many brands offer biodegradable cleaners and natural conditioners that avoid harsh chemicals, which can be damaging over time. By choosing sustainable options, you contribute to environmental conservation while keeping your shoes in great condition.

SHOE CARE & ACCESSORIES

FAQ

Shoe Care & Accessories are products designed to maintain and enhance the condition of your shoes. They include items like shoe polish, brushes, and insoles. These tools help prolong the life of your footwear, ensuring they look good and feel comfortable for longer. Choosing the right accessories depends on your shoe type and material.

Shoe Care & Accessories like shoe polish come in various forms, such as cream, wax, or liquid. Consider the shoe's material and color when selecting a polish. Creams provide moisture, waxes offer shine and protection, while liquids are quick-drying. Match the polish color to your shoes for a seamless finish.

Shoe Care & Accessories such as insoles provide additional comfort and support inside your shoes. Insoles can help with foot alignment, reduce pain from standing or walking, and improve fit. When choosing insoles, consider factors like arch support and cushioning to match your specific needs.

You’ve viewed 48 out of 4796 products
1

3

5

...

53

...

100
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Step into quality: Shoe care and accessories for every need

Caring for your shoes is essential to keep them looking their best and lasting longer. Shoe care and accessories play a vital role in maintaining footwear. Whether you're looking to clean, protect, or accessorise your shoes, we've got you covered.

Essential shoe care products

Looking after your shoes involves more than just a quick polish. Shoe care products include conditioners, shoe wax, and waterproofing solutions. These help to keep your footwear in top condition. Conditioner softens and nourishes leather, preventing cracks and keeping it supple. Shoe wax adds a protective layer, enhancing the shine and colour. Waterproofing sprays are essential for keeping your shoes dry and protected from the elements.

Add a personal touch with shoe charms

Customising your footwear is easy with shoe charms. These fun accessories let you express your personality and style. From quirky designs to elegant pieces, shoe charms can transform ordinary shoes into something unique. They're easy to attach and remove, allowing you to switch up your look whenever you fancy.

Comfort and support with insoles

Finding the right insole can make a world of difference in comfort. Insoles are available in various materials and designs. Whether you need extra cushioning, arch support, or shock absorption, there's an insole for you. Gel insoles provide excellent shock absorption, while foam options offer comfort and support. Choose insoles that suit your specific needs for a more comfortable walking experience.

Stay safe with ice grips and crampons

Winter weather can be challenging, but ice grips & crampons help keep you steady on your feet. These accessories attach to your shoes, providing extra traction on ice and snow. They're perfect for those who need to navigate slippery surfaces. Lightweight and easy to use, ice grips and crampons are a must-have for winter safety.

Protect your footwear with shoe bags

Keeping your shoes in good condition means protecting them when they're not being worn. Shoe bags are perfect for storing and transporting your footwear. They prevent dust and damage, ensuring your shoes stay clean and fresh. Shoe bags are also great for travel, keeping your shoes separate from your clothes in your luggage.

Choose quality materials for lasting results

When selecting shoe care products and accessories, quality matters. Look for items made from durable materials that offer long-lasting protection and performance. Quality leather conditioners, for example, penetrate deeply to nourish and protect. High-quality insoles provide consistent support and comfort, while sturdy shoe bags ensure your footwear is well-protected.

Make the right decision with PriceRunner

Finding the right shoe care products and accessories can be overwhelming. Use PriceRunner to compare prices and features, helping you make the right choice for your footwear needs. With a wide selection of options, you're sure to find the best products to keep your shoes looking and feeling great.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

How to keep your white trainers white

How to keep your white trainers white

By Klarna
The trendiest autumn shoes that will keep your feet warm

The trendiest autumn shoes that will keep your feet warm

By Klarna
Trendy Autumn Shoes under £50

Trendy Autumn Shoes under £50

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.