Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HTC One Max 16GB is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HTC One Max 16GB |
| Brand | HTC |
Series | |
| Series | HTC One |
Product Properties | |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 5.9 " |
| Senior Phone | No |
| Release Year | 2014 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| GPS | No |
| 5G | No |
Camera | |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Camera Resolution | 4.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 2.1 MP |
| Flash/Light | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | IR |
| Water Resistant | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Pixel Density (PPI) | 373 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 16GB |
Memory | |
| RAM | 2 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Processor | |
| Processor Cores | Quad Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 600 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 217.0 g |
| Height | 164.5 mm |
| Width | 82.5 mm |
| Depth | 10.29 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-10-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .