Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You don't need bluetoot headphones here, since there's a 3.5 mm headphone jack. A 2,3 GHz octa core processor gives you a fast and responsive experience.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Oppo A16s 64GB is £99.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is Oppo A16s 64GB from Oppo which was released in 2021 and is equipped with three rear cameras (up to 13 Mp), one 8 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.52-inch LCD screen and a 1600x720 pixel screen resolution this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Oppo A16s 64GB has a generous 6.52-inch LCD display with a 1600x720 resolution. Under the hood, you'll find a 2,3 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
One neat feature with this model is that it is shock resistant. With the camera on the front of the phone you can easily take groupies. It also lets you shoot videos at 30 fps with resolution. In this day and age, headphone jacks are becoming increasingly rare. But this phone does have one, so just plug in your headphones and listen away.
Today the lowest price on Oppo A16s 64GB is £99. For that price, you get a smartphone with a generous screen. A phone which also has an eight-core processor and 64 GB internal storage. This phone has a review average of 4.4 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Oppo A16s 64GB |
| Brand | Oppo |
Series | |
| Series | Oppo A |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black |
| Screen Size | 6.52 " |
| Senior Phone | No |
| Release Year | 2021 |
| Android Version | Android 11 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | No |
| Front Camera | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1600x720 |
| Pixel Density (PPI) | 269 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Cortex-A53 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 190.0 g |
| Height | 163.8 mm |
| Width | 75.6 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .