Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you're looking for a gaming mouse, this could be just the thing. This is a slightly more advanced mouse with as many as eight buttons.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Thermaltake Argent M5 Wireless RGB is £90.40. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
What mouse you get for your gaming rig might not be as important as the graphics card and the CPU, for example, but it nonetheless does its part and you shouldn't take it lightly.
Going wireless with your mouse have several advantages. If you work with a laptop, for example, it's incredibly easy to take the mouse with you the same way you do the computer itself.
While some computer mice may come off as bulky and difficult to use if you're a child or have smaller hands, this one is of a more manageable size.
If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price right now is £90. The price is above average for the category, which combined with all its features make this model a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Thermaltake Argent M5 Wireless RGB |
| Brand | Thermaltake |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Weight | 117.0 g |
| Width | 64.0 mm |
| Height | 37.0 mm |
| Length | 128.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Acceleration | 40 G |
| Colour | Black, Silver |
| Backlight | No, RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 8 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| IPS | 400 |
| Left or Right Hand | Universal, Right Hand |
| DPI | 16000 dpi |
| Vertical | No |
| Connection | Bluetooth, USB, Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .