Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Using a computer without having a mouse is a difficult task. The format of this mouse is such that it suits those with smaller hands.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo 300 USB Mouse is £17.45. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
We think it's fair to say that a computer mouse is a pretty essential part of any computer setup. If you use a laptop there is probably a touch pad you could use instead, but the accuracy and ease of use you get with a mouse is unrivaled.
Some modern computer mice, particularly gaming mice, has a ton of buttons, and in some cases you can even program them yourself. This, however, is a slightly more modest model with just three buttons.
For practically any task besides intensive gaming, you'd probably do just fine with a mouse such as this one. Even if you work mostly with a laptop we recommend that you use a mouse to make things a bit more ergonomic for you, since using a touch pad can be stressful for your shoulder, neck and forearm in some cases.
300 USB Mouse has a lowest price of £17, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you. The price of this model is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo 300 USB Mouse |
| Brand | Lenovo |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Weight | 70.0 g |
| Width | 62.3 mm |
| Height | 33.8 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Length | 111.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | No |
| Suitable for Left-Handers | Yes |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 3 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Universal, Right Hand |
| DPI | 1600 dpi |
| Vertical | No |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .