Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mouse if first and foremost intended for gaming. The format of this mouse is such that it suits those with smaller hands.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for ASUS TUF Gaming M4 Air is £28.99. This is currently the cheapest offer among 17 stores.
There are very few alternatives to using a mouse when it comes to gaming. Depending on the game and what computer you use, you could also use a game console controller, but a mouse is probably the best way to go.
Using a wired computer mouse might seem archaic, but it has a couple of advantages to it. For one thing, it's incredibly easy to connect to your computer, and there's never going to be any connection issues.
You get more than the conventional amount of buttons on this particular model of mouse, since it's equipped with as many as six buttons.
This model has a high review average of 4.4 out of 5 and all its features make it a great purchase. You can compare prices on this product here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £29.
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS TUF Gaming M4 Air |
| Brand | ASUS |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Width | 63.5 mm |
| Weight | 47.0 g |
| Length | 126.0 mm |
| Height | 39.6 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Acceleration | 40 G |
| DPI Button | Yes |
| No. of Buttons | 6 pcs |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Programmable Buttons | 6 pcs |
| Backlight | No |
| Suitable for Left-Handers | No |
| IPS | 400 |
| Vertical | No |
| DPI | 16000 dpi |
| Side Buttons | Yes |
| Polling Rate | 1000Hz/1ms |
| Colour | Black |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .