Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Using a computer without having a mouse is a difficult task. This mouse has just three buttons, so nothing out of the ordinary.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP 410 Slim is £8.50. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
Using a mouse with your computer is pretty important in terms of ergonomics, in particular if you use a laptop. Working with just the touch pad on your laptop for prolonged periods of time might not be the best thing for you.
While some computer mice may come off as bulky and difficult to use if you're a child or have smaller hands, this one is of a more manageable size.
Wireless computer mice are more or less becoming the norm, and connecting it to your computer is, in most cases, incredibly easy, to there's really no need to feel that they're overly complicated to use.
If we compare the price of this model with the rest of the category we will find that it is below average, which makes HP 410 Slim a good purchase. Right now the lowest price on this product is £9, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP 410 Slim |
| Brand | HP |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Weight | 45.0 g |
| Width | 64.6 mm |
| Height | 25.9 mm |
| Length | 101.7 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | No |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | White, Grey, Black, Silver |
| DPI Button | No |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 3 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Universal |
| DPI | 2000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | Bluetooth |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .