Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This conventional type of mouse can be used for various tasks. If you're looking for a mouse for your child, this one could work very well.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips 6000 Series SPK7607B is £15.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Using a mouse with your computer is pretty important in terms of ergonomics, in particular if you use a laptop. Working with just the touch pad on your laptop for prolonged periods of time might not be the best thing for you.
Having a desk that's overburdened by cords can be tiresome. Luckily, there's a huge abundance of wireless peripherals for computers these days, both when it comes to headphones, keyboards and computer mice. Go wireless with the mouse to rid yourself of one more cord.
Are you looking for a mouse for your child, or for someone who has smaller hands? Then this model might be something for you to consider.
If we compare the price of this model with the rest of the category we will find that it is below average, which makes Philips SPK7607B 6000 Series a good purchase. Currently the lowest price on this product is £16, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 6000 Series SPK7607B |
| Brand | Philips |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Weight | 60.0 g |
| Width | 115.0 mm |
| Height | 36.2 mm |
| Length | 63.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 3 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 1600 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | USB, Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .