Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you're looking for a gaming mouse, this could be just the thing. Apart from the usual buttons, this one also has side buttons for some extra functionality.
It's a good time to buy! Prices are currently £26 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Corsair Darkstar Wireless MMO/MOBA Gaming Mouse is £63.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
There are very few alternatives to using a mouse when it comes to gaming. Depending on the game and what computer you use, you could also use a game console controller, but a mouse is probably the best way to go.
If you're looking for a model that has side buttons in addition to the regular buttons, then this computer mouse might be something for you to consider.
You might think that there can't be much difference between different computer mice, but there are actually differences in the hardware that could greatly affect your gaming experience. So because of this you should never take the choice of mouse lightly.
The price is above average for the category, which combined with all its features make this model a premium product. In the category of computer mice, this is at present a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner and right now Darkstar Wireless MMO/MOBA Gaming Mouse can be bought for £64.
Product | |
|---|---|
| Product name | Corsair Darkstar Wireless MMO/MOBA Gaming Mouse |
| Brand | Corsair |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Power Source | |
| Battery Life | 65.0 h |
Measures | |
| Weight | 96.0 g |
| Width | 67.9 mm |
| Height | 43.6 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Length | 129.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-02-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Programmable Buttons | 15 pcs |
| Backlight | RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 15 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Polling Rate | 2000Hz/0.5ms |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 26000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | Yes |
| Vertical | No |
| Connection | Bluetooth, USB, Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .