Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mouse if first and foremost intended for gaming. While most computer mice have two buttons (and maybe a scroll wheel), this one has six.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Trust GXT 929 Helox Wireless Black is £17.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
What mouse you get for your gaming rig might not be as important as the graphics card and the CPU, for example, but it nonetheless does its part and you shouldn't take it lightly.
If you're looking for a model that has side buttons in addition to the regular buttons, then this computer mouse might be something for you to consider.
It would be a shame if you spent all that time and money on getting the very best hardware for your gaming PC, only to settle on the cheapest possible mouse you can find. Modern gaming mice are packed with hardware and features of their own and could make all the difference for your gaming experience.
The price of this model is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase. If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £18. It is also a top-ranked model in terms of popularity.
Product | |
|---|---|
| Product name | Trust GXT 929 Helox Wireless Black |
| Brand | Trust |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Power Source | |
| Battery Life | 80.0 h |
Measures | |
| Weight | 73.0 g |
| Width | 64.0 mm |
| Height | 38.0 mm |
| Length | 125.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-08-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | Yes (single-coloured), RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 6 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 4800 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .