Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Brother MFC-J5740DW is £169.18. This is currently the cheapest offer among 33 stores.
Our world is becoming increasingly digitised, but chances are that your company still does some things by means of manual paperwork. In that case, a printer could very much come in handy for you
While certain models of printer connects to the internet by means of a cable, this one can connect to your home network wirelessly.
This is a very handy printer in the sense that it can print on both A4 and A3 paper. The latter is perhaps not as common, but useful nonetheless.
This printer currently has a lowest price of £169, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your workplace needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Brother MFC-J5740DW |
| Brand | Brother |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Functions | Scan, Copy, Fax |
| Colour on Printer | White |
| Print Formats | A3, Letter, A6, A5, A4, Legal |
| Connectivity | Ethernet, AirPrint, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Automatic) |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 600 pcs |
| Print Type | Inkjet |
| Scan Formats | A3, A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
| Release Year | 2022 |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | Yes |
Printing | |
|---|---|
| Max Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Print Speed (Mono) | 28.0 ppm |
| Max Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Print Speed (Colour) | 28.0 ppm |
| Copy Speed (Colour) | 16 |
| Max Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Copy Speed (Mono) | 25 |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Nordic Swan Ecolabel, Blue Angel |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 36.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 5.5 W |
Measures | |
| Depth | 39.8 cm |
| Height | 37.5 cm |
| Weight | 20.5 kg |
| Width | 53.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .