Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Epson Expression Home XP-3205 is £82.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Of course, depending on what kind of profession you have, a printer is a very useful and important part of your home office setup. And this printer might be just the thing you're looking for
If you occasionally print pictures, or perhaps text documents with colour elements in it, then you might benefit from this colour printer.
This is a more compact printer, and because of that, it can hold quite a few sheets of paper (100 pieces). This, however, could be fully adequate if you print rarely.
This printer currently has a lowest price of £82, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Epson Expression Home XP-3205 |
| Brand | Epson |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Loudness | 38 dB |
| Functions | Scan, Copy |
| Colour on Printer | Black |
| Print Formats | Letter, C6, A6, DL, B5, A5, A4, Legal |
| Connectivity | AirPrint, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Automatic) |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 100 pcs |
| Print Type | Inkjet |
| Automatic Document Feeder (ADF) | No |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 33.0 ppm |
| Max Scan Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Print Speed (Colour) | 15.0 ppm |
| Max Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 12.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 4.8 W |
Measures | |
| Depth | 30.0 cm |
| Height | 17.0 cm |
| Weight | 4.3 kg |
| Width | 37.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .