Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Xerox VersaLink C7000V_N is £966.31. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Our world is becoming increasingly digitised, but chances are that your company still does some things by means of manual paperwork. In that case, a printer could very much come in handy for you
While this printer is just as capable of printing text documents as other printers, it also lets you print in colour, should the need arise.
You most likely won't have to fill up on paper all too soon once you've stocked up since there is room for as many as 620 sheets of paper in this printer.
This printer currently has a lowest price of £966, which is above average for the category, but you'll be getting a great printer for your money. This might be just the thing that your workplace needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Xerox VersaLink C7000V_N |
| Brand | Xerox |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Loudness | 52 dB |
| Colour on Printer | White |
| Print Formats | B6, B4, C5, A3, C6, A6, B5, A5, A4 |
| Connectivity | NFC, Ethernet, AirPrint, Google Cloud Print, Wi-Fi, USB |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 620 pcs |
| Print Type | LED |
| Automatic Document Feeder (ADF) | No |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 35.0 ppm |
| Print Speed (Colour) | 35.0 ppm |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | Yes |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 1600.0 W |
Measures | |
| Depth | 67.1 cm |
| Height | 63.7 cm |
| Weight | 54.3 kg |
| Width | 59.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-08-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .