Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
From Senetic
HP Color Laser MFP 178nw, Print, copy, scan, Scan to PDF
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Color Laser MFP 178nw is £203.38. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Looking for a printer for your home office? Then this one might be just the thing since it's probably got all the features you'd need from a printer
While certain models of printer connects to the internet by means of a cable, this one can connect to your home network wirelessly.
This is a more compact printer, and because of that, it can hold quite a few sheets of paper (150 pieces). This, however, could be fully adequate if you print rarely.
This printer currently has a lowest price of £203, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Color Laser MFP 178nw |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Functions | Scan, Copy |
| Colour on Printer | White |
| Print Formats | Letter, A6, B5, A5, A4 |
| Connectivity | Ethernet, AirPrint, Google Cloud Print, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | No |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 150 pcs |
| Print Type | Laser |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | Yes |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 18.0 ppm |
| Max Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Print Speed (Colour) | 4.0 ppm |
| Copy Speed (Colour) | 4 |
| Max Print Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed (Mono) | 18 |
Memory | |
| Included Memory Capacity | 128 MB |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.2 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, Blue Angel |
Measures | |
| Depth | 36.3 cm |
| Height | 28.9 cm |
| Weight | 12.9 kg |
| Width | 40.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .