Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Circular saws are well-tested and efficient tools when it comes to cutting things. The voltage amounts to 240 volts and weighs 2.4 kg, so it's not that heavy to carry around.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch PKS 40 is £102.75. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you're building a deck and need an efficient saw, then a circular saw is a good choice. With this saw you get a slightly lower power input, just 600 watts, which might be a bit low for the toughest jobs. This saw has a voltage of 240 volts and the blade bore of the blade is 16 mm.
PKS 40 is a mains-powered circular saw which gives a power input of 600 watts. A mains-powered saw often gives more power and it can therefore handle thicker and tougher materials. Thanks to the constant supply of power you never have to wait for any batteries to charge.
Above mentioned features are just some of the advantages with PKS 40. In the category power saws this is at present one of the most popular power saws on PriceRunner and presently has a lowest price of £103. This model has a high average review score of 4.46 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch PKS 40 |
| Brand | Bosch |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| Power Output | 850 W |
| No Load Speed | 5300 rpm |
| Power Input | 530 W |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 16.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2010-11-30 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Length | 260.0 mm |
| Height | 218.0 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Width | 135.0 mm |
| Blade Diameter | 130.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .