Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

That this reciprocating saw runs on a cord means a constant, stable supply of power. The saw has a voltage of 240 volts and has a somewhat modest weight of 3.2 kg.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Milwaukee SSD 1100X, so the data shown are historical prices.
A reciprocating saw is a good choice for those who need to cut some pipes or put in a door. Thanks to the various blades available, you can cut most materials without issue. This saw has a voltage of 240 volts and has a maximum no-load stroke rate of 3,000 strokes/minute. Do not, however, assume that any saw works for your project, since they could have very different purposes and advantages.
Here you have a mains-powered reciprocating saw which weighs 3.2 kg. A mains-powered saw often gives more power and it can therefore handle thicker and tougher materials. Thanks to the constant supply of power you never have to wait for any batteries to charge.
All in all, Milwaukee SSD 1100X is a saw with great features. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £. The price of this model is below average for the category, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Milwaukee SSD 1100X |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Reciprocating Saws |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Weight | 3.2 kg |
Product Properties | |
|---|---|
| Power Output | 550 W |
| No Load Stroke Rate (max) | 3000 bps |
| Stroke Length | 28.0 mm |
| Power Input | 1100 W |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2011-09-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .