Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The input power in this power saw is 1,350 watts. It would surely make a good addition to your toolbox and isn't all too heavy at 3.7 kg.
It's a good time to buy! Prices are currently £41 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dewalt DWE560-GB is £79.20. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you're building a deck and need an efficient saw, then a circular saw is a good choice. Everything becomes so much easier with a power saw. The power input of this saw is 1,350 watts and with that performance it lands in between the most powerful and the weakest machines.
Dewalt brings you this mains-powered circular saw with a weight of 3.7 kilograms. This power saw is mains-powered and you, therefore, have a constant power supply. You run no risk of discharged batteries and you can be equally efficient throughout the entire project.
To summarise, there are many advantages to Dewalt DWE560. If you compare prices on this machine on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £79. It is also one of the most popular models. This model has a great average review score of 5 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DWE560-GB |
| Brand | Dewalt |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 5500 rpm |
| Power Input | 1350 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-01-10 |
Features | |
|---|---|
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 16.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Measures | |
| Length | 286.0 mm |
| Height | 226.0 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Blade Diameter | 184.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .