Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw is battery-powered, so no need to bother with cords and such. The saw can cut through 235 millimetres of wood and isn't all too heavy at 3.4 kg.
ITS
Panasonic EY45A1X32 18V Dual Voltage Reciprocating Saw
Or 3 interest-free payments of £67.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Panasonic EY45A1 is £203.99. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
A reciprocating saw is a good choice for those who are about to tear down a wall and need something with a bit of power. Thanks to the various blades available, you can cut most materials without issue. This saw has a voltage of 18 volts and it has a weight of 3.4 kg. Do not, however, assume that any saw works for your project, since they could have very different purposes and advantages.
Panasonic EY45A1 is a battery-powered reciprocating saw with a weight of 3.4 kilograms. A battery-powered saw is a good option if you want to skip the hassle with cords and finding an outlet. And if the ampere-hours on the battery are high enough you can work for several hours before charging them.
All in all, Panasonic EY45A1 is a machine with great features. If you compare prices on this machine on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £204. It is also top-ranked model in terms of popularity. This model has a high average review score of 5 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic EY45A1 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (min) | 2800 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 235.0 mm |
| Included Accessories | Charger |
| Capacity Metal (max) | 135.0 mm |
Measures | |
| Length | 460.0 mm |
| Weight | 3.4 kg |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.2 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 1 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 1x4,2Ah |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-04-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .