Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you need to make long, precise cuts, then a table saw will do the trick. It has a not completely ínconsequential weight of 16 kg and the voltage clocks in at 230 volts.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Scheppach HS80 is £115.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This Scheppach table saw can be used to cleave and cut larger boards in neat, straight lines. This saw has a voltage of 230 volts and has a 210 mm blade. The power input of this saw is 1200 watts and with that performance it lands in between the most powerful and the weakest machines.
Scheppach brings you this mains-powered table saw with a 1200 watt power input. A saw that runs on a cord is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
All in all, HS80 is a model with great features. If you compare prices on this saw on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £115. It is also top-ranked model in terms of popularity. This model has a high average review score of 5.00 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Scheppach HS80 |
| Brand | Scheppach |
| Type | Table Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4800 rpm |
| Power Input | 1200 W |
Features | |
| Blade Bore | 30.0 mm |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
|---|---|
| Length | 525.0 mm |
| Height | 400.0 mm |
| Weight | 16.0 kg |
| Width | 400.0 mm |
| Blade Diameter | 210.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-04-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .