Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw has a power input of 200 watts. It can handle wood with a thickness of up to 25 millimetres and isn't all too heavy at 5.4 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Proxxon FET is £434.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A table saw lets you cut larger boards and gives you a useful workspace. A power saw is rarely a redundant addition to your toolbox. This saw has a voltage of 240 volts and the blade bore of the blade is 10 mm.
Proxxon brings you this mains-powered table saw with the capacity to cut wood with a 25 mm thickness. A saw that runs on a cord is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
In summary, there are many advantages to Proxxon FET. This is top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £435. This model has a great average review score of 4.4 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Proxxon FET |
| Brand | Proxxon |
| Type | Table Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 7000 rpm |
| Power Input | 200 W |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 25.0 mm |
| Mitre Capacity (left) | 90.0 ° |
| Included Accessories | Saw Blade, Rip Fence |
| Mitre Capacity (right) | 90.0 ° |
| Blade Bore | 10.0 mm |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 240.0 V |
Measures | |
| Length | 320.0 mm |
| Height | 170.0 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 300.0 mm |
| Blade Diameter | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-10-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .