Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw has a power input of 2,000 watts. The voltage amounts to 240 volts and has a hefty weight of 11.8 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Scheppach HM216 Solo is £189.24. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. This saw has a voltage of 240 volts and it weighs in at a whopping 11.8 kg. A saw like this could come very well in handy for you.
Scheppach HM216 is a mains-powered mitre saw which weighs 11.8 kg. A saw that is mains-powered is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
In summary, there are many advantages to Scheppach HM216. If you compare prices on this machine on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £189. It is also top-ranked model in terms of popularity. This model has a price below average for power saws. If it also has the features you are looking for, then this might be a good purchase for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Scheppach HM216 Solo |
| Brand | Scheppach |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4700 rpm |
| Power Input | 2000 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 45.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Mitre Capacity (right) | 45.0 ° |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-15 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 240.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 735.0 mm |
| Height | 505.0 mm |
| Cable Length | 2.0 m |
| Weight | 12.0 kg |
| Width | 593.0 mm |
| Blade Diameter | 216.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .