Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mitre saws are perfect for making angled cuts. The saw has a voltage of 240 volts and has a not completely ínconsequential weight of 17.8 kg.
ITS
Festool Kapex KS 60 E 216mm Electric Sliding Compound Mitre Saw
Or 3 interest-free payments of £253.32/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Festool Kapex KS60 is £759.98. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
A mitre saw is good for smaller everyday jobs as well as larger projects thanks to the built-in measuring tools. A power saw is rarely a redundant addition to your toolbox. The voltage in this saw amounts to 240 volts and has a 216 mm blade.
Festool brings you this mains-powered mitre saw with a weight of 17.8 kilograms. A saw that runs on a cord is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
As you can see, Festool Kapex KS60 is a machine with many useful features. In the category power saws this is at present top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner and presently has a lowest price of £760. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Festool Kapex KS60 |
| Brand | Festool |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 3500 bps |
| Power Input | 1200 W |
| No Load Stroke Rate (min) | 1300 bps |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 60.0 ° |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Mitre Capacity (right) | 60.0 ° |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Length | 475.0 mm |
| Height | 430.0 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Width | 661.0 mm |
| Blade Diameter | 216.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .