Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw is cordless, so no need to bother with cords and such. The voltage amounts to 18 volts and is a very solid and sturdy machine at 20 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Milwaukee M18FMS254-0 is £578.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. The voltage in this saw amounts to 18 volts and the blade bore of the blade is 30 mm. You also get a charger for the battery in this product.
Milwaukee M18FMS254-0 is a battery-powered mitre saw with a weight of 20 kilograms. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
As you can see, Milwaukee M18FMS254-0 is a model with many useful features. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Milwaukee M18FMS254-0 is £578. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Milwaukee M18FMS254-0 |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4000 rpm |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 50.0 ° |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Rip Fence, Charger |
| Mitre Capacity (right) | 60.0 ° |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 9.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Voltage | 18.0 V |
Measures | |
| Weight | 20.0 kg |
| Blade Diameter | 254.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-03-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .