Draper CS1300D185 56791
Draper CS1300D185 56791
Compare
Popularity
62
in
Circular Saws
AD
From OnBuy
Circular Saw, 185mm, 1300W
Amazon
Draper 56791 185mm Circular Saw (1300W)
Lowest price
·Free shipping
Advertisement
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
  • 1300W power input
  • Weighs 4,1 kg
  • 185 mm blade diameter
  • Mains-powered
  • 230V voltage
Features
Product
Product nameDraper CS1300D185 56791
BrandDraper
TypeCircular Saws
Product Properties
No Load Speed4500 rpm
1300 W
Features
Included AccessoriesSaw Blade
Blade Bore20.0 mm
Power Source
Power SourceAC Mains
Voltage230.0 V
Measures
Cable Length2.0 m
Weight4.1 kg
Blade Diameter185.0 mm