Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Lowest price for PowerPlus POWX1270 is £88.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | PowerPlus POWX1270 |
| Brand | PowerPlus |
| Type | Bench Grinders |
Product Properties | |
| Grinding Functions | Belt Sander, Grindstone |
| RPM (max) | 2950.0 rpm |
| Belt Size (width) | 50.0 mm |
| Power Input | 240 W |
| Disc Diameter (max) | 150.0 mm |
| RPM (min) | 0.0 rpm |
| Belt Size (depth) | 686.0 mm |
Accessories | |
| Included Accessories | Abrasive Belt |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-09 |
Power Source | |
|---|---|
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 340.0 mm |
| Height | 220.0 mm |
| Length | 410.0 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Cord Length | 2.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .