Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Fagor Optimax with lid 26 cm is £35.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fagor Optimax with lid 26 cm |
| Brand | Fagor |
| Type | Other Pots |
Measures | |
| Diameter | 26.0 cm |
| Weight | 2.186 kg |
| Height | 14.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Sandwich Bottom, Built-In Steam Vent, Heat Resistant Handle, Ergonomic Handle, Oven Safe |
| Colour | Red, Multicolour |
| No. of Layers of Coating | 5 pcs |
| Shape | Round |
| Bottom Thickness | 1.3 mm |
| Handle Material (Lid) | Plastic |
| Handle Type | Loop Handles |
| Handle Type (Lid) | Knob |
| Body Material | Steel |
| Material (Lid) | Glass |
| With Lid | Yes |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Enamel, Non-stick |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .