Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Hotpoint can be placed wherever you want as long it has access to water. This is a energy efficient machine with a energy class of E.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hotpoint HFC3C26WCBUK is £285.60. This is currently the cheapest offer among 24 stores.
Are you looking for a new dishwasher? If so, this machine from Hotpoint is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
This model isn't intended to be built into the kitchen, as it is a so-called freestanding model. It can be placed where you want, as long as there is water and electricity available. One of the features with this model is that you can use the delayed start function, which means you can scheduled the start.
Currently, the lowest price on this product is £286, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HFC3C26WCBUK |
| Brand | Hotpoint |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Noise Level Class | C |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programs | 7 |
| Colour | Black |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 2660.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 9.5 L |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-30 |
Features | |
|---|---|
| Drying System Type | Active Drying |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Drying System Type, Electronic Rinse Aid Indicator, Height Adjustable Trays, Child Safety, Electronic Salt Indicator, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Measures | |
| Weight | 47.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .