Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for an integrated dishwasher this model from Smeg is a great choice. The machine can hold up to 13 place settings, great for larger households.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smeg DIFABBL is £949.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Tired of washing dishes by hand? Smeg Smeg DIFABBL Integrated is a dishwasher from Smeg that fits well into most kitchens. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
This is a fully integrated dishwasher that is completely built into your kitchen interior. This means that you can choose a front panel that matches the rest of your kitchen interior. In this particular dishwasher, the cutlery goes in a cutlery basket.
The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a high quality product. In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £949.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg DIFABBL |
| Brand | Smeg |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | B |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programs | 10 |
| Colour | Black |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-20 |
Features | |
|---|---|
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 13 pcs |
| Features | Electronic Rinse Aid Indicator, Hygiene Program, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start, Intensive Zone |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
| Temperature Settings | 60 °C, 45 °C, 50 °C |
Measures | |
| Weight | 45.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .