Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Bosch can be placed wherever you want as long it has access to water. A great feature of this model is that it comes with a digital display, so yo
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch Series 6 SMS6ZCI10G is £749.00. This is currently the cheapest offer among 26 stores.
Time to change the old dishwasher? If yes, Bosch SMS6ZCI10G Series 6 is a great choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
Access to electricity and water is the only thing that limits you when you place this machine, as it is a freestanding model that isn't intended to be built into the kitchen. It has a width of 60 cm, which is the standard size for a dishwasher. It's a great choice if you have plenty of space in your kitchen.
The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a high quality product. If you compare the price of this dishwasher on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £749.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Series 6 SMS6ZCI10G |
| Brand | Bosch |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | B |
| Noise Level | 40 dB |
| Cord Length | 175.0 cm |
| Colour | Stainless Steel |
Features | |
| Drying System Type | ExtraDry, Heat Exchanger, Zeolith |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 14 pcs |
| Eco-Programme Duration | 3.35 h |
| Features | Auto Adjust of Dishdetergent, Drying System Type, Features Quieter Machine, Electronic Rinse Aid Indicator, Height Adjustable Trays, Half Load, Child Safety, Electronic Salt Indicator, Display, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Aqua Protection, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | VarioFlex |
| Aqua Protection | Aqua Sensor, Aquastop |
| Quick Wash Program | Quick Wash, VarioSpeed Plus |
| Temperature Settings | 60 °C, 45 °C, 50 °C, 65 °C, 55 °C |
Power Supply | |
|---|---|
| Fuse (ampere) | 10A |
| Max Power (Input) | 2400 W |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 65.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.645 kW/h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 165.0 cm |
| Depth with Door Open | 115.5 cm |
| Weight | 53.1 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Outlet Hose Length | 190.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 84.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .