Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a front-loaded model from Ebac. This model is a great choice if you have a compact bathroom and it's a freestanding model that is easy to install.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Ebac AWM96D2 is £749.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Ebac is a great choice. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to nine kg of laundry.
If you have a compact bathroom this model is a great choice, as it has a width of only 60 cm.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £749. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Ebac AWM96D2 |
| Brand | Ebac |
| Product Type | Washing Machine |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Depth | 62.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Product Properties | |
|---|---|
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-01-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .