Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a new front-loaded washing machine, this model could be the one for you. The capacity of seven kg makes it suitable for larger households and it's a freestan
Try flexible payments with
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Beko WTIK76151F, so the data shown are historical prices.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Beko is a great choice. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple. The machine has a normal noise level during spinning (71 dB).
This model has an energy class of C, which makes it an energy-efficient washing machine. WTIK76151F can hold a lot of laundries thanks to its capacity of seven kg, a great choice for the larger household.
This is one of the most popular washing machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Beko WTIK76151F |
| Brand | Beko |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | C |
| Noise Level (Spin) | 71 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B, A |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 47.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 156.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Humidity Remaining | 44.0 % |
| Quick Wash | 28 min |
| Features | Carbon Brushes Free Motor |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Depth | 56.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .