Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

View and send messages with this smart watch. It has a screen size of 1.3 inches.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
MyTrendyPhone
Mobvoi TicWatch E3 Smartwatch w. GPS, Bluetooth 5.0 - Panther Black
Or 3 interest-free payments of £41.10/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Mobvoi TicWatch E3 is £123.30. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
With a smartwatch on your wrist, you won't have to take out your phone for anything. Read notifications, respond to texts and change songs on Spotify right on your wrist. This model from Mobvoi gives you everything you need from a watch, and then some.
This model from Mobvoi is equipped with a sleep tracker, which makes it easy to measure the quality of your sleep. This model has an IP68 classification, which means that it's both water- and dustproof.
As of today, you can buy this model for £123, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Mobvoi TicWatch E3 |
| Brand | Mobvoi |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Swimming, Multisport, Fitness |
| Series | Mobvoi Ticwatch |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.3 " |
| Operating System | Wear OS |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 8GB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Resolution | 360x360 |
Memory | |
| RAM | 1 GB |
Processor | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon Wear 4100 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 380 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Plastic |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Blue, Black, Yellow |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Measures | |
| Thickness | 12.6 mm |
| Width | 44.0 mm |
| Height | 47.0 mm |
| Width (Strap) | 20.0 mm |
| Weight | 32.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .